Data modyfikacji:

Jak założyć łańcuch w rowerze? Poradnik wymiany łańcucha w rowerze

Twój łańcuch hałasuje, przeskakuje lub zardzewiał? Najwyższy czas na wymianę! Jak dbać o rower? Wymiana łańcucha rowerowego jest prosta i nie zajmie ci więcej niż 30 minut. Podpowiadamy, jak zrobić to w najlepszy sposób oraz jak uniknąć popularnych błędów. Jak założyć łancuch w rowerze? Sprawdź!

Jak założyć łańcuch w rowerze?

jak założyć łańcuch w rowerze

Kiedy wymienić łańcuch rowerowy na nowy?

Pierwsze oznaki zużytego łańcucha mogą pozostać niewidoczne. Niewielkie rozciągnięcie ogniw początkowo nie da wyraźnych oznak. Prowadzi to jednak do nadmiernego zużycia napędu roweru, tj. korby oraz kasety (lub wolnobiegu). Może także utrudniać zmianę przełożeń lub objawiać się przeskakiwaniem łańcucha. Przeskakujący łańcuch w rowerze to znak, że łańcuch jest już całkiem zużyty.

Kiedy więc wymieniać łańcuch rowerowy na nowy? Najlepiej regularnie sprawdzać jego stan za pomocą przymiaru do łańcucha. To niewielki i tani (ok. 7-15 zł) przyrząd w postaci kawałka blachy. Wystarczy przyłożyć go do łańcucha. Jeśli przymiar „wpadnie” w ogniwa, oznacza to, że łańcuch jest zużyty lub zakończy swój żywot niebawem.

W rowerach bez przerzutki, z wózkiem napinającym łańcuch (np. miejskich) objawem zużycia będzie także zwisanie łańcucha. Do pewnego momentu można naciągnąć go poprzez odsunięcie tylnego koła. Błędem jest natomiast usuwanie ogniw: nawet jeśli napięty w ten sposób łańcuch nie będzie już zwisał, jego poszczególne ogniwa w dalszym ciągu będą wyciągnięte.

Jak zdjąć łańcuch rowerowy?

Aby zdjąć łańcuch, musisz go rozpiąć (jeśli jest spinka) lub rozkuć. Jak sprawdzić, czy masz spinkę? Obejrzyj dokładnie cały łańcuch i poszukaj wyróżniającego się ogniwa. Rozpięcie spinki polega na dociśnięciu jej części po przekątnej, aż do rozpięcia trzpieni. W innego rodzaju spinkach należy zdjąć wsuwkę zabezpieczającą i wysunąć spinkę.

Jeśli nie masz spinki, użyj skuwacza do łańcucha dobranego do twojego rodzaju łańcucha (liczba rzędów). Umieść łańcuch w skuwaczu i wybij precyzyjnie sworzeń ogniwa. Taki sworzeń nie nadaje się do ponownego użycia i należy z niego korzystać tylko w awaryjnych sytuacjach.

Jak dobrać długość łańcucha?

Nowo zakupiony łańcuch będzie zazwyczaj zbyt długi i należy go skrócić. Jak dobrać odpowiednią długość łańcucha rowerowego? Możesz policzyć ogniwa starego łańcucha, lub przymierzyć go do nowego. Pamiętaj jednak, że stary łańcuch jest rozciągnięty, więc ogniwa nie ułożą się równo.

Innym sposobem doboru długości jest przełożenie łańcucha przez wózek przerzutki i przymierzenie go w skrajnych pozycjach, tj. na największych i na najmniejszych zębatkach. Choć nie powinno się jeździć na takich przełożeniach ze względu na duży przekos łańcucha, pozwala to sprawdzić jego minimalną i maksymalną długość. Łańcuch powinien być na tyle krótki, by sprężyna wózka była napięta nawet na najmniejszych zębatkach oraz na tyle długi, by móc go założyć nawet na największe zębatki. Odpowiednim napięciem łańcucha zajmie się sprężyna przerzutki.

Jak założyć łańcuch rowerowy?

Przed założeniem łańcucha oczyść go z warstwy smaru zabezpieczającego. Służy on jedynie do magazynowania łańcucha i nie nadaje się do jazdy. Przewlecz łańcuch przez wózek przerzutki w taki sposób, by nie ocierał o elementy wózka tylnej przerzutki. Aby ułatwić sobie spięcie ogniw, nałóż łańcuch na najmniejsze zębatki.

Najprostszym sposobem na złączenie łańcucha jest użycie spinki. To rozwiązanie ma dodatkową zaletę, bowiem umożliwi ci łatwe jego zdjęcie, np. do czyszczenia. Drugim sposobem jest użycie pinu dołączonego do nowo zakupionego łańcucha. Wsuń pin do złączonych ogniw za pomocą skuwacza do łańcucha, a następnie wyłam część prowadnicową. Na koniec delikatnie rozruszaj świeżo spięte ogniwo i nasmaruj łańcuch niewielką ilością oliwki. Pamiętaj, by po naoliwieniu łańcucha wytrzeć go z zewnątrz do sucha – powinien być nasmarowany tylko wewnątrz rolek.
Autor: Szymon Sonik