Data publikacji:

Na co bierze amur? Jak złowić amura?

Amur, a dokładnie amur biały, jest względnie nową rybą w polskich akwenach. Gatunek został sprowadzony do naszego kraju w latach 60. ubiegłego wieku z Azji, gdzie był on hodowany przez wiele stuleci z powodu swojego wyglądu oraz smacznego mięsa. Amury dobrze zaaklimatyzowały się w rodzimych wodach i są atrakcyjną zdobyczą dla wędkarzy, między innymi ze względu na osiągane przez nie rozmiary.
Pair of grass carps

Amur – podstawowe informacje

Amur biały jest gatunkiem z rodziny karpiowatych, których przedstawiciele są najczęściej odławianymi rybami przez polskich miłośników wędkowania. Zwierzę charakteryzuje się wydłużonym i walcowatym ciałem, z lekko spłaszczonymi bokami i zaokrąglonym brzuchem, ma też tępo zakończony pysk. Oczy ryby są bardzo nisko położone.
Amury mają dość duże łuski przyjmujące ciemnozieloną lub brunatną barwę na grzbiecie, przechodzącą w jaśniejsze odcienie na brzuchu i bokach. Ryby dorastają maksymalnie do 1,5 m, osiągając wagę 45 kg. W rzeczywistości spotykamy się przede wszystkim z osobnikami, które nie mają więcej niż 50 cm. W Polsce największy złapany amur mierzył 132 cm, a jego masa wynosiła 39,2 kg. Rekord został ustalony w 1998 roku. 
Amur może żyć przez około 15~16 lat, dojrzałość płciową osiąga jednak dopiero w wieku 6–7 lat. Młode amury spożywają głównie różnego rodzaju zooplankton, rosnąc – dietę wzbogacają o pokarm roślinny, który stają się ich głównym pokarmem.

Sezon na amura

Amur jako gatunek introdukowany nie jest objętym okresem ochronnym. Warto jednak podkreślić, że lokalnie mogą występować pewne ograniczenia w jego połowie, należy więc zapoznać się z obowiązującymi obostrzeniami. 

Jak złowić amura?

Amur występuje dość powszechnie, choć z powodu wielkości nie jest łatwą do złapania rybą. Wędkarze polujący na ten gatunek stosują metodę gruntową (zwłaszcza karpiową) i spławikową. Bardzo ważne jest tutaj solidne i długie wędzisko o długości co najmniej 3 m, bardzo solidny kołowrotek i gruba żyłka lub plecionka (od 0,35 mm do nawet 0,40 mm), bowiem sprzęt musi poradzić sobie z kilkukilogramową zdobyczą.
Na amura wybieramy się najczęściej w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, najlepsze będą tutaj miesiące letnie, od czerwca do września. Gatunek można złapać w upalne dni, a także przy silnym wietrze i deszczu. Amury najlepiej czują się w wodzie o temperaturze ponad 12 stopni Celsjusza, dlatego da się je złapać nawet późną jesienią lub zimą. 
Amury sprawiają większe problemy w stawach i jeziorach, bowiem walcząc z wędkarzem, mogą łatwo zaplątać żyłkę na roślinności lub przeszkodach terenowych znajdujących się na dnie (np. konarach drzew), co umożliwia jej łatwiejsze zerwanie. W rzece ryba ma mniej potencjalnych kryjówek.

Na co bierze Amur?

Jeżeli chodzi o zanęty i przynęty, ryba może być bardzo wybredna, jeżeli jej żerowisko jest bogate w różnego typu pokarm. Doświadczeni wędkarze polecają gotowaną lub konserwową kukurydzę, kulki proteinowe, pellety o owocowych smakach, groch i orzech tygrysi. Czasem działa też chleb, sałata lub śliwki. Rybę nęci zapach szafranu, wanilii lub tataraku. Jeżeli znamy innych wędkarzy łowiących w okolicy amury, warto zapytać ich o to, co preferują lokalne ryby. 
Zdjęcie: Envato Elements