Wprawdzie pierwsze medale w ramach tej dyscypliny sportowej na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi zostały już rozdane, jednak narciarstwo alpejskie przyniesie jeszcze sporo emocji. Niewtajemniczonym podpowiadamy, na czym polega ta konkurencja olimpijska.
Istotą narciarstwa alpejskiego, którego prekursorem i popularyzatorem był Austriak Mathias Zdarsky, jest jak najszybsze pokonanie trasy, którą na stoku wyznaczają tyczki tworzące tzw. bramki. Do uprawiania tej zimowej dyscypliny sportowej zamiennie nazywanej narciarstwem zjazdowym potrzebne są szerokie i długie narty. Zawodnicy mogą próbować swoich sił w zjeździe, slalomie, slalomie gigancie, supergigancie, kombinacji i superkombinacji. Druga i trzecia forma narciarstwa alpejskiego ma charakter techniczny, wymaga dwóch przejazdów, których czasy są sumowane.
Zjazd jest najszybszą konkurencją – prędkości dochodzą nawet do 150 km/h. W przypadku mężczyzn między punktem startu a metą jest 800-1100 m różnicy poziomów, u kobiet jest to 500-800 m. Ilość jednokolorowych bramek (czerwone lub niebieskie), zbudowanych z 2 par tyczek i 2 flag, znajdujących się na trasie uzależniona jest od różnicy wzniesień i wynosi przynajmniej 10 proc. tego parametru. Zawodnicy muszą pokonać trasę przejeżdżając obok bramki, jej pominięcie kończy się dyskwalifikacją.
Slalom rozgrywa się na trasach, gdzie różnice poziomów wynoszą 180-220 m (mężczyźni) lub 140-200 m (kobiety). Na stoku, co 5-6 m rozłożone są naprzemiennie niebieskie i czerwone bramki. Mężczyźni mają do pokonania 55-75 bramek, a kobiety 45-65 tyczek. Trasa zawiera utrudnienia typu wertikal, czyli przeszkoda z kilku znajdujących się blisko siebie tyczek ułożonych w jednej linii.
Slalom gigant rozgrywany jest na stokach z różnicą poziomów 300-450 m (panowie), 300-400 m (panie) z ilością tyczek wynoszącą 11-15 proc. danego parametru. Bramki o szerokości 5-8 m są rozstawione co przynajmniej 10 m, naprzemiennie pod względem kolorów.
W supergigancie różnica poziomów między startem a metą u kobiet wynosi od 400-600 m, a u mężczyzn 500-650 m. Zawodniczki mają do pokonania trasę składającą się z przynajmniej 30 bramek, a zawodnicy – 35 bramek, ustawionych co minimum 25 m.
Kombinacja łączy w sobie zjazd z slalomem, z tym że obie konkurencje odbywają się w różnych dniach, a superkombinacja rozgrywana jest jednego dnia i może zamiast slalomu składać się z super giganta.
Autor: Sylwia Stwora