Data publikacji:

Na co bierze lin? Jaka przynęta na lina?

Lin to ryba ciesząca się sporym zainteresowaniem wśród wędkarzy, a ponieważ jest dość płochliwa, może jednak stanowić spore wzywanie. Dlatego tak ważne jest poznanie jej zwyczajów oraz trybu życia, a co najważniejsze, użycie jak najlepszej przynęty. Radzimy, na co najlepiej łowić lina.
Senior friends fishing by the lake

Lin - co to za ryba?

Lin jest słodkowodną rybą wchodzącą w skład bardzo rozległej rodziny gatunków karpiowatych, reprezentowanych w Polsce chociażby przez karasie, amury, płocie, brzanki i pospolite karpie. Lina znajdziemy powszechnie w całej Europie, ryba preferuje płytkie stawy i jeziora z mulistym dnem, w których rozwija się bujna roślinność. Żerują też w wolno płynących dolnych partiach rzek, przebywając głównie w zatoczkach i starorzeczach. 
Lin ma charakterystyczne zielono-miedziane ubarwienie z drobnymi łuskami pokrytymi gęstym śluzem. Odznacza się też zaokrąglonymi płetwami i stosunkowo małą głową. Przeciętnie dorosłe osobniki dorastając do około 20–30 centymetrów (rekordziści są jednak dwukrotnie więksi), a ich waga nie przekracza 2 kilogramów.
Czytaj również: Jaka przynęta na jesiotra?
Liny żywią się drobnymi skorupiakami, ślimakami, larwami owadów, a czasem też padliną oraz obumierającymi roślinami wodnymi. Hodowcy karmią je przeważnie paszą roślinną, na którą składa się mieszanka różnych rodzajów ziaren zbóż. 

Jakie wody lubią liny i kiedy je łowimy?

Liny lubią najbardziej ciepłą wodę, ale wyróżniają się bardzo wysoką tolerancją dla zmian temperatury. Są aktywne nawet w zbiornikach o temperaturze sięgającej wyłącznie 4 stopni Celsjusza. Dodajmy, że nie mają też problemów z przebywaniem w środowisku o niskiej zawartości tlenu. 
Liny łowimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni, szansa na złapanie ryby spada jednak w okresie jej tarła, który przypada na czerwiec, lipiec oraz sierpień. Gatunek nie ma w Polsce okresu ochronnego, musimy jednak przestrzegać jego wymiaru ochronnego, który wynosi 25 centymetrów. To oznacza, że mniejsze ryby powinny być wypuszczane z powrotem do wody.

Na co najlepiej bierze lin? Jaka jest najlepsza przynęta?

Przynęta na lina może być bardzo zróżnicowana. Najbardziej uniwersalne są kulki proteinowe, powszechnie dostępne w sklepach wędkarskich. W ich przypadku sięgamy po produkty przeznaczone dla ryb karpiowatych. Kulki wykonuje się z mączek rybnych i roślinnych, które uzupełniane są pełnymi ziarnami zbóż lub kukurydzy. Czasem ich działanie wzmocnione jest też przy pomocy naturalnych aromatów przyciągających uwagę zwierzęcia. Doświadczeni wędkarze często przygotowują samodzielnie własne kulki, stosując składniki sprawdzające się najlepiej na danym łowisku. 
Alternatywą dla kulek są pellety. Mają one kształt walca i są zrobione z podobnych materiałów co kulki, ale składniki zostały tutaj dokładnie zmielone i połączone w jedną całość. Pellety bardzo często mają też gotowy otwór na przełożenie przez niego haczyka. 
Zawsze możemy też postawić na bardziej proste przynęty na lina, najlepiej użyć do tego celu powszechnie stosowane białe (larwy muchy plujki) lub czerwone (dżdżownice rosówki) robaki, które samodzielnie znajdujemy albo znacznie częściej kupujemy świeże w sklepach wędkarskich. 
Wielu wędkarzy polujących na lina stosuje też zanęty zachęcające ryby do brania. W tym celu używa się np. kawałków bułki i chleba, kulek z robaków albo pelletów. Skuteczniejsze mogą okazać się jednak specjalistyczne zanęty w formie granulatu lub proszku.
Zdjęcie: Envato Elements