Data publikacji:

Stoki narciarskie – Zakopane. Gdzie na narty w Tatrach?

Wybierasz się zimą do Zakopanego? Chcesz pojeździć na nartach lub na snowboardzie? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze stoki narciarskie w Zakopanem.

Nie lubisz klimatu Zakopanego? To obowiązkowo zobacz naszą listę gdzie na narty w Polsce.
stoki narciarskie Zakopane

Stoki narciarskie – Zakopane

Gdzie wybrać się na narty?

Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski, jest dużym ośrodkiem sportów zimowych. Latem odwiedzane przez miłośników turystyki wysokogórskiej (popularne są wycieczki do Zakopanego z dziećmi), zimą zmienia się w raj dla narciarzy i snowboardzistów.

To tu od 2002 roku na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w Skokach Narciarskich. To tutaj niejednokrotnie odbywał się Puchar Świata w kombinacji norweskiej. Zakopane cztery razy kandydowało do organizowania Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym i dwa razy do organizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Nic dziwnego – bo tradycje związane ze sportami zimowymi są długie. A narciarze amatorzy uwielbiają tę miejscowości za możliwości, które daje im, aby uprawiać ukochany sport. 

Ośrodków narciarskich w Zakopanem i okolicach jest naprawdę sporo. Podczas ferii lub weekendowych wyjazdów w góry każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Stoki są zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. Świetnie bawić się na nich będą zarówno amatorzy nart, którzy pierwsze szlify mają już dawno za sobą, jak i początkujący narciarze.

Wiele tras zjazdowych przygotowanych jest pod najmłodszych. Dzieci mogą tu zarówno stawiać pierwsze kroki narciarskie, jak i rozwijać swoje umiejętności.

Czytaj również: Gdzie na narty z dziećmi?
Na zakopiańskich stokach dobrze rozwinięta jest ich infrastruktura. Oprócz tego baza noclegowa daje możliwość wyboru zakwaterowania w cenach odpowiednich dla potrzeb wszystkich gości.

Można zamieszkać zarówno w hotelu o wysokim standardzie, jak i w przytulnym pensjonacie, czy w prywatnej kwaterze, która choć oddalona od stoku, zachęca niewygórowaną ceną.

Najlepsze stoki i ośrodki narciarskie w Zakopanem i okolicach

Ośrodek Narciarski Polana Szymoszkowa – Zakopane

Posiada dwie koleje: małą – 360 m (odpowiednia dla początkujących) i dużą – 1291 m (polecana doświadczonym narciarzom). Trasa dłuższa rozpoczyna się trasą czerwoną, a kończy niebieską. Na Polanie Szymoszkowej znajduje się też strefa dla dzieci – KidsPark ze szkółką narciarską dla maluchów. 

Stacja Narciarska Harenda – Zakopane

To sześć tras narciarskich, trasa biegowa oraz skiturowa. Najdłuższa (trudna) trasa ma długość 900 m. Najkrótsza (bardzo łatwa) zaledwie 100 m. W obrębie ośrodka znajduje się przedszkole narciarskie z urozmaiconą trasą zjazdową.

Trasy określone są poprzez wszystkie kolory stopni trudności. Na mapach ośrodka widać nawet oznaczenie zielone (bardzo łatwy zjazd), którego nie stosuje się zazwyczaj w Polsce na określenie poziomu trudności zjazdu. 

Przeczytaj także: Dolny Śląsk. Gdzie pojechać na weekend?

Centrum Narciarskie Nosal – Zakopane

Centrum znajduje się na północnym stoku Nosala. Posiada 5 wyciągów. Trasy zjazdowe są stosunkowo krótkie – od 145 m do 250 m. Łatwe i szerokie. Przystosowane do zjazdów najmłodszych narciarzy. 

Stok Narciarski Gubałówka – Zakopane

Trasa narciarska liczy 300 m. To niebieska, łatwa nartostrada. Na Gubałówce znajduje się również trasa snowboardowa – Polana Gubałówki halfpipe. Jest to rynna snowboardowa. Jej parametry są następujące - długość: 100 m, szerokość: 13 m, wysokość ścian: 2,2 m, nachylenie: 16%. 

Stok narciarski Kasprowy Wierch – Zakopane

Jest to najwyższe miejsce w Polsce, z którego można zjechać na nartach. Znajdują się tam trzy trasy narciarskie. Dwie oznaczone są jako czarne (bardzo trudne): w kotle Gąsienicowym (1200 m) i kotle Goryczkowym (1770 m).

Obie trasy rozpoczynają się bardzo stromym zjazdem, ale dalszy ich przebieg jest już łagodniejszy. Trasy są przestronne, a widoki, których podziwianie umożliwiają - niesamowite. Niestety, ratrakowane tylko częściowo.

Trzecia trasa – nartostrada z Goryczkowej, oznaczona kolorem niebieskim, ma długość 3500 m. Na szczyt Kasprowego Wierchu prowadzi kolej linowa. 


Stok narciarski Rusiń-Ski – Bukowina Tatrzańska

Na stoku znajduje się pięć tras narciarskich oraz dodatkowa, dla maluchów, zwana BabyLift. Najdłuższa trasa liczy 1100 m, druga z kolei trasa - 900 m. Oznaczone są one kolorami czerwonym i niebieskim.

Jedna z czerwonych tras prowadzi przez malowniczy las, pozostałe umiejscowione są na szerokim stoku. BabyLift – plac dla początkujących wyposażony w wyciąg taśmowy - ma długość 100m.

Stacja narciarska Olczań-Ski – Bukowina Tatrzańska 

Stacja liczy cztery wyciągi. Najdłuższa trasa zjazdowa ma długość 500 m. To łatwy stok przystosowany do narciarzy, którzy dopiero szlifują swoje umiejętności. 

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska – Białka Tatrzańska

Kotelnica Białczańska jest dużym, nowoczesnym ośrodkiem narciarskim. Posiada trasy oznaczone kolorami zielonym, niebieskim i czerwonym. W sumie liczy sobie 14 kilometrów, które eksplorować można po wjeździe wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi.

Do dyspozycji najmłodszych są także wyciągi taśmowe. Stoki są oświetlone, naśnieżane i ratrakowane. Specjalne trasy zachęcają do  narciarstwa biegowego.

Stacja narciarska Kaniówka – Białka Tatrzańska

Stok przystosowany dla dzieci. Trasy są określone jako łatwe i bardzo łatwe. Najdłuższa ma długość 470 m. 

Stacja narciarska Małe Ciche – Murzasichle

To pięć tras zjazdowych oznaczonych jako niebieskie. Najdłuższa z nich ma 1300 m. Na górę można wjechać zaledwie w 4,5 minuty. 

Stacja narciarska Murzasichle Ski

Pięć krótkich tras (180 m – 450 m), na które wjedziesz wyciągami orczykowymi. Teren przyjazny dzieciom. Znajduje się tu najdłuższa w Polsce taśma do nauki jazdy na nartach, a także ogródek narciarski, tor snowtubingowy przystosowany do jazdy na oponach, karuzela narciarska. A także… lodowisko. 

Przeczytaj także:
  1. Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?
  2. Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?
  3. Co zabrać na wycieczkę w góry?
  4. Jaki namiot kupić?

Autorka: Barbara Szega