Data modyfikacji:

Jazda na nartach – jak nauczyć się jazdy na nartach? Korzyści z jazdy na nartach

Jazda na nartach jest możliwa praktycznie w każdym wieku, o ile są chęci i pozwala na to kondycja. Dyscyplina ta wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W sytuacji, gdy jednak powracamy na stok po długiej przerwie lub też nigdy nie mieliśmy do czynienia z tym sportem, przed wskoczeniem w buty narciarskie przyda się nauka jazdy na nartach. Od czego zacząć? Jak się przygotować? Ile kosztuje nauka jazdy na nartach pod okiem doświadczonego instruktora? Odpowiadamy na te pytania.
jazda na nartach

Jazda na nartach – korzyści płynące z uprawiania tej dyscypliny są nieocenione

Jazda na nartach to nie tylko dobra zabawa, narciarstwo wywiera dobroczynny wpływ także na zdrowie fizyczne i kondycję. Regularnie praktykowane, niezależnie od techniki jazdy na nartach, poprawia prace układu oddechowego i serca, ćwiczy koordynację i równowagę, wzmacnia mięśnie, a nawet wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego i zapobiega osteoporozie. Oczywiście nie można nie wspomnieć także o aspektach związanych ze szczupłą sylwetką i spalaniem kalorii.

Jazda na nartach – kcal – ile kalorii można spalić?

Podczas godzinnej jazdy na nartach można spalić nawet 400-600 kcal. Godzinny trening na biegówkach wiąże się z utratą około 400 kcal, natomiast szybka jazda na zjazdówkach to już 600 kcal. Biorąc pod uwagę, fakt, że na stokach spędza się aktywnie zwykle około 2-3 godzin, nauka jazdy na nartach zdecydowanie sprzyja odchudzaniu!

Nauka jazdy na nartach – kiedy zacząć się uczyć i gdzie?

Naukę jazdy na nartach można rozpocząć w każdym wieku, zarówno w okresie dziecięcym, jak i nawet po 30. roku życia. Osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły na nartach, powinny zapisać się na kurs grupowy lub indywidualny, w szkole narciarskiej lub pod okiem doświadczonego instruktora. Dzięki temu opanują dobrze techniki jazdy na nartach i unikną różnych nieprzewidzianych zdarzeń, w tym np. wypadków. Kurs nauki jazdy na nartach powinni wykupić także ci, którzy wracają na stok po długiej przerwie – techniki jazdy na nartach zmieniają się bowiem wraz z modernizacją sprzętu narciarskiego.

Naukę jazdy na nartach warto rozpocząć na tzw. oślej łączce. Jest to bardzo łatwy stok narciarski, o niewielkim nachyleniu i niedużej długości, przeznaczony specjalnie do jazdy na nartach dla początkujących. Pierwsze lekcje polegają na nauce utrzymania się na nartach i wstawaniu po upadkach, dopiero gdy zostaną opanowane podstawy, kursant może wykonać swój pierwszy zjazd pługiem po niebieskiej trasie. Aby poczuć się pewniej na stoku, z reguły potrzeba około 10-15 wyjeżdżonych godzin z instruktorem.

Nauka jazdy na nartach – ile kosztuje kurs w szkole narciarskiej lub wynajęcie instruktora?

Nauka jazdy na nartach wcale nie jest taka droga, jakby się mogło wydawać. Udział w zajęciach grupowych prowadzonych w szkole narciarskiej kosztuje zwykle około 40-60 złotych za godzinę. Pełny, kilkudniowy kurs narciarski to wydatek rzędu kilkuset złotych. Natomiast wynajęcie indywidualnego instruktora wiąże się zwykle z ceną na poziomie około 50-70 złotych za godzinę jego pracy.

Jazda na nartach dla początkujących – jak się przygotować na pierwsze zajęcia?

Jak się przygotować do nauki jazdy na nartach dla początkujących? Pierwszy krok to przygotowanie organizmu na wysiłek, który go czeka. Zalecane jest, aby przed sezonem zimowym rozpocząć treningi – biegać, pływać, chodzić po górach lub jeździć na rowerze. Im lepsza będzie kondycja, tym nauka jazdy na nartach będzie przychodzić szybciej.

Przed przyjściem na pierwsze zajęcia należy także przygotować niezbędne wyposażenie. Do nauki potrzebne będą nie tylko narty, ale także odpowiednia odzież funkcjonalna – kurtka narciarska, oddychające spodnie, skarpety narciarskie, opaska pod kask, chusta typu buff oraz rękawice. Poza tym niezbędne są również buty narciarskie, kijki, gogle i kask.

Jazda na nartach dla początkujących – jakie są koszty zakupu lub wynajęcia sprzętu?

Jaki sprzęt do jazdy na nartach trzeba zakupić przed przystąpieniem do nauki? Niezbędne są:
  • buty narciarskie – im lepiej zostaną one dobrane, tym łatwiej będzie kontrolować narty. Koszt zakupu wynosi około 400-2000 złotych, w zależności od modelu;
  • gogle – nosi się je w celu ochrony wzroku przed ostrym słońcem, a także, żeby zapewnić dobrą widoczność wieczorami i we mgle. Koszt zakupu wynosi około 10-700 złotych, w zależności od modelu;
  • kask – warto w niego zainwestować, nawet jeśli w danym ośrodku narciarskim nie ma obowiązku, by nosić kask. Koszt zakupu wynosi około 100-1000 złotych, w zależności od modelu;
  • kijki – należy je dopasować do wysokości ciała, dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi na nartach. Koszt zakupu wynosi około 100-400 złotych, w zależności od modelu;
  • narty – ich rodzaj należy dopasować do umiejętności. Dla początkujących zalecane są narty miękkie, ważne jest, aby były one regularnie serwisowane. Koszt zakupu wynosi około 500-3000 złotych, w zależności od modelu.

Jeśli chodzi o koszt wypożyczenia sprzętu do nauki jazdy na nartach na miejscu, w ośrodku narciarskim, przedstawia się on następująco:

  • buty narciarskie – około 15 złotych za dzień;
  • gogle – około 10 złotych za dzień;
  • kask – około 10 złotych za dzień;
  • narty – około 30 złotych za dzień;
  • komplet narty + buty + kije – około 40 złotych za dzień.

Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu do jazdy na nartach dla początkujących i dopiero, gdy sport ten przypadnie do gustu oraz zostaną opanowane jego podstawy, zakup własnego wyposażenia.

Techniki jazdy na nartach – warto je poznać, zanim wybierzesz się na stok

Podczas nauki jazdy na nartach kursanci zapoznają się z wieloma różnymi technikami jazdy na nartach. Najprostszą z nich jest jazda pługiem. Technika ta polega na ułożeniu nart pod kątem ostrym w stosunku do siebie, tak aby piętki były rozstawione szeroko, natomiast przednie części (tzw. dzioby) blisko siebie (na kształt litery V). Aby skręcić, należy przenieść ciężar ciała na wybraną nartę. Natomiast hamowanie polega na rozszerzaniu kąta pomiędzy nartami.

Inne popularne techniki jazdy na nartach to:

  • łuki płużne – technika polega na dotykaniu dwoma rękami kolana, tak aby wywołać skręt nart;
  • skręt dostokowy – to manewr dla bardziej zaawansowanych osób, jest on stosowany przy równoległym ułożeniu nart, polega na jeździe na krawędziach w skos stoku;
  • skręt odstokowy – to najtrudniejszy rodzaj skrętu, zalecany dla bardzo zaawansowanych.

Jazda na nartach dla początkujących – co jeszcze warto wiedzieć?

Oto kilka praktycznych porad dotyczących nauki jazdy na nartach. Docenią je w szczególności początkujący!
  • Przed każdym wyjściem na stok należy zrobić rozgrzewkę.
  • Jazda na nartach powinna trwać maksymalnie 3-4 godziny dziennie.
  • Podczas jazdy na nartach należy regularnie nawadniać organizm.
  • Przed rozpoczęciem jazdy na nartach należy użyć kremów z filtrem.
  • Zarówno do nauki jazdy na nartach, jak i później, podczas samodzielnego szusowania po stokach, warto posiadać wykupione ubezpieczenie, które chroni przed następstwem nieszczęśliwych wypadków, zabezpiecza także na wypadek szkód, jakie niewprawny narciarz może wyrządzić innym.
Zdjęcie: michelangeloop/Envato Elements