Data publikacji:

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz


Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Co robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
dzieci w kałuży

1. Gry planszowe


To oczywiście najczęstsza chyba z bardzo wielu propozycji, które przychodzą do głowy, gdy pogoda nie dopisuje, a potrzebne jest zajęcie dla kilku osób w różnym wieku. Wybór gier jest przeogromny – mamy gry zręcznościowe, np. Jungle Speed, czy słynne Mistakos, w której krzesła należy ustawiać kolejno jedno na drugim w taki sposób, by powstająca wieża nie przewróciła się, lub stare, dobre bierki (zapytajcie rodziców, jak w nie grać). Popularne są też proste gry, w których trzeba od startu dojść do mety, pokonując po drodze różne przeszkody – Pędzące żółwie czy wersja ze ślimakami. W każdym domu są już chyba także gry z serii Dobble – okrągłe karty zapewniają wiele możliwych rozgrywek, grać można też w różnych wersjach językowych, ponieważ karty nie mają podpisów.

2. Stare dobre zabawy podwórkowe do zrealizowania w domu


Gra w gumę to chyba jedna z najstarszych rozrywek podwórkowych, która sprawdzi się też w domu – pod warunkiem, że nie masz zbyt wrażliwych sąsiadów piętro niżej, którym skakanie mogłoby przeszkadzać. Potrzebna jest po prostu guma, dwie osoby które będą ją trzymały na nogach (można też użyć krzeseł, jeśli osób brakuje). Wolicie grę w szczura? Potrzebna będzie skakanka – jedna osoba kuca na środku pokoju i kręci skakankę, trzymając za jeden z końców, a reszta przeskakuje przesz sznur. Kto dotknie skakanki lub zaczepi o nią – odpada.

3. Kalambury – rysowane czy pokazywane?


Do tej doskonałej zabawy towarzyskiej potrzebne będą: tablica i marker ścieralny. Ale można też bawić się w wersję pokazywaną – wtedy żadne akcesoria nie będą potrzebne. Osoba pokazująca lub rysująca wymyśla hasło, a zgadującym zdradza jedynie kategorię, z której pochodzi słowo. Świetna zabawa gwarantowana, zwłaszcza jeśli udział będą w niej brały osoby w różnym wieku – niektóre słowa i hasła oczywiste dla dorosłych bywają interpretowane zupełnie inaczej przez najmłodszych.

4. Domowa scena: studio tańca i śpiew


Zamiast gier planszowych wolicie ruch, taniec i zabawę? Przydadzą się akcesoria elektroniczne – głośnik bezprzewodowy i mikrofon zmieniający głos. Ten ostatni gadżet to bardzo popularna zabawka – używając sieci Bluetooth, można skorzystać z podkładu muzycznego i bawić się mikrofonem w karaoke. Mikrofon ma kilkanaście wersji głosowych – obniża, podwyższa i zniekształca dźwięk, co dla najmłodszych jest wyjątkowo atrakcyjną zabawą słuchową. Wśród młodszych uczestników domowych gier zawsze sprawdza się mata taneczna – to zabawka, która światłem wskazuje kolejność kroków, dzięki temu można nauczyć się różnych stylów tanecznych. 

5. Komputer – ostateczność dla rodziców, na pierwszym miejscu dla dzieciaków


Nie ma wątpliwości, że w obecnych czasach najpopularniejszą rozrywką dzieci i nastolatków jest ta, którą oferuje internet w komputerze, telefonie lub na ekranie telewizora. I choć globalna sieć pełna jest niezbyt ambitnych gier i prostych zabaw, zajmujących uwagę najmłodszych, to można również znaleźć ciekawą i wartościową rozrywkę. Z pewnością całkiem wartościową grą jest słynne Sims. Gra ma wiele odsłon, a każda z nich pozwala wcielać się w różne role – można np. zobaczyć, jak to jest być rodzicem, gwiazdą, opiekunem piesków. W grze jest też możliwość wyjechania na rajską wyspę, na narty lub przeniesienia się do krainy magii. Gra wspiera kreatywność, uczy empatii, a także rozwija strategiczne myślenie. To ostatnie odgrywa także ważną rolę w grze Minecraft, uwielbianej częściej przez chłopców. Dobre gry, przy których zasiąść może cała rodzina pełnią – podobnie jak planszówki – funkcje edukacyjne i budujące kompetencje społeczne. Warto sprawdzić i przekonać się, że taka rozrywka również może być twórcza. 
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.