Data publikacji:

Jak złowić tołpygę? Na co bierze? 

Tołpygi są rybami stosunkowo rzadko łapanymi przez wędkarzy. Wynika to z faktu, że wywodzą się one z Azji i zostały sprowadzone do Polski w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w celach gospodarczych, a także aby walczyć z nadmiernym rozwojem fitoplanktonu w rodzimych akwenach. Ryby znane są ze swojej brzydoty, smacznego mięsa, a także tego, że należą obecnie do jednego z największych gatunków spotykanych w naszych wodach. Xłowienie tołpygi jest więc nie lada gratką.
Grandfather with son fishing on the boat

Tołpyga – podstawowe informacje

Tołpygi to ryby z rodziny karpiowatych, której inni przedstawiciele są najczęściej odławianymi gatunkami w Polsce. Wędkarze w naszym kraju mogą teoretycznie złowić dwie odmiany tołpyg – białą i pstrą. 
Tołpygi białe mają krępe i bocznie spłaszczone ciało, z silnie wyciętą płetwą ogonową oraz mocno zarysowanym i pozbawionym łusek kilem pomiędzy płetwami piersiowymi a płetwą odbytową. Mają niewielkie oczy, a także srebrzystozielone łuski. W naturze mogą wyrosnąć do ok. 130 cm i osiągnąć wagę nawet ponad 50 kg. 
Tołpygi pstre są nieco mniejsze od swoich białych kuzynów, dorastając do ok 110 cm długości i wagi 45 kg. Rozpoznamy je bardzo łatwo dzięki złotoszaremu ubarwieniu łusek, któremu towarzyszą nierównomierne ciemne plamy na całym ciele. Charakteryzują się też większym otworem gębowym i niżej położonymi oczami. 
Tołpygi żywią się przede wszystkim fitoplanktonem (plankton rośliny). Ze względu na nieco inne warunki środowiskowe w Polsce dietę uzupełniają wszelkiego rodzaju padliną roślinną i zwierzęcą, czasem polują też na małe ryby oraz owady i mięczaki.
Czytaj również: Zestaw na szczupaka

Sezon na tołpygę

Tołpygi jako ryby introdukowane nie są objęte żadnym okresem ochronnym, w niektórych akwenach ze względu na duży apetyt traktowane są jako szkodniki, zabierające pokarm rodzimym gatunkom. Lokalnie ryby mogą być jednak chronione przed odłowem, dlatego też należy zawsze sprawdzić obowiązujące obostrzenia.

Jak złowić tołpygę?

Złowienie tołpyg jest najczęściej dziełem kompletnego przypadku, choć niektórzy doświadczeni wędkarze wiedzą dobrze, gdzie mogą natknąć się na te ryby. Jeżeli mamy pewność, że na naszym łowisku występuje ten gatunek, możemy rozpocząć odpowiednie przygotowania. Do połowu najlepsze są bardzo ciepłe i bezwietrzne dni. Na rybę natrafimy jednak także wiosną i jesienią, choć nie będzie wtedy tak aktywna.
Tołpygi preferują wody stojące i wolno płynące, żerują prawie zawsze tuż pod powierzchnią wody, są więc dość łatwo zauważalne. Pływają z dość dużą prędkością, nieustannie otwierając i zamykając pysk, filtrując wodę w poszukiwaniu pożywienia. Młode tołpygi trzymają się płycizn, ale starsze i wyrośnięte osobniki, ze względu na swoje wymiary, preferują głębszą wodę z dala od brzegu.
Tołpygi łowimy tak jak inne ryby karpiowate, metodą gruntową lub spinningową. Pierwsza sprawdza się w przypadku mniejszych okazów, a druga – najbardziej dorodnych ryb. Warto wziąć pod uwagę, że gatunek bardzo łatwo się płoszy i jest wrażliwy na hałas.

Na co bierze tołpyga?

Zanęty na tołpygę

Podczas połowu tołpygi z reguły nie stosuje się zanęt. Jeżeli chcemy jednak spróbować ich użyć, warto skorzystać z mleka w proszku, mleka kokosowego i płatków owsianych.

Przynęty na tołpygę

Tołpygi są wybredne i trudno wybrać dla nich idealną przynętę. W przypadku wędkarstwa gruntowego można spróbować z zestawami przeznaczonymi dla karpi, spinnerzy sięgają po kulki proteinowe oraz białe i czerwone robaki. Sztucznymi przynętami mogą być twistery, rippery i obrotówki, które nie poruszają się zbyt agresywnie w wodzie.
Zdjęcie: Envato Elements