Data modyfikacji:

Jakie skarpety narciarskie wybrać na stok?

Wybierając się na wielogodzinne przejażdżki po stoku, musisz zadbać nie tylko o prawidłowy sprzęt, ale także o odzież i akcesoria. Co ciekawe, szczególnie ważne są ciepłe skarpety narciarskie – dzięki nim zagwarantujesz sobie i komfort termiczny, i maksymalną wygodę. Jak wybrać te odpowiednie? Podpowiadamy!

skarpety narciarskie na stok

Czy wiesz, że skarpety narciarskie mają charakterystyczną budowę?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w przeciwieństwie do klasycznych modeli, skarpety narciarskie mają charakterystyczną budowę, która idealnie nadaje się na długie godziny spędzone na stoku. W tym celu producenci wyposażają swoje produkty w takie elementy jak ochraniacz golenia, podbicia, nasady palców czy pięty.

Budowa skarpet narciarskich nie jest przypadkowa – ich głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie ci komfortu termicznego oraz maksymalnej ochrony przed podrażnieniami, obtarciami, a nawet ewentualnymi urazami. Dzięki specjalnej konstrukcji profesjonalne modele doskonale radzą sobie z amortyzacją wstrząsów i zabezpieczają wrażliwą skórę przed kontaktem z twardym, mogącym powodować powstawanie ran i pęcherzy butem.

Na tym nie koniec! Przykładowo ochraniacz nasady palców pełni także funkcję swego rodzaju ogrzewacza, chroniąc stopy przed mroźnym powietrzem. W budowie skarpet narciarskich znajdziesz także ochraniacz ścięgna Achillesa i łydki, który świetnie radzi sobie ze zmniejszeniem bólu i ewentualnego nadwyrężenia mięśni, które mogą pojawić się po kilku godzinach spędzonych na stoku. Wybierając skarpety narciarskie, warto zobaczyć jaki strój na narty wybrać.

Polecane materiały ciepłych skarpet narciarskich

Szukając idealnych skarpet narciarskich, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich budowę, ale także na materiał, z jakiego zostały wykonane. To właśnie on ma ogromne znaczenie w kwestii komfortu termicznego i wygody. Zbyt szorstka tkanina może powodować podrażnienia, a zbyt cienka nie ochroni ciała przed mrozem, wiatrem i śniegiem.

Które materiały będą strzałem w dziesiątkę w przypadku skarpet termoaktywnych? Szczególnie dobrym pomysłem jest zakup modelu wykonanego z naturalnych włókien.
  • Wełna to jeden z najlepszych materiałów, jeśli szukasz ciepłych i wygodnych skarpet narciarskich. Naturalna tkanina może pochwalić się możliwością zapewnienia doskonałej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Bawełna jest ceniona przez narciarzy ze względu na swoją miękkość i przewiewność. Warto jednak pamiętać, że choć skarpety wykonane z tego materiału są dostępne w atrakcyjnych cenach, to schnie on trochę dłużej niż jego syntetyczne odpowiedniki.
  • Ciekawym rozwiązaniem są skarpety z wełny Merino, czyli włókien, które powstają z runa owiec Merynosów. Modele, które są droższe od tych bawełnianych, wykazują jednak szereg przydatnych na stoku właściwości. Materiał jest antybakteryjny, antyalergiczny, a do tego zapewnia maksymalny komfort termiczny.
Wybierając skarpety narciarskie, możesz także zdecydować się na modele z domieszką lycry, dzięki której materiał znakomicie dopasowuje się do ciała.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu skarpet narciarskich?

Podczas zakupu ciepłych skarpet narciarskich upewnij się również, że są one dopasowane do twoich butów. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na grubość materiału – powinna być ona dopasowana do rozmiaru obuwia i sprawiać, że po założeniu nie będzie ono ani za ciasne, ani za luźne.
W niektórych sklepach sportowych znajdziesz na przykład modele wzbogacone o jony srebra, dzięki którym skarpety narciarskie są antybakteryjne. Świetnym pomysłem będą także modele, w których zadbano o usztywnienie na kostce czy piętach oraz specjalne technologie umożliwiające odprowadzanie potu.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.