Data publikacji:

Wędzidła - rodzaje. Jakie są rodzaje wędzideł?


Wybór odpowiedniego wędzidła ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy jeźdźca, ale również samego konia. Rzecz jasna ten rodzaj kiełzna wkłada się zwierzęciu do pyska i właśnie dzięki niemu można przekazywać mu sygnały, ale również nim kierować. Przy czym należy wiedzieć, że każdy koń może inaczej reagować na wędzidła. Rodzaje muszą być więc dopasowane do konkretnego zwierzęcia i kształtu jego jamy ustnej.
koń

Wędzidła dla koni - co warto wiedzieć?


Jest wiele rodzajów wędzideł dla koni. Różnią się one rozmiarem, zastosowaniem, ale i kształtem. Trzeba też wiedzieć, że każde zwierzę może inaczej reagować na dany model. Ma to niewątpliwie związek z kształtem pyska, ale i materiałem, z którego wędzidło jest wykonane. Oczywiście samo wędzidło nie zastąpi umiejętności jeźdźca, jednak w znaczący sposób wpływa na sposób kierowania zwierzęciem. Dlatego też wybór powinien być ściśle przemyślany, bowiem dobre wędzidło to takie, które jest bezpieczne dla konia i zapewnia komfort jeźdźcowi. Kiełzno umieszcza się w końskim pysku, który jest bardzo wrażliwy i podatny na ból, stąd, aby nie ranić zwierzęcia, wędzidło nie może być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku może wywołać ból i dyskomfort, a wtedy prowadzenie konia będzie trudne, a często wręcz niemożliwe. Niestety, źle dopasowane wędzidła są częstym problemem i poza wywołaniem bólu u zwierzęcia uszkadzają nieodwracalnie jego język.

Jak dopasować wędzidło?


Wędzidło musi być dopasowane do jamy ustnej konia zarówno pod kątem grubości, ale i długości. Jednak to nie wystarczy, bo trzeba też zwrócić uwagę na język i jego grubość czy też samą szerokość szczęki, co wcale nie jest trudne w zmierzeniu. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie można zmierzyć końskiego pyska. Do zmierzenia szerokości szczęki wykorzystujemy wędzidło bądź też miarkę. Natomiast w przypadku szerokości szczęki można wykorzystać swoje palce. Otóż wystarczy tylko sprawdzić, czy dwa palce mieszczą się między kości. Jeżeli tak, to zwierzę ma szeroką szczękę, a jeżeli nie, to oczywiście wąską. Zatem zasada jest prosta: im więcej miejsca w pysku, tym w szerokiej szczęce język znajduje się głębiej. Warto jeszcze pamiętać, że wędzidło pojedynczo łamane zawsze musi być o 1 cm szersze od pyska, gdyż tylko wtedy nie będzie powodować uciskania jamy ustnej. Natomiast w przypadku wędzidła podwójnego łamanego zasada jest inna, bo im grubsze kiełzno, tym jest wygodniejsze dla konia.

Wędzidła - rodzaje i zastosowanie


Jest wiele rodzajów wędzideł. Niewątpliwie najpopularniejsze jest to określane zwykłym. Zapewnia ono maksymalną wygodę dla zwierzęcia i znosi nacisk z języka czy też samej krawędzi żuchwy. Oczywiście w tym przypadku trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru kółek wędzidłowych. Jeżeli kółka są małe, to oddziaływanie na konia jest większe, natomiast te duże delikatniej działają na pysk, ale mocniej uciskają policzki. Jednak przy wyborze odpowiedniego rozmiaru są komfortowe dla konia. Kolejnym popularnym modelem są oliwkowe, które stabilnie leżą w pysku zwierzęcia, ale nie szczypią go w kąciki. Przy czym wykazują mały nacisk na potylicę. Jeżeli zależy wam na łatwiejszym wykonywaniu skrętów, to wtedy wędzidła w kształcie litery D będą jak znalazł. Dobrze i neutralnie układają się w pysku zwierzęcia. Jednak ten rodzaj dedykowany jest młodym osobnikom o małym doświadczeniu. Jeżeli koń dopiero uczy się i nadal ma problemy z wykonywaniem skrętów, to polecane są dla niego wędzidła z wąsami, które leżą bardzo stabilnie i sprawdzą się nawet dla silnych osobników. Szczególnie sprawdzają się podczas skoków, gdzie koń musi pokonywać szybkie zakręty. Takie rodzaje wędzideł dla koni mogą być mocowane do pasów policzkowych. W ten sposób uzyskuje się jeszcze większy nacisk na potylicę i kąty jamy ustnej.

Uniwersalne czy bardziej precyzyjne – jakie rodzaje wędzideł są najlepsze?


Dla zachowania dużej kontroli nad zwierzęciem, ale też precyzji jazdy zaleca się stosowanie wędzidła typu „cyganka”. W tym przypadku zastosowano dwie pary wodzy. Powodują one, że wędzidło subtelnie się obraca i wywiera przez to jeszcze większy nacisk na potylicę i pysk. Zdecydowanie bardziej uniwersalnym rodzajem jest „wielokrążek”, w przypadku, którego można wykorzystać aż 4 różne sposoby przypięcia wodzy, co oczywiście pozwala wpłynąć na konia. Jeżeli chcecie uzyskać najbardziej duże oddziaływanie, a przy tym ograniczyć nacisk na potylicę, to warto podpiąć je paskiem pod brodą. Jeżeli koń jest silny, to można wybrać rodzaj wędzidła, taki jak „KIMBLEWICK”, gdzie wykorzystywana jest dźwignia. W ten sposób nacisk kierowany jest zarówno na szczękę, jak i potylicę. Dostępne jest również wędzidło „PELHAM”, gdzie działanie dźwigni na potylicę jest większe. W tym przypadku można stosować jedną bądź dwie pary wodzy. Dla większego komfortu zwierzęcia stosuje się częściej PROPELER PELHAM . Polecany jest dla delikatnych zwierząt. Jeżeli jednak zależy wam na maksymalnej kontroli, to SWALES PELHAM będzie idealny. W tym przypadku paski policzkowe są przyczepione do wewnętrznych kółek, które luźno się poruszają Z kolei działanie łańcuszka wywiera jeszcze większy nacisk na żuchwę za sprawą dźwigni. Zawsze w tym przypadku konieczne jest stosowanie miękkiego ścięgierza. Dzięki temu poprawia się komfort zwierzęcia.

Wybór materiału ma znaczenie


Wędzidła mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wybierane są modele wykonane ze stali nierdzewnej, która nie ma żadnego smaku ani aromatu. Można również wybrać te zrobione z plastiku, które sprawiają, że koń więcej żuje. Są też delikatne dla pyska i języka. Dobrym wyborem są wędzidła z miedzi, gdyż właśnie na tym materiale zachodzi ciągły proces utleniania, a więc produkcja śliny jest większa. Jednak trzeba też wiedzieć, że ten materiał nie jest bardzo trwały. Jednak można wybrać wędzidło z dodatkiem miedzi, choćby argentan, który składa się w 65% z miedzi, około 12-15% z niklu, a pozostałą część stanowi cynk. Możecie postawić na modele z tworzywa sztucznego, które również zapewniają komfort zwierzęciu.

Na jaki model postawić?


Na pewno ciekawym wyborem jest wędzidło puste FOUGANZA. Także wędzidło z wąsami się świetnie sprawdzi. Jeżeli szukacie typowo uniwersalnego rodzaju, to wędzidło proste kauczukowe będzie trafnym wyborem.
Autor: Justyna Kolorz
Autor: Justyna Kolorz