Data modyfikacji:

Jak zacząć przygodę z surfcastingiem?

Wędkarstwo wróciło do łask i znów cieszy się ogromną popularnością. Hobby, kojarzone przez długi czas głównie ze starszymi panami, zyskało szerokie grono zwolenników, którzy chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i odpocząć na łonie natury. Dodatkowym atutem łowienia jest możliwość przyrządzenia znakomitej, świeżej ryby, która będzie zwieńczeniem wyprawy nad jezioro lub rzekę. Od niedawana zainteresowaniem cieszy się też łowienie w morzu z plaży, czyli surfcasting. Dowiedz się więcej na jego temat.
surfcasting

Czym jest surfcasting?

Mianem surfcastingu określa się wędkowanie bezpośrednio z nadmorskiej plaży. Wędkarz nie wypływa w morze statkiem, ani nie wychodzi na molo. Przez cały czas pozostaje na piasku i łowi ryby z lądu.

Surfcasting to specyficzna, lecz prężnie rozwijająca się dyscyplina. Wędkarze próbują w niej swoich sił nad Bałtykiem głównie w okresie letnim, jednak z powodzeniem mogą łowić ryby w ten sposób również w chłodniejszych miesiącach.

Jak przygotować zestaw do surfcastingu?

Specyfika surfcastingu wymaga przygotowania innych wędek, przynęt i żyłek niż w przypadku łowienia ryb w wodzie stojącej lub rzece. Zestaw do surfcastingu powinien uwzględniać konieczność łowienia w falującej wodzie. Ponadto wędkarz powinien sprawdzić, czego potrzeba, by łowić ryby żyjące w Bałtyku. Każdy gatunek potrzebuje innej zanęty i nie tylko.

Jaka wędka do surfcastingu jest odpowiednia?

Obecnie w sklepach bez trudu znajdzie się rozbudowane zestawy do łowienia ryb w morzu. Na początek powinno się pomyśleć o wędce, która sprawdzi się podczas wędkowania na wzburzonym morzu. Dodatkowo powinna być przystosowana do dalekich rzutów, które są niezbędne, by zachęcić morskie ryby do brania. Łowienie zbyt blisko brzegu, a zwłaszcza w niewielkiej odległości od turystów i osób pływających w morzu sprawia, że nie ma się szans na złapanie większego okazu.

Wędka do surfcastingu dla początkujących nie musi być droga. Wystarczającym wyborem jest model Seacoast -1 600 Telesco, który jest przeznaczony do połowów spławikowych przy większej fali. Można używać go do łowienia z brzegu morza, klifów i skał, a także do wyciągania większych okazów.

Atutem wędki morskiej Seacoast -1 600 Telesco jest półparaboliczna konstrukcja, dzięki której bez wysiłku wykonuje się dalekie wyrzuty. Dodatkowo jest to model lekki, wykonany z odpornego na złamanie włókna szklanego. Składana konstrukcja z ośmiu elementów ułatwia transport wędki.

Sprawdź ofertę na Ceneo.pl.

Kołowrotek do surfcastingu - na jaki postawić?

W przypadku surfcastingu kołowrotek powinien być przystosowany do dalekich rzutów. Ważne jest zarówno szybkie zwijanie, jak i rozwijanie żyłki. Kołowrotki do surfcastingu powinny mieć stałą szpulę typu long cast. Ważne jest wybieranie wyłącznie mocnych maszyn, które wykazują odporność na słoną wodę. Jeśli w swoim zestawie wędkarskim posiada się kołowrotek karpiowy, można z niego skorzystać podczas łowienia w morzu. Po zakończeniu wyprawy na ryby powinno się jednak pamiętać o przemyciu go słodką wodą, by usunąć sól, która doprowadzi do uszkodzenia szpuli.

Jaka żyłka do surfcastingu jest polecana?

Niektórzy polecają używanie plecionki do łowienia ryb w Bałtyku, jednak popularniejsza jest żyłka do surfcastingu. Żyłka jest rozciągliwa, przez co delikatne brania są na niej słabiej widoczne niż na plecionce. Jednocześnie znacznie łatwiej zwija się ją na długim dystansie, zwłaszcza we wzburzonej wodzie.

Dla początkujących amatorów łowienia ryb w morzu rekomenduje się żyłki o grubości 0,23-0,28 mm. Do połowów morskich poleca się żyłkę Sanger OR.FLUO 0,60/250 m.

Żyłka Sanger jest odporna na ścieranie, co gwarantuje jej wysoką trwałość. Dużym atutem jest jej pomarańczowy kolor, który ułatwia zobaczenie punktu stycznego z wodą. Dodatkowo żyłka Sanger ma wysoką wytrzymałość na węźle i doskonałe parametry rzutowe.

Zestaw do surfcastingu na Bałtyku - czym łowić płastugi?

Płastugi, czyli flądry, to ryby żyjące w całym Bałtyku. Zestaw do surfcastingu do połowu flądry może posiadać maksymalnie dwa haczyki. Pozostałe zestawy do połowu innych gatunków mogą być wyposażone tylko w jeden haczyk (wyjątek to zestawy z pięcioma haczykami do łowienia śledzi metodą spinningową).

Zestaw na płastugi powinien składać się z dwóch haczyków z długim trzonkiem, żyłki głównej 0,60 mm, bocznych troków z żyłek 0,20-0,30 mm i koralików ułatwiających wiązanie żyłki. Dodatkowo niezbędne jest przygotowanie solidnej wędki do długich rzutów i kołowrotka, który poradzi sobie z wyciąganiem na brzeg ciężkich okazów. Warto pamiętać również, że flądry łapczywie zjadają przynętę, dlatego ściąganie ich z haczyka jest dość trudne. Większość płastug jest głęboko zaplątana.

Sufcasting przynęty - jakie wybrać?

Jeśli chodzi o przynęty, w surfcastingu stawia się głównie na robaki, rosówki oraz filety z małych ryb. Na haczyku można umieścić również sklepowe krewetki, tubisy oraz zamieszkujące Bałtyk garnele. Ponadto do połowu fląder sprawdzają się kawałki śledzi i makreli. Wszystkie przynęty warto zabezpieczyć taśmą PVA, która chroni przed zsuwaniem się ich z haczyka poruszanego przez wzburzoną wodę. Branie jest efektywniejsze, gdy przynętę do surfcastingu spryska się atraktorem zapachowym. Przy połowie z plaży dobrze sprawdzają się aromaty wytwarzane na bazie mączki rybnej, mające bardzo intensywny zapach. Oleiste aromaty dodatkowo przyciągają flądry, które przypływają do przynęty, zainteresowane tłustą smugą na wodzie.
Autorka: Monika Kocher