Data modyfikacji:

Jak zbudować boisko do siatkówki plażowej?

Lubisz grać w plażówkę, ale w Twoim najbliższym otoczeniu albo nie ma profesjonalnych boisk, albo ich wynajem jest bardzo drogi? Możesz spróbować zbudować własne boisko do siatkówki plażowej. Wprawdzie inwestycja nie należy do najtańszych, ale przy odpowiedniej organizacji będziesz mógł cieszyć się upragnionym placem gry.

Budowa boiska do siatkówki plażowej dla portfela jednej osoby może być sporym wydatkiem, ze względu na konieczność zakupu sporych ilości piasku (kilkudziesięciu, a nawet setek ton), a także specjalnych słupków i siatki. Jeśli nie stać Cię na samodzielną realizację inwestycji, warto namówić do niej znajomych, którzy równie mocno jak Ty odczuwają brak boiska do plażówki w najbliższym otoczeniu. Możesz też postarać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale wówczas będziesz musiał spełnić wiele wymogów, m.in. obowiązek zorganizowania turnieju raz w roku. Największe koszty związane z budową boiska do plażówki związane są z zakupem piasku. Ważne, aby był drobnoziarnisty, najlepiej typu morskiego. Siatkę (długość 8,5 m i 1 m szerokości) i naciąg do niej, słupki oraz linie (taśmy o szerokości 5-8 cm w kolorze kontrastującym z piaskiem) to kolejne wydatki, których wysokość możesz obniżyć stawiając na produkty kupione w e-sklepach lub na aukcjach internetowych.

Budowę boiska zaczynamy od wykonania wgłębienia w ziemi (najlepiej koparką) długiego na 16 metrów i szerokiego na 8 metrów oraz o głębokości przynajmniej 20 cm. W celu zwiększenia komfortu gry, warto do standardowych wymiarów dodać po 2-3 metrów z każdej strony boiska. Wyrównany teren dobrze jest obłożyć agrowłókniną, która wyeliminuje chwasty, itp. Wysypujemy piasek i wygładzamy go. Wyznaczamy środek boiska, dzielący go na dwie połowy o wymiarach 8x8 m. Plac gry ograniczamy taśmami. W odległości 0,7-1 m od linii bocznych przy środku boiska montujemy słupki, na których zawieszona zostanie siatka. Przyjmuje się, że dla kobiet górna taśma siatki powinna znajdować się na wysokości 2,24 m, natomiast dla mężczyzn 2,43 m.

Na zimę piasek należy przykrywać plandeką, która nie przepuszcza wilgoci, a siatkę zdjąć i schować do piwnicy lub na strych. Rozpoczynając sezon, warto dowieść kilka ton świeżego piasku.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.