Data modyfikacji:

Wędki spinningowe – ranking

Łowienie na spinning jest jedną z najpopularniejszych metod wędkarstwa. Jest to dynamiczny i łowiecki styl, wymagający od wędkarza sporych umiejętności. Jaką wędkę spinningową wybrać, by upolować drapieżną rybę? Na rynku znajduje się wiele rodzajów wędek. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszej wędki. Zobacz nasz ranking wędek spinningowych.

wędki spininngowe

Wędki spinningowe – ranking

Czym charakteryzuje się wędka spinningowa?

Spinningowa metoda łowienia należy do najciekawszych i najbardziej dynamicznych. Wymaga odpowiedniej techniki oraz częstego zarzucania przynęty, dlatego preferuje się wędki lekkie, a nawet ultralekkie. W trakcie łowienia wędkarz musi dość często zmieniać miejsce, więc krótkie i lekkie wędki lepiej sprawdzą się podczas przemierzania zarośli. Są też łatwiejsze w transporcie, np. podczas dojazdów skuterem czy rowerem.

Wędki spinningowe wyróżniają się także dużą wytrzymałością oraz sprężystości. Używane są do połowu drapieżników, które po złapaniu przynęty bywają bardzo agresywne i zawzięte. Sprężysta wędka o szybkiej akcji ułatwi holowanie ryby oraz zapewni dalszy wyrzut przynęty.

Jaką wędkę spinningową wybrać?

Uniwersalna wędka nie istnieje, a każdy rodzaj dopasowuje się do metody połowu oraz łowionych ryb. Inna wędka potrzebna jest też na jeziorze, inna na rzece, a jeszcze inne parametry może mieć wędka do łowienia z łodzi. Wędki do łowienia na jeziorze są zazwyczaj dłuższe od tych do łowienia na łódce. Muszą też umożliwić dalszy wyrzut niż modele używane na rzekach. Parametry wędki spinningowej:
  • Waga – wędka do spinningu musi być stosunkowo lekka, aby manewrowanie nią nie przysporzyło kłopotu.
  • Długość wędki – najczęściej mieści się pomiędzy 180 cm a 320 cm. Początkującym spinningistom zaleca się dobór długości wędki do wzrostu. Panowie o wzroście poniżej 175 cm mogą zacząć od krótszych wędek, np. 200 – 240 cm. Modele wędek do ok. 280 cm polecane są roślejszym mężczyznom. Operowanie wędką powinno być bezproblemowe, gdyż tylko w ten sposób można opanować prawidłową technikę spinningową.
  • Akcja wędziska – informuje o tym, jak duża część wędziska ulegnie wygięciu po złapaniu przynęty. Początkującym poleca się wędki o wolnej akcji, czyli mocnym wygięciu. Wolna akcja zapobiega przypadkowemu zerwaniu żyłki lub ryby, a elastyczne wędki wybaczają więcej błędów technicznych. Docelowo w spinningu używa się jednak wędek o szybkiej akcji, najlepiej imitującej walkę z drugą rybą.
  • Ciężar wyrzutu – wyrzut wędki dobierany jest do konkretnego gatunku ryb. Najlżejsze wyrzuty używane są do połowu małych ryb, np. płotek, pstrągów czy okoni. Łowienie dużych drapieżników, np. szczupaka, sandacza lub suma, wymaga zastosowania cięższego wyrzutu (30-40 g). Początkującym wędkarzom zaleca się zakup wędki obsługującej przynęty od 5 do ok. 30 g. Jeśli wybierzesz zbyt sztywną i zastosujesz lekką przynętę, komfort łowienia drastycznie spadnie.
  • Elastyczność – podczas łowienia drapieżników używa się najczęściej odpornej na przegryzienia plecionki. Jest ona jednak mało rozciągliwa, więc część szarpnięć musi przejąć na siebie wędka. W innym przypadku agresywny drapieżnik mógłby się zerwać.
  • Czułość wędki – łowienie drapieżników wymaga od początkującego spinningisty nie lada sprytu. Szybkość reakcji na branie uzależniona jest w dużej mierze od czułości szczytówki. Zapewniają ją lekkie i wytrzymałe materiały, takie jak włókno węglowe.

Jaka wędka na szczupaka?

Szczupaki i sandacze łowione są najczęściej spinningiem średnim lub ciężkim, w zależności od upodobań wędkarza. Zazwyczaj waga przynęty oscyluje wokół 20-35 g. Zdarzają się też tacy miłośnicy łowienia, którzy używają wyrzutu o masie 10 g. Waga dobrej wędki na szczupaka nie powinna przekraczać 200 g. Złowienie dużych drapieżników to duże wyzwanie, dlatego zaleca się użycia wędki o szybkiej akcji wędziska. W zestawie na szczupaka nie może braknąć także woblera zwiększającego dynamikę pracy przynęty. Zachęca to szczupaka do ataku.

Jaki kołowrotek do wędki spinningowej?

Jednym z najważniejszych elementów wędki spinningowej jest dobry kołowrotek. Musi umożliwić jak najbardziej naturalną animację przynęty. Kołowrotek spinningowy z jednej strony powinien być szybki, by nadać dynamikę przynęcie, z drugiej zaś musi być wytrzymały, by sprostać holowaniu dużej i mocnej ryby. Typowe przełożenie kołowrotka do łowienia metodą spinningową wynosi 4,8:1 do 5,2:1. Pamiętaj też, że kołowrotek musi być dobrany do wagi wędki, by całość była dobrze wyważona. Dodatkowo zwróć uwagę na pojemność i kształt szpuli, a także jakość zastosowanych łożysk.

Wędki spinningowe – ranking TOP 10

Jaxon Zaffira Jig Spin

Długość: 270 cm
Waga: 233 g
Ciężar wyrzutu: 3-15 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 140 cm

Jaxon Grey Stream

Długość: 265 cm
Waga: 159 g
Ciężar wyrzutu: 8-30 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 139 cm

Shimano Catana EX Spinning L

Długość: 270 cm
Waga: 172 g
Ciężar wyrzutu: 3-14 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 138 cm

Jaxon Zaffira Spinning

Długość: 270 cm
Waga: 243 g
Ciężar wyrzutu: 10-40 
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 141 cm

Dam Effzett Perch Special Spin

Długość: 230 cm
Waga: 117 g
Ciężar wyrzutu: 2-8 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 118 cm

Mikado Black Stone M Spin

Długość: 270 cm
Waga: 179 g
Ciężar wyrzutu: 10-30 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 141 cm

Dragon Black Rock II

Długość: 275 cm
Waga: 192 g
Ciężar wyrzutu: 10-35 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 141 cm

Daiwa Silver Creek UL Spin

Długość: 180 cm
Waga: 90 g
Ciężar wyrzutu: 3-14 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 95 cm

Okuma Wave Power 8'0''

Długość: 244 cm
Waga: 150 g
Ciężar wyrzutu: 15-40 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 128 cm

Mikado Sasori Light Spin

Długość: 210 cm
Waga: 140 g
Ciężar wyrzutu: 5-20 g
Liczba członów: 2
Długość transportowa: 110 cm
Autor: Szymon Sonik