Data publikacji:

Jaka przynęta na karpia, lina, suma, szczupaka? Kompleksowy przegląd przynęt wędkarskich

Rozpoczynasz przygodę z wędkowaniem? Zastanawiasz się, jaką przynętę zastosować dla danego gatunku ryby? Przedstawiamy spis przynęt wędkarskich, które wspomogą branie.

jaka przynęta na karpia
Wędkarstwo w Polsce ma się świetnie. Ba, jest u nas tylu pasjonatów, że w sieci znajdziesz masę szczegółowych informacji i podpowiedzi, co zrobić, aby wędkować naprawdę efektywnie. Jeśli jesteś początkującym wędkarzem, ten tekst z pewnością pozwoli ci na zarysowanie topografii pojęć, według której będziesz się orientować. Jest to jednak jedynie zalążek rozległego tematu.

Jakie są rodzaje wędkarstwa?

Wyróżniamy kilka rodzajów wędkarstwa: morskie, muchowe, podlodowe, spinningowe, spławikowo- gruntowe, trolling. Mówi się, że najpopularniejsze są dziś: wędkarstwo spławikowe (unoszący się na powierzchni wody spławik sygnalizuje branie) i spinningowe (sztuczna przynęta wabi drapieżniki. Metoda ta wymaga większej dynamiki. Polega na naprzemiennym rzucaniu i ściąganiu przynęty za pomącą wędziska i kołowrotka).


Bardzo popularna na świecie staje się teraz metoda feederowa (rodzaj metody gruntowej), która polega na nęceniu ryb „na koszyk z zanętą” umieszczony na żyłce lub plecionce. Dzięki temu, że zanęta znajduje się w bezpośredniej odległości od twojej przynęty, ryba łatwiej daje się złapać.

Na forach internetowych, stronach i kanałach YouTube przedstawiane są wypracowane,  skuteczne sposoby na wędkowanie. Odnajdziesz tam zarówno informacje ogólne, jak i porady wypracowane na  drodze doświadczenia. Skorzystaj z nich. W końcu Polska to ojczyzna wielokrotnych mistrzów różnych międzynarodowych zawodów wędkarskich.

Wybrałeś metodę wędkarstwa, która najbardziej ci odpowiada? Wiesz, co i jakim sposobem chcesz łowić? Sprawdź, jaką przynętę najlepiej wykorzystać, aby na twoim haczyku znalazł się odpowiedni gatunek ryby.

Co to jest przynęta?

Przynęta to pokarm, który lubi ryba. Umieszcza się ją na haczyku (w od różnieniu od aromatycznej zanęty, która służy do zwabienia ryb w łowisko i utrzymania ich w określonym miejscu). Wyróżniamy przynęty sztuczne i naturalne. Przynęty naturalne mogą być zwierzęce lub roślinne.

Rodzaje naturalnych przynęt wędkarskich

Najpopularniejsze przynęty naturalne to czerwone robaki, białe robaki i ochotki.

Czerwone robaki są bardzo aromatyczne. Dodawaj je do zanęty (pokrojone), używaj jako przynęty. To właściwie najtańsza z przynęt – wędkarze zazwyczaj sami wykopują ją z ziemi. Sztucznie wyhodowanym czerwonym robakiem jest sprężysta dendrobena. Świetnie sprawdza się podczas łowienia karpiowatych i dużych drapieżników.

Białe robaki są przysmakiem dla większych ryb. Najlepiej jako przynęty używać tych dorodnych i mięsistych. Łatwo samodzielnie wyhodujesz je na zmielonym mięsie. Aby biały robak zabarwił się kolorem, odpowiednio dopraw mięso – burakiem, kurkumą. Robaki wrzuć do miski z wodą.

Wybierz tylko te, które opadną na dno (są najcięższe, więc najbardziej smakowite.) Aby usunąć śluz i nieprzyjemny zapach, wypłucz je w wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie zasyp mąką lub atraktorem (aromatem w proszku). Mniejszą odmianą białego robaka jest pinka.

Ochotka jest uwielbiana przez ryby karpiowate oraz okonie. Zdaje egzamin wtedy, gdy ryby są ospałe (polecana, gdy łowi się w chłodnej wodzie oraz podlodowo). Występuje w wersji zanętowej (tzw. jokers) lub haczykowej. Ochotka haczykowa to czerwona larwa o długości 2 - 4 cm. Robaki przechowuj w pojemniku z wodą w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Codziennie zmieniaj wodę i pozbywaj się nieżywych larw.

Inne naturalne przynęty na ryby to kukurydza, konopie, kasza pęczak, chleb, ciasto z mąki i kaszy oraz  ser. Opcją na karpia czy amura są kulki proteinowe. Naturalnymi przynętami są też żywe rybki (np. leszcz, ukleja, karaś, krąp, kiełb, płoć, wzdręga – uwielbiane przez suma).

Sztuczne przynęty do wędkarstwa spinningowego

Spinning w pierwszym skojarzeniu przywodzi na myśl sztuczną przynętę. Używanie naturalnych przynęt jest zresztą zabronione w wędkarstwie spinningowym. (Tak jak używanie przynęt sztucznych zabronione jest podczas zawodów w wędkarstwie spławikowym). Główne rodzaje sztucznych przynęt to: woblery, przynęty miękkie i błystki.

Jaka przynęta na karpia, lina, suma?

Karpiarze w ostatnich latach najczęściej jako przynętę wykorzystują kulki proteinowe. Ten gatunek ryby bierze jednak i na niedogotowanego ziemn iaka, niedogotowaną kukurydzę, białe robaki, ciasto. Na lina podobno najlepsza jest kukurydza. Sum łasi się przede wszystkim na żywe rybki. Także szczupak – drapieżnik – bierze na rybki żywe lub sztuczne.
Czytaj również:
Autorka: Barbara Szega