Data publikacji:

Jaką zanętę na leszcza wybrać?

Leszcz jest pospolitą rybą słodkowodną i zarazem jednym z najpopularniejszych gatunków wśród polskich wędkarzy. Z jego złowieniem nie mają większych problemów nawet początkujący, a dodatkowym atutem ryby jest również to, że jest ceniona w kuchni i nie jest objęta zakazami połowów i okresami ochronnymi. Radzimy, jaką zanęta na leszcze będzie najlepsza, przedstawiając także najważniejsze informacje na jego temat.
Fresh raw common breams

Leszcz – podstawowe informacje

Leszcz (łac. Abramis brama) to słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych, blisko spokrewniona z wieloma innymi należącymi do niej popularnymi w kraju gatunkami, w tym z pospolitym karpiem. Leszcze spotykamy w większej części Europy, a także w zachodniej Azji. Ryby zasiedlają głównie stojące zbiorniki wodne z mulistym dnem. Spotykamy się z nimi w jeziorach, stawach, dolnych odcinkach rzek oraz w starorzeczach, gdzie rozwijają się w temperaturze od 12 do 16 stopni Celsjusza.
Leszcze mają mocno garbaty grzbiet oraz spłaszczone ciało. Młode ryby pokryte są srebrnymi łuskami, wraz z wiekiem przyjmują one miedzianą barwę z zielonkawym odcieniem. Płetwy gatunku są przeważnie szaroniebieskie. Leszcze dorastając do ok. 70–75 centymetrów długości, osiągając wagę 5-6 kilogramów. Przeciętnie nie spotkamy się jednak z osobnikami większymi niż około 30–55 centymetrów, o masie do 2–3 kilogramów. 
Leszcze żerują tuż przy dnie i dla bezpieczeństwa poruszają się w stadach. Pożywienie pozyskują, filtrując muł i wybierając z niego małe bezkręgowce oraz inne roślinno-zwierzęce cząstki pokarmowe. Mają też w zwyczaju polować na owady poruszające się na lustrze wody. Ryby słyną ze swojego apetytu, w okresie największej aktywności w przeciągu doby muszą pochłaniać pożywienie o masie sięgającej 35–40 procent ciężaru ciała. 
Leszcze cieszą się długim życiem, w optymalnych warunkach dożywają do 17 lat. Dojrzałość płciową osiągają w wieku od 4 do 7 lat. 

Sezon na leszcza

Sezon na leszcze rozpoczyna się tradycyjnie po tarle ryby, wypadając na miesiące letnie od czerwca do września. W tym czasie ryby wykazują najwyższą aktywność, poszukując pożywienie przez większą część dnia.

Jaka zanęta na leszcza

Leszcze łowi się metodą spławikową i gruntową. Zaleca się korzystanie z wędek z niewielkimi kołowrotkami i hamulcem, a także żyłką o grubości 0,18–0,25 milimetrów. Przygotowując zanętę dla leszcza, musimy pamiętać o tym, że latem, kiedy ryby mają do dyspozycji najwięcej pokarmu, mogą one być znacznie trudniejsze do zwabienia. Na największą skuteczność zanęty możemy liczyć jesienią i wiosną, a także zimą. 
Leszcze nie są wybrednymi rybami, dlatego też przygotowane dla nich zanęty mogą być zróżnicowane. 
W pierwszej kolejności eksperci polecają stosować gotowe produkty przeznaczone dla leszczy lub karpi. Są to specjalistyczne pellety i mieszanki, których aromat i smak mocno przyciągają uwagę ryby. Preferują one zapach wanilii, czosnku i goździków. W formie zanęty używa się cynamonu, kolendry lub kokosu. Wykorzystać można też przygotowane na własną rękę rosówki, kulki białkowe, białe robaki, pęczak, kukurydzę, ziarna konopi, słonecznika, a nawet rozdrobniony chleb.
Zdjęcie: Envato Elements