Data publikacji:

Narciarstwo biegowe – jak zacząć?

Zima to najlepszy czas na naukę nowych umiejętności. Warto wykorzystać ten okres, aby poznać jedną z dyscyplin sportowych na śniegu. Ćwicząc na świeżym i rześkim powietrzu, nie tylko wzmacniamy oraz trenujemy nasze ciało, ale także wspomagamy układ oddechowy i krążenie. Podpowiadamy jak zacząć przygodę z narciarstwem biegowym oraz jaki sprzęt i przygotowania są niezbędne.

Narciarstwo biegowe to nic innego jak chodzeniem po śniegu w nartach. Ruch prawie nie różni się od naturalnego sposobu poruszania się człowieka. Ważne jest prowadzenie nart równolegle jak w naturalnym chodzie, z tą różnicą, że wykonujemy niewielkie ślizgi, co sprawia, że poruszamy się szybciej niż przy klasycznych krokach.

Źródło: salzburger-sportwelt.travel

Przygotowanie fizyczne

Biegi na nartach są sportem niezwykle przyjemnym, w pięknym, zimowym krajobrazie. Aby zacząć, wystarczą nam ogólnie dobra kondycja i zdrowie. Z uwagi na fakt, że chodziarze muszą angażować wszystkie partie ciała, warto przed rozpoczęciem treningów przygotować się poprzez spacery lub Nordic Walking. Zanim wejdziemy na narty możemy także rozciągnąć mięśnie, szczególnie nóg i rąk.

Odpowiedni strój

Zanim zaczniemy przeglądać sprzęt, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasz strój. Powinien być dopasowany, jednak niezbyt obcisły, aby nie ograniczał naszych ruchów. Odzież musi oddawać wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie izolować przed wiatrem. Nowoczesne tkaniny, z których szyje się stroje biegowe są lekkie i cienkie. Bardzo istotna jest bielizna – z cienkich tkanin z dodatkiem jonów srebra, które przenoszą pot na dalsze warstwy odzieży i są bakteriostatyczne. W przypadku amatorskiego biegania dobrze sprawdzają się stroje dwuczęściowe (spodnie z szelkami i kurtka). Oczywiście podstawą stroju chodziarza jest ciepła, przylegająca czapka oraz miękkie rękawice, najlepiej ze skórzanymi wstawkami od strony chwytania za kijki. Niezwykle przydatne będą także okulary sportowe. Ochronią one nie tylko przed wiatrem czy śniegiem, ale także przed zanieczyszczeniami, o które nie trudno, np. w lesie. Profesjonalne okulary wyposażone są w trzy zmienne szybki – przezroczystą, z filtrem UV na słońce i jaskrawy śnieg oraz żółtą kontrastową, na mgłę i słabą widoczność.

 Na grafice: 1. Kominiarka Spaio, 52 zł; 2. Gogle Carrera, 219 zł; 3. Kurtka 4F, 365 zł; 4. Rękawice 4F, 40 zł

Wybór sprzętu

Sprzęt, jaki potrzebujemy do narciarstwa biegowe składa się z trzech elementów: nart, kijków i butów. Dla początkujących biegaczy najlepsze będą narty śladowe, o 10-15 cm wyższe od naszego wzrostu. Kijki dobieramy głównie z uwagi na to czy chcemy biegać, czy chodzić. Za każdym razem powinien być on jednak lekki, stabilny i sztywny. Długość kija do turystyki czy amatorskiego biegania nie przekraczać  wysokości ramienia. W przypadku butów głównie należy zwrócić uwagę na ciepło, wygodę oraz trwałości odporność na przemakanie. Amatorzy powinni wybrać buty masywne i ciężkie, z osłoniętym sznurowaniem.

 Na grafice: 1. Buty Salomon, 127 zł; 2. Narty Sporten, 389 zł; 2. Kije Exel, 229 zł

Pierwsze kroki

W początkowej fazie efekt poszczególnych ruchów nie jest spektakularny, dlatego należy cierpliwie i spokojnie powtarzać kroki. Początkujący chodziarze nie powinni się zniechęcać, a kontynuować ćwiczenia, dzięki czemu niepostrzeżenie narty poniosą nas same, a my uzyskamy niezbędne do biegu nawyki. Nie warto porywać się na tę dyscyplinę zbyt gwałtownie, ponieważ szybko dojdzie do nadmiernego zmęczenia, a następnie utraty koordynacji i upadku. Musimy mieć na uwadze fakt, że biegi narciarskie są jedną z trudniejszych dyscyplin sportowych,   angażującą wszystkie główne partie mięśni. Sport ten w przeliczeniu na ilość spalanych kalorii porównywalny jest do pływania lub wioślarstwa.

Więcej niezbędnych produktów na narty zajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia