Data modyfikacji:

Na co bierze karp? Najlepsza przynęta na karpia

Karp to jedna z najlepiej rozpoznawalnych ryb w Polsce, do czego w dużej mierze przyczyniła się wielowiekowa tradycja jego spożywania. Karpie są równocześnie jednym z najczęściej spotykanych gatunków w rodzimych rzekach, stawach i jeziorach, dzięki czemu są bardzo częstym celem wędkarzy, od kompletnych amatorów po weteranów. Podpowiadamy zatem, na co bierze karp i o czym warto pamiętać podczas połowów.
Fishing

Karp - co to za ryba?

Karpie są rybami słodkowodnymi, które ze względu na swoje pożywne mięso oraz względną łatwość w hodowli zostały jeszcze w średniowieczu sprowadzone do Polski z Europy Wschodniej i Azji. Bardzo szybko zaaklimatyzowały się w naszym kraju, chętnie rozwijając się na wolności i zdobywając swoją niszę w ekosystemie. 
Karpie łapane w Polsce mogą dorastać do nieco ponad metra, a ich waga osiągać nawet 30 kilogramów, są to jednak wartości bardzo rzadko spotykane. Przeciętny dorosły osobnik waży tylko kilka lub maksymalnie kilkanaście kilogramów. Ryba ma wrzecionowate ciało, a dolna część jej otworu gębowego zaopatrzona jest łatwo rozpoznawalne wąsy. 
Karpie nie są wybrednym gatunkiem i zadowalają się bardzo różnorodnym pokarmem, ich dieta jest uzależniona od żerowiska i naturalnych uwarunkowań. Wśród najczęściej spożywanych rodzajów jedzenia wymienić można larwy owadów, drobne skorupiaki i mięczaki, a także glony i inne rośliny.
Czytaj również: Jaka przynęta na jesiotra?
Karp nie jest objęty żadnym okresem i wymiarem ochronnym, stąd między innymi jest tak popularny wśród wędkujących. Warto jednak zawsze sprawdzić, czy lokalnie nie wprowadzono pewnych ograniczeń, np. na niektórych świeżo zarybionych zbiornikach połów może być wstrzymany. 
Na karpia wybrać można się od wiosny do późnej jesieni. Ponieważ jest to ryba ciepłolubna, najlepszy do połowów jest okres letni, od czerwca do końca września, a nawet trochę później, jeżeli utrzymuje się odpowiednia aura.

Na co najlepiej bierze karp? Jaka jest najlepsza przynęta?

Ze względu na powszechność występowania i popularność w sklepach wędkarskich znajdziemy bardzo bogaty wybór przynęt dedykowanych wyłącznie karpiom i gatunkom spokrewnionym. 
Najlepszą przynętą na karpia są kulki proteinowe, które wykonuje się z mączki zrobionej z jego ulubionych przysmaków. W składzie znajduje się więc mączka rybna, mączka z mięczaków i skorupiaków, jak również mączka roślinna zrobiona np. z soi. Karpie reagują mocno na różne aromaty, dlatego też produkty dodatkowo wzbogaca się o zapachy, np. czosnku. 
Dodatkowo kulki mogą być wzbogacone o ziarna kukurydzy, siemię lniane lub rzepak, ponieważ pełnią one również często rolę pokarmu dla osobników hodowlanych. Producenci uzupełniają je też o witaminy i związki mineralne. Kulki są z reguły dość twarde, dzięki temu nie rozpadają się po dłuższym czasie, a mniejsze ryby mają trudności z ich podgryzaniem. 
Wielu doświadczonych wędkarzy przygotowuje samodzielnie swoje kulki, dostosowując ich skład do ulubionego łowiska oraz upodobań spotykanych w nim ryb. 
Alternatywą dla kulek są pellety, które wyrabia się z bardzo podobnych składników co kulki, ale wszystkie z nich są dokładnie rozdrabniane i mielone. Przynęty te przyjmują też kształt walca, często mającego otwór przeznaczony na haczyk. Pellety sprawdzają się bardzo dobrze także jako zanęta po rozrzuceniu na powierzchni wody. 
Wędkarze preferujący prostsze przynęty łowią karpie na bardzo uniwersalne białe i czerwone robaki, które samodzielnie znajdują, hodują lub kupują w sklepie. Te pierwsze są larwami muchy plujki, te drugie to powszechnie występujące w Polsce dżdżownice rosówki.
Zdjęcie: Envato Elements