Data publikacji:

Strój na narty – jaki strój na narty? Jak się ubrać na narty?


Już wkrótce rozpocznie się sezon narciarski oraz snowboardowy, warto zatem dobrze się przygotować. Czym się kierować, wybierając strój narciarski? Jakie są obowiązkowe elementy stroju na narty dla dziecka? Z czego składa się strój narciarski damski oraz męski? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule. Z nami przygotujecie się bardzo dobrze na zbliżające się ferie zimowe!
narty

Strój na narty dla dziecka


Strój narciarski dla dziecka powinien być dopasowany pod względem rozmiaru i komfortowy w noszeniu, a jednocześnie musi on zapewniać ciepło i chronić przed przemakaniem. Materiał kombinezonu lub spodni narciarskich powinien być wodoodporny, wiatroszczelny oraz oddychający. Mile widziane rozwiązania to laminowane szwy, wywietrzniki pod pachami, fartuchy przeciwśnieżne oraz rozciągliwe mankiety z otworem na kciuk.

Strój narciarski dla mniejszych maluchów może mieć postać jednoczęściowego kombinezonu – takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko podciągnięcia się ubrań podczas różnych aktywności fizycznych. Tymczasem dla starszego dziecka lepiej wybierać modele dwuczęściowe, np. spodnie narciarskie z szelkami i zimową kurtkę.
Pod strój na narty należy koniecznie założyć warstwę docieplającą, czyli bluzę oraz bieliznę termoaktywną i skarpety termoaktywne. Na wyjazd na narty trzeba także obowiązkowo zapakować co najmniej dwie pary dobrych rękawiczek, chustę wielofunkcyjną oraz ciepłą czapkę. To jednak nie miejsce na modele z pomponem, o wiele bardziej praktyczne będą czapki sportowe, wyposażone w membranę, która z jednej strony izoluje od zimna, a z drugiej, przepuszcza na zewnątrz pot, nie dopuszczając do zawilgocenia w środku. Takie czapki zimowe oferują np. firmy Under Armour, Buff czy też Jack Wolfskin.
Istotnym elementem dziecięcego stroju narciarskiego są także kask i gogle. Kask chroni przed urazami, natomiast gogle przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz odłamkami lodu. Aby poprawić bezpieczeństwo malucha na stoku, warto sięgać po modele sprawdzonych marek, takich jak np. Neon, Worker czy też Wed’Ze.

Strój narciarski damski


Na strój narciarski damski składają się przede wszystkim:

• bluza lub polar;
• chusta wielofunkcyjna;
• gogle narciarskie;
• kask narciarski;
• kurtka narciarska;
• nieprzemakalne rękawice;
• nieprzemakalne spodnie lub kombinezon;
• oddychająca koszulka;
• oddychające skarpety;
• termoaktywna bielizna;
• wiatroszczelna czapka.

Zadaniem profesjonalnego stroju na narty jest nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego w niskich temperaturach, ale także ochrona przed zawilgoceniem ciała wskutek wydzielania potu. Tym samym nie należy sięgać po ubrania wykonane z bawełny, o wiele lepiej sprawdzą się modele wykonane z wełny merino, przędzy syntetycznej oraz poliestru. Niektórzy producenci odzieży sportowej oferują nawet ubrania termiczne wzbogacone jonami srebra – dzięki temu wykazują one niezwykłe antybakteryjne właściwości. Takie rozwiązanie proponuje swoim klientom np. firma Gwinner.
Ciekawym rozwiązaniem stosowanych w kurtkach narciarskich i snowboardowych jest także wszyty system Recco. To płytka, która odnajduje zastosowanie w wypadkach z lawiną w roli głównej. Działa ona jak reflektor, co znacznie ułatwia poszukiwania służbom ratowniczym. System Recco stosuje w swoich wyrobach np. firma Jack Wolfskin.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o strój na narty, są również stuptuty, czyli specjalne ochraniacze na nogi. Dzięki nim można szaleć w śniegu, bez obaw, że biały puch dostanie się do butów i je przemoczy od środka.

Strój na narty męski


Jeśli chodzi o strój na narty męski, jego elementy są takie same jak w przypadku stroju narciarskiego dla pań. Niezbędne zatem są:

• bluza lub polar – najlepiej sięgać po modele wykonane z ciepłego, termoaktywnego materiału, z regulowanym kapturem, otworami na kciuki w mankietach i wieloma kieszeniami, w tym ski-pass na rękawie;
• chusta wielofunkcyjna – tego typu odzież świetnie zastępuje niepraktyczny szalik. Jej zadaniem jest odprowadzanie od ciała wilgoci, przy jednoczesnym zapewnieniu izolacji termicznej w niskich temperaturach. Niektóre chusty posiadają nawet filtr ochrony przeciw promieniom UV. Takie rozwiązanie proponuje swoim klientom np. firma Buff;
• gogle narciarskie – na rynku jest dostępnych wiele modeli gogli do jazdy na nartach, warto sięgać po te z nich, które nie tylko chronią przed mechanicznymi urazami, ale także zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Polecaną marką jest np. Salomon;
• kask narciarski – w niektórych krajach za jazdę bez zabezpieczenia w postaci kasku grozi mandat;
• kurtka narciarska – to jeden z obowiązkowych elementów stroju narciarskiego;
• nieprzemakalne rękawice – na zimowy wyjazd najlepiej zapakować dwie pary;
• nieprzemakalne spodnie lub kombinezon – warto sięgać po modele z lekką ociepliną i wodoodpornym wykończeniem. Mile widziane są także inne rozwiązania, które zabezpieczą przed wilgocią i chłodem;
• termiczna koszulka, bielizna i skarpety – odzież termoaktywna zapewni odpowiedni komfort termiczny, a także uchroni przed zawilgoceniem;
• wiatroszczelna czapka – profesjonalna czapka na narty odprowadza wilgoć na zewnątrz, chroni przed wiatrem, a nawet zabezpiecza przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym – takie właściwości mają np. okrycia głowy wykonane z wełny merino. 
Autor: Alicja Hudzik