Data publikacji:

Gdzie występuje wzdręga i jak ją łowić? 

Wzdręga jest słodkowodnym gatunkiem ryb z rodziny karpiowatych, którego przedstawicieli można znaleźć w naturze w większej części kontynentu europejskiego z pominięciem Półwyspów Iberyjskiego i Krymskiego, jak również północnych części Skandynawii i Szkocji. Wzdręgi nie są szczególnie cenione w kuchni, ale niektórzy wędkarze wybierają je na swój cel ze względu na wyzwanie, jakie stawiają. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wzdręgi, dotyczące jej wyglądu, trybu życia oraz metod połowu.
Fish on green grass

Jak wygląda wzdręga

Wzdręga (łac. Scardinius erythrophthalmus), znana też jako krasnopiórka oraz płoć żółta lub żółtooka, jest dość często spotykaną ryba słodkowodną, którą z powodzeniem złapiemy w różnych regionach naszego kraju. Charakteryzuje się spłaszczonym po bokach ciałem i małym otworem gębowym skierowanym ku górze. Między płetwami piersiowymi, a płetwą odbytową znajduje się pokryty łuskami wyraźnie zaznaczony kil (zaostrzona krawędź ciała). Płetwa grzbietowa jest przesunięta do tyłu w stosunku do innych karpiowatych.
Ryba pokryta jest srebrzystymi łuskami, mającymi na grzbiecie odcień zielony, a na bokach złoty lub miedziany. Płetwy przyjmują szary oraz rzucający się w oczy jaskrawy czerwony odcień. Wyróżniającą cechą wzdręgi są również jej duże oczy z pomarańczową lub żółtą tęczówką. 
Czytaj również: Kiedy jest sezon na leszcza?
W przeciwieństwie do wielu innych karpiowatych, wzdręga osiąga względnie niewielkie rozmiary. Dorosłe osobniki dorastają maksymalnie do 40 cm długości, choć przeciętnie wartość ta wynosi ok. 25–30 cm. Waga ciała zazwyczaj nie przekracza jednego kilograma. Rekordowa wzdręga złapana w Polsce mierzyła 46 cm i ważyła 1,69 kg.

Wzdręga a płoć

Ze względu na podobieństwo, wzdręgi są często mylone z płociami, oba gatunki można jednak odróżnić po bliskim przyjrzeniu się budowie ich ciała. Najlepiej sprawdzić położenie płetwy grzbietowej, u płoci nie jest ona tak wyraziście przesunięta w tył. Dobrym znakiem rozpoznawczym jest też kolor oczu, bowiem płocie mają zazwyczaj czerwone tęczówki, a także ułożenie otworu gębowego, w przeciwieństwie do wzdręg, u płoci nie jest on skierowany ku górze. 

Siedliska, tryb życia i dieta

Wzdręgi spotykamy przede wszystkim w stojących i spokojnych zbiornikach wodnych, stawach, jeziorach, a także zatokach, starorzeczach i dolnych partiach rzek, gdzie żerują bardzo blisko brzegów. Gatunek preferuje gęsto zarośnięte akweny z mulistym dnem, w których ma dostęp do pokarmu, a także może łatwo schować się przed drapieżnikami. Wzdręgi czasami hoduje się również w przydomowych ogrodowych stawach, gdzie pełnią rolę typowo ozdobną. 
Ryby prowadzą stadny tryb życia, w naturze dożywają nawet 20 lat. Najmłodsze osobniki żywią się planktonem i dopiero po osiągnięciu długości ok. 7 cm przestawiają się na standardową dietę gatunku, która składa się w głównej mierze z roślin wodnych, w tym glonów. Zwierzęta pozostają jednak wszystkożerne i od czasu do czasu zjadają też niewielkie owady, skorupiaki lub larwy. Mały otwór gębowy sprawia, że ryby nie mogą przyjmować dużego pokarmu. Krasnopiórki dojrzałość płciową osiągają w wieku od 2 do 4 lat.
Wzdręgi preferują ciepłą wodą, z reguły żerują przy powierzchni zbiornika. Żerują przez cały dzień, jednak w zależności od łowiska i pogody będziemy mieli większe szanse na złapanie ich przed południem lub wieczorami. 

Sezon na wzdręgi

Krasnopiórki nie są objęte okresem ochronnym, jedyne obostrzenia w tym zakresie mają zazwyczaj zakres lokalny. Wędkarze nie mogą łapać osobników mających mniej niż 15 cm długości, tutaj także mogą jednak obowiązywać dodatkowe obostrzenia w zależności od wybranego łowiska. Tarło ryby przypada na kwiecień i maj, a w przypadku niesprzyjającej pogody może przedłużyć się też do czerwca. Ikra pozostawiona jest na liściach roślin. 
Najlepszy okres na połów wzdręgi przypada na maj i czerwiec, optymalne będą bardzo ciepłe, słoneczne i bezwietrzne dni. Nie oznacza to jednak, że połów nie uda się późnym latem lub wczesną jesienią – sukces w znalezieniu ryb zależy jednak od temperatury wody. 

Jak łowimy wzdręgę?

Wzdręgi poleca się łowić klasyczną metodą spławikową. Ryby można wypatrzyć najlepiej przy bezwietrznej pogodzie, ich siedlisko rozpoznamy dzięki kręgom na wodzie. Wybieramy długie wędki, powyżej 3 m, pozwalające na wykonywanie długich zarzutów, oraz nieduże spławiki i haczyki (od numeru 8 do 14) związane cieńszymi żyłkami, o grubości od 0,12 mm do 0,20 mm. Na połowach dorosłych i dużych wzdręg sprawdzi się też metoda gruntowa z feederem. Alternatywą jest też spinning i mucha, pamiętajmy jednak, aby w tym przypadku używać przynęt, które zmieszczą się do małego pyska ryby. Eksperci polecają tutaj np. przynęty okoniowe.
Zalecaną i sprawdzoną przynętą na krasnopiórki są białe i czerwone robaki. Ryby zainteresują się też roślinnymi smakołykami, takimi jak kukurydza i pęczak. 
Wzdręgi żerują w stadach, co ułatwia stosowanie zanęty. Do tego celu najlepiej używać rozrobiony chleb, mieszanki dla ryb karpiowatych, ciasto lub kukurydzę.
Doświadczeni wędkarze radzą też, aby podczas połowów wzdręgi mieć przy sobie wypychacz ułatwiający wyjęcie haczyka z pyska ryby albo specjalne szczypce spełniające podobną rolę.
Zdjęcie: Envato Elements