Data modyfikacji:

Jak zbudować boisko do siatkówki plażowej?

Lubisz grać w plażówkę, ale w Twoim najbliższym otoczeniu albo nie ma profesjonalnych boisk, albo ich wynajem jest bardzo drogi? Możesz spróbować zbudować własne boisko do siatkówki plażowej. Wprawdzie inwestycja nie należy do najtańszych, ale przy odpowiedniej organizacji będziesz mógł cieszyć się upragnionym placem gry.

Budowa boiska do siatkówki plażowej dla portfela jednej osoby może być sporym wydatkiem, ze względu na konieczność zakupu sporych ilości piasku (kilkudziesięciu, a nawet setek ton), a także specjalnych słupków i siatki. Jeśli nie stać Cię na samodzielną realizację inwestycji, warto namówić do niej znajomych, którzy równie mocno jak Ty odczuwają brak boiska do plażówki w najbliższym otoczeniu. Możesz też postarać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale wówczas będziesz musiał spełnić wiele wymogów, m.in. obowiązek zorganizowania turnieju raz w roku. Największe koszty związane z budową boiska do plażówki związane są z zakupem piasku. Ważne, aby był drobnoziarnisty, najlepiej typu morskiego. Siatkę (długość 8,5 m i 1 m szerokości) i naciąg do niej, słupki oraz linie (taśmy o szerokości 5-8 cm w kolorze kontrastującym z piaskiem) to kolejne wydatki, których wysokość możesz obniżyć stawiając na produkty kupione w e-sklepach lub na aukcjach internetowych.

Budowę boiska zaczynamy od wykonania wgłębienia w ziemi (najlepiej koparką) długiego na 16 metrów i szerokiego na 8 metrów oraz o głębokości przynajmniej 20 cm. W celu zwiększenia komfortu gry, warto do standardowych wymiarów dodać po 2-3 metrów z każdej strony boiska. Wyrównany teren dobrze jest obłożyć agrowłókniną, która wyeliminuje chwasty, itp. Wysypujemy piasek i wygładzamy go. Wyznaczamy środek boiska, dzielący go na dwie połowy o wymiarach 8x8 m. Plac gry ograniczamy taśmami. W odległości 0,7-1 m od linii bocznych przy środku boiska montujemy słupki, na których zawieszona zostanie siatka. Przyjmuje się, że dla kobiet górna taśma siatki powinna znajdować się na wysokości 2,24 m, natomiast dla mężczyzn 2,43 m.

Na zimę piasek należy przykrywać plandeką, która nie przepuszcza wilgoci, a siatkę zdjąć i schować do piwnicy lub na strych. Rozpoczynając sezon, warto dowieść kilka ton świeżego piasku.

Autor: Sylwia Stwora
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-05-25
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-05-04
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!