Data modyfikacji:

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie

Uwielbiasz narty, ale nudzą cię krótkie trasy? Chciałbyś, aby przyjemność szusowania trwała jak najdłużej? Sprawdź, jakie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i w Europie.

Sprawdź również: Narty - gdzie najlepiej?
najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie
Każdy, kto jeździ na nartach lub na snowboardzie z pewnością przyzna, że sam zjazd ze stoku jest najprzyjemniejszym momentem korzystania z uroków pobytu w ośrodku narciarskim.

Dojazd do miejsca rozpoczęcia trasy czy stanie w kolejce do wyciągu często traktowane jest jak zło konieczne. Jak moment, który trzeba przeczekać – po którym następuje to, po co w rzeczywistości tutaj przyjechałeś.


Im większe nachylenie trasy, tym krócej trwa zjazd. Ile razy marzyłeś, widząc zarys bramek, by trasa jeszcze się nie kończyła? Miło spacerować po parku. Jednak dopiero wejście w głęboki las daje uczucie nieskrępowanej niczym swobody.

Doświadczenie ogromu otaczającej przestrzeni jest dla człowieka bardzo atrakcyjne. Narty dają poczucie wolności. Potęguje się ono, gdy trasa nie jest krótka. Bo zjazd nią – przez te kilka minut –  wydaje się nie mieć końca.

Jakie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce?

Trasy narciarskie w Polsce nie są długie w porównaniu do zagranicznych. Większość ma długość kilkuset metrów. To często zjazdy łagodne, oznaczone kolorem niebieskim.

Przystosowane są dla narciarzy, którzy cenią sobie spokój i komfort jazdy. Na takich trasach swoje umiejętności szlifują również dzieci. Jednak także w Polsce jest kilka tras narciarskich, które można określić jako długie. Przedstawiamy kilka z nich.

Zakopane: Kasprowy Wierch – trasa Goryczkowa

Długość trasy 5400 m. Różnica wysokości: 927 m. Średnie nachylenie: 17%. Trasa prowadzi ze szczytu Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic.

Jest to najwyżej położona trasa narciarska w Polsce. Przejazd wariantem głównym Trasy Goryczkowej będzie trwał od 15 do 20 minut. Jeśli brać pod uwagę całość trasy, wliczając w to nartostradę, która biegnie do Kuźnic, liczy ona 8 km.

Zjazd z Kasprowego Wierchu trasą Goryczkową ma dwa warianty – wschodni i zachodni. Nartostrada, czyli ostatni, łagodny etap trasy narciarskiej, prowadzący do Kuźnic, jest odcinkiem długim, ale bardzo przyjemnym. To wytchnienie dla narciarzy zmęczonych przebyciem samej trasy Goryczkowej.

Oznaczona jest ona kolorem czarnym.

Zakopane na narty wydaje się być idealnym miejscem.

Korbielów: Pilsko – początek kolejki Baba

Długość trasy: 4400 m. Różnica wysokości: 757 m. Średnie nachylenie 17%. 

Trasa narciarska w Szczyrku: Skrzyczne – Szczyrk (trasa FIS)

Długość trasy: 3300 m. Różnica wysokości: 704 m. Średnie nachylenie: 21%

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidów. Jego wysokość wynosi 1257 m n.p.m., a trasy narciarskie należące do COS mają łączną długość 10 km.

Trasa posiadająca homologację FIS umożliwia organizowanie na Skrzycznem międzynarodowych zawodów kobiet i mężczyzn. Odbywają się tu więc prestiżowe konkurencje narciarstwa alpejskiego: zjazd, slalom, slalom gigant a także supergigant. Trasa ta znajduje się w ośrodku Skrzyczne COS.

Przeczytaj także: Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

Szklarska Poręba: Szrenica – Szklarska Poręba

Długość trasy: 3100 m. Różnica wysokości: 587 m. Średnie nachylenie: 19%

To połączenie dwóch tras zjazdowych: FIS i Puchatka. FIS jest trasą bardzo trudną. Jej długość to 2000 m, a średnie nachylenie 25,5%.  Początek usytuowany jest na wysokości 1302 m n.p.m.

Również ta trasa otrzymała homologację FIS, dzięki czemu można organizować na niej międzynarodowe konkurencje. Puchatek jest łatwą trasą narciarską. Średnie nachylenie to 12%.  W połączeniu, trasa ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby plasuje się jako czwarta najdłuższa w Polsce trasa narciarska.

Jakie są najdłuższe trasy narciarskie w Europie?

Zagraniczne trasy narciarskie są długie i zjazdy nimi bywają bardzo przyjemne, choć oczywiście wymagające. Kilka przykładowych niech będzie zachętą do tego, by pomyśleć, czy nie warto zasmakować narciarstwa, które śmiało można by nazwać „długodystansowym”.

Cervinia, Włochy

Rozpoczniesz tę trasę pod szczytem Klein Matterhorn (stacja górna kolei linowej znajduje się na wysokości 3883 m n.p.m.) i zjedziesz aż do Valtournenche (1524 m n.p.m.).

Miejscowość ta znajduje się już po włoskiej części terenów narciarskich (Cervinia). Trasa liczy sobie 20 km. Alternatywą jest zjazd spod Klein Matterhorn do szwajcarskiego Zermatt. W takim przypadku długość trasy będzie miała „zaledwie” 13 km.

Alpe d'Huez, Francja

Trasa Sarenne prowadząca ze szczytu Pic Blanc (3330 m n.p.m.) do Alpe d'Huez (1860 m n.p.m.). To czarna trasa dla narciarzy, których umiejętności wychodzą ponad przeciętność.  Jej długość to 16 km. 

Flaine, Francja

Ta niebieska trasa jest najdłuższą w Europie trasą dla początkujących. Jej początek znajduje się na szczycie Les Grandes Platières (2500 m n.p.m.), koniec - w miejscowości Sixt (ok 700 m n.p.m.). Trasa ma długość 14 km.

Soelden, Austria

Początek tej trasy znajduje się pod szczytem Schwarze Schneid (3250 m n.p.m.), a koniec u podnóża góry Gaislachkogel. Jedna jej część oznaczona została jako niebieska, druga – jako czerwona. 15 km to jej długość.

Ischgl, Austria

Trasa Eleven prowadzi od Greitspitze znajdującego się na wysokości 2872 m n.p.m. aż do Ischgl. Jej pierwsza część jest czarna, druga – czerwona. Ma długość 11 km. 

Les Arcs, Francja

Trasa prowadzi ze szczytu Aiguille Rouge znajdującego się na wysokości 3226 m n.p.m., do wioski Villaroger, która leży na wysokości 1200 m n.p.m. Początek trasy oznaczono kolorem czarnym. Ostatnie dwie trzecie to już trasa czerwona. Jej długość to 8 km.

Przeczytaj także:
  1. Szlaki turystyczne - jakie szlaki górskie warto pokonać?
  2. Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?
  3. Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Autorka: Barbara Szega
Autor: Barbara Szega