Data publikacji:

Jakie spodenki na rower wybrać?

Rok 2021 to zdecydowanie rok rowerów. Sklepy rowerowe pustoszeją w ogromnym tempie, co oznacza, że najpopularniejsze trasy wypełnią się rowerzystami po brzegi. Podpowiadamy, jakie spodenki rowerowe wybrać, by wycieczka była przyjemna i bezbolesna. To najważniejszy element ubioru!
jakie spodenki na rower

Czy warto inwestować w spodenki rowerowe?

Krótką trasę rowerową pokonasz nawet w zwykłych ubraniach sportowych. Problem pojawia się wtedy, gdy zamierzasz jednorazowo przejechać 50, 100 czy 200 km. Wówczas ból tkanek miękkich może mocno dawać się we znaki i nie pomoże miękkie siodełko. Jazda w cywilnych ciuchach najpewniej doprowadzi także do bolesnych otarć, które mocno uprzykrzą wycieczkę. Spodenki na rower zaprojektowane są w taki sposób, by wyeliminować lub zminimalizować te mankamenty.

Przeczytaj również: Jak założyć łańcuch w rowerze? Poradnik wymiany łańcucha w rowerze

Wkładka, czyli najważniejszy element spodenek na rower

Wbrew pozorom to nie tylko siodełko odpowiada za komfort jazdy, ale i spodenki. Główną rolę odgrywa miękka wkładka, którą znajdziesz we wszystkich dobrych spodenkach rowerowych. Jej zadaniem jest ochrona kości miednicy i tkanek miękkich przed obiciem, a także ochrona skóry przed otarciami. W odróżnieniu od miękkiego siodełka wkładka nie zaburza przepływu krwi i nie powoduje drętwienia.

Wkładki rowerowe mogą być wykonane z różnych materiałów, np. pianki lub żelowych paneli. Mają też różny rozmiar oraz kształt, które powinny odpowiadać twojej budowie anatomicznej, zwłaszcza rozstawowi guzów kulszowych. Miękka wkładka pozwala na komfortową jazdę rowerem nawet na płaskim i twardym siodełku szosowym. Oprócz miękkości wkładki liczy się także jej elastyczność. Piankowe wkładki często ubijają się po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów i tracą swoje właściwości. Żelowe odpowiedniki amortyzują wstrząsy przez cały czas.

Krótkie czy długie spodenki rowerowe?

Spodenki kolarskie dostępne są zarówno w krótkiej, jak i w długiej wersji. Latem z powodzeniem wystarczą te zakrywające udo. Najlepiej, jeśli ich końcówka zabezpieczona będzie silikonowym paskiem zapobiegającym podwijaniu nogawki. Dłuższe legginsy przydadzą się podczas sezonów przejściowych – wiosną i jesienią. Zimą warto zainwestować z długi model z dodatkowym ociepleniem. Niektórzy preferują także jazdę w krótkich spodenkach rowerowych i dodatkowych ocieplaczach na kolana.

Spodenki na rower – z szelkami czy bez?

Większość kolarzy poleca spodenki z szelkami. Dzięki nim spodnie pozostają cały czas na swoim miejscu i nie wrzynają się w brzuch. Podczas długiej trasy ma to spore znaczenie. Szelki pomagają także utrzymać wkładkę na swoim miejscu, co ma niebagatelny wpływ na komfort jazdy. Spodenki dość często wymagają poprawiania wkładki. Niektórzy doceniają je jednak za łatwiejszą obsługę, np. w toalecie.

Jeśli zdecydujesz się na model z szelkami, upewnij się, że są wykonane z przewiewnej siateczki i mają odpowiednią długość. Podczas przymiarki sprawdź też, czy żadne szwy nie wpijają się w ciało. Coś, co sprawia dyskomfort w czasie przymierzania, podczas jazdy będzie nie do wytrzymania.

Jakie spodenki kolarskie na rower szosowy?

Spodenki do kolarstwa szosowe są obcisłe. Te do jazdy grawitacyjnej, MTB czy turystycznej – luźniejsze. Jeżeli planujesz przygodę z rowerem szosowym, zachęcamy do wybrania przylegających, elastycznych spodenek. Nie chodzi jedynie o styl czy aerodynamikę, ale wygodę. Podczas stukilometrowej trasy, na której niejednokrotnie przekroczysz prędkość 50 km/h, powiewające niczym chorągiewka i luźne spodenki doprowadzą cię do szału. Dodatkowo mogą sprzyjać otarciom. Uwaga! Spodenki kolarskie zakładaj na gołe ciało! Bawełniane bokserki szybko namokną potem i sprawią spory dyskomfort.

Autor: Szymon Sonik