Data modyfikacji:

Jaka przynęta na karpia, lina, suma, szczupaka? Kompleksowy przegląd przynęt wędkarskich

Rozpoczynasz przygodę z wędkowaniem? Zastanawiasz się, jaką przynętę zastosować dla danego gatunku ryby? Przedstawiamy spis przynęt wędkarskich, które wspomogą branie.

przynęty wędkarskie
Wędkarstwo w Polsce ma się świetnie. Ba, jest u nas tylu pasjonatów, że w sieci znajdziesz masę szczegółowych informacji i podpowiedzi, co zrobić, aby wędkować naprawdę efektywnie. Jeśli jesteś początkującym wędkarzem, ten tekst z pewnością pozwoli ci na zarysowanie topografii pojęć, według której będziesz się orientować. Jest to jednak jedynie zalążek rozległego tematu.

Jakie są rodzaje wędkarstwa?

Wyróżniamy kilka rodzajów wędkarstwa: morskie, muchowe, podlodowe, spinningowe, spławikowo- gruntowe, trolling. Mówi się, że najpopularniejsze są dziś: wędkarstwo spławikowe (unoszący się na powierzchni wody spławik sygnalizuje branie) i spinningowe (sztuczna przynęta wabi drapieżniki. Metoda ta wymaga większej dynamiki. Polega na naprzemiennym rzucaniu i ściąganiu przynęty za pomącą wędziska i kołowrotka).


Bardzo popularna na świecie staje się teraz metoda feederowa (rodzaj metody gruntowej), która polega na nęceniu ryb „na koszyk z zanętą” umieszczony na żyłce lub plecionce. Dzięki temu, że zanęta znajduje się w bezpośredniej odległości od twojej przynęty, ryba łatwiej daje się złapać.

Na forach internetowych, stronach i kanałach YouTube przedstawiane są wypracowane,  skuteczne sposoby na wędkowanie. Odnajdziesz tam zarówno informacje ogólne, jak i porady wypracowane na  drodze doświadczenia. Skorzystaj z nich. W końcu Polska to ojczyzna wielokrotnych mistrzów różnych międzynarodowych zawodów wędkarskich.

Wybrałeś metodę wędkarstwa, która najbardziej ci odpowiada? Wiesz, co i jakim sposobem chcesz łowić? Sprawdź, jaką przynętę najlepiej wykorzystać, aby na twoim haczyku znalazł się odpowiedni gatunek ryby.

Przeczytaj również: Najmocniejsza latarka LED. Ranking polecanych modeli

Przynęty – rodzaje i przeznaczenie

Bez odpowiedniej przynęty trudno cokolwiek złapać. Jej dobranie jest niesamowicie ważne, bowiem trzeba dopasować ją do konkretnego gatunku, jaki masz nadzieję sukcesywnie złowić. Każdy ryba ma swoje preferencje oraz reaguje na inne bodźce. Dobrze przygotowany wędkarz ma zawsze pod ręką co najmniej kilka sprawdzonych przynęt wielu typów. Przynęty dzielimy na sztuczne, wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych, a także naturalne, w których składzie znajdziemy składniki zwierzęce lub roślinne.

Najpopularniejsze naturalne przynęty wędkarskie

 • Czerwone robaki – bardzo aromatyczne przynęty, które wzbudzają ciekawość i przyciągają większość najczęściej spotykanych gatunków ryb. Wielu wędkarzy samodzielnie wykopuje je z ziemi. Znacznie łatwiej jednak kupić je w specjalistycznym sklepie. Zarówno hodowlane robaczki, jak i złapane czerwone robaki charakteryzują się niezwykłą ruchliwością w wodzie oraz możliwością długiego przechowywania. Czerwony robak to idealna przynęta na karpia.
 • Białe robaki – najczęściej używana przynęta wędkarska, która również skutecznie zachęca większość ryb, w tym duże gatunki. Przynęta składa się z larw muchy plujki, które można wyhodować samodzielnie na mielonym mięsie. Aby usunąć śluz i nieprzyjemny zapach, wypłucz je w wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie zasyp mąką lub atraktorem (aromatem w proszku). Mniejszą odmianą białego robaka jest pinka. Biały robak to dobra przynęta na leszcze i płotki.
 • Ochotka – przynęta składająca się z larw owadów z rodziny ochotkowatych (muchówek). Robaki osiągają dość duże rozmiary od 2 do 40 milimetrów i należy przechowywać je w chłodnej wodzie, którą należy codziennie wymieniać. Z ochotek skorzystamy na łowisku z chłodną wodą, przez którą ryby są dość ospałe. Przynęta jest idealna do złapania okonia lub karpia.
 • Ciasto – przynęta, którą można wykonać samodzielnie w domu. W jej składzie znajduje się kasza manna i olejek waniliowy. Kaszę gotujemy, a następnie odlewamy wodę, dodajemy kilka kropli olejku i formujemy z niej niewielkie kulki, które nabijamy na haczyk.
 • Rosówki – przynęta, na którą składają się robaki rosówki, spotykane powszechnie w parkach, lasach i ogrodach. Zwierzaki żyją pod ziemią, ale na powierzchnię wypełzają w nocy i nad ranem, w okresie do marca do październik, w tym czasie najłatwiej złapać. Oczywiście zawsze istnieje możliwość ich kupna bezpośrednio w sklepie. Jest to dobra przynęta na suma.
 • Kulki proteinowe – idealna przynęta na karpia lub amura, a w jej skład wchodzą różnego typu półprodukty w stanie lekkiej fermentacji, które wydzielają bardzo silny aromat przyciągający rybę.

Inne naturalne przynęty na ryby to kukurydza (idealna np. na lina), konopie, kasza pęczak oraz ser. Naturalnymi przynętami są też żywe rybki (np. leszcz, ukleja, karaś, krąp, kiełb, płoć, wzdręga – uwielbiane przez suma). 

Najpopularniejsze sztuczne przynęty wędkarskie

 • Woblery – zazwyczaj drewniane przynęty, które przypominają niewielkie rybki wielu różnych gatunków. Sklepy oferują niezwykle bogaty wybór kolorów i kształtów. Najlepsze przynęty tego typu to małe dzieła sztuki, przypominające do złudzenia swoje żywe odpowiedniki. Woblery różnią się pomiędzy sobą także głębokością, na jaką się zanurzają, oraz sposobem zachowania w wodzie. Przynęta ta kusi wiele gatunków ryb drapieżnych, w tym szczupaka.
 • Rippery – miękka przynęta wykonana z gumy lub silikonu, która porusza się w wodzie w sposób przypominający żywą rybę. Kolejny rodzaj przynęty, który zainteresuje drapieżniki.
 • Twistery – przypominająca zawiniętego robaka miękka przynęta, która jest wykonana z gumy, silikonu lub innego tworzywa sztucznego. Zanurzona w wodzie szybko się porusza, kusząc znajdujące się w pobliżu ryby.
 • Błystki – bardzo proste przynęty zakończone haczykiem, które wyłącznie składają się z błyszczącej płytki z koralikami i innymi dodatkami. Ze względu na typ wykonywanych ruchów w wodzie rozróżniamy błystki obrotowe, wahadłowe i dewony. Wszystkie są stworzone z myślą o rybach drapieżnych.
 • Przynęty imitacje – wykonane z tworzyw sztucznych przynęty, które imitują konkretne gatunki muszek i innych owadów. Czasami są to też robaki i larwy lub ryby. 
Autor: Barbara Szega i Michał Kułakowski