Data modyfikacji:

Budowa boiska do siatkówki plażowej. Jak zrobić? Jaki piasek? Wymiary

Siatkówka plażowa jest jedną z najbardziej lubianych aktywności sportowych na świecie. Wielu z nas z chęcią grałoby w nią o wiele częściej, niż tylko podczas letnich wyjazdów – problemem jest jednak brak dostępu do boisk. Rozwiązaniem może być… zbudowanie własnego. Sprawdź, jak zrobić boisko do siatkówki plażowej, ile to kosztuje i jaki wybrać piasek.

budowa boiska do siatkówki

Budowa boiska do siatkówki plażowej

Boisko do siatkówki plażowej – wymiary

Profesjonalne boisko do siatkówki plażowej ma wymiary 18 metrów na 9 metrów. Oczywiście, jeśli nie dysponujesz tak dużą powierzchnią, możesz proporcjonalnie zmniejszyć wymiary boiska. Zwróć jednak uwagę na to, by nie przesadzić – dla zachowania swobody gry musi ono być dość spore.

Uwaga! Poza powierzchnią samego boiska, należy wyznaczyć strefę wolną. W przypadku boiska do siatkówki plażowej powinna ona wynosić około 3 metrów z każdej strony.

Jak zrobić boisko do siatkówki plażowej?

Aby twoje boisko do siatkówki plażowej było profesjonalne, musisz szczegółowo zaplanować jego budowę. Oto wskazówki – krok po kroku.
 • Wybierz odpowiedniej miejsce
Na początku nie myśl o tym, jak zrobić boisko do siatkówki plażowej, ale gdzie je wybudować. Po pierwsze – zastanów się, czy ma ono być w cieniu czy w pełnym słońcu. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Po drugie – weź pod uwagę to, z której strony świeci słońce. Boisko powinno być ustawione tak, aby (w miarę możliwości) promienie nie raziły nikogo w oczy.
 • Wyrównaj teren
Teren musi być wyrównany i wypoziomowany. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy działka wymaga takich prac, użyj poziomicy laserowej lub tzw. „waserwagi”.
 • Wykonaj wgłębienie w ziemi
Musisz wykonać wgłębienie w ziemi – o głębokości co najmniej 20 centymetrów. Może ono obejmować tylko powierzchnię boiska, jak i również strefę wolną. Do tego etapu pracy najlepiej jest skorzystać z koparki albo wynająć firmę, która posiada taki sprzęt.

Uwaga! Na terenach, które są położone niżej lub są narażone na gromadzenie się wody podczas intensywnych opadów, warto zastosować meliorację. Jest to wprowadzenie pod powierzchnię boiska systemu rur perforowanych, które odbierają przesiąkającą przez piasek wodę i odprowadzają ją poza teren boiska lub działki. W przypadku pominięcia tego etapu na tego typu terenach, może dojść do gromadzenia się wody na powierzchni boiska.
 • Połóż agrowłókninę
Na całej powierzchni wgłębienia połóż agrowłókninę. Zabezpieczy ona przed chwastami i wymianą pierwotnego podłoża z naniesionym piaskiem, nie blokując jednocześnie przenikania wody do gleby.
 • Postaw słupki
Boisko do siatkówki plażowej składa się również z dwóch słupków podtrzymujących siatkę. Należy je przytwierdzić do podłoża za linią boiska (w odległości do 1 jednego metra). Optymalna wysokość słupków to 2,55 metra – warto wybrać takie, które dodatkowo są regulowane.
 • Wysyp piasek
Boisko do siatkówki plażowej musi mieć piasek o odpowiednich właściwościach. Najlepszy jest piasek plażowy, morski, w ostateczności można użyć drobno przesianego żwiru. W przypadku tego ostatniego należy jednak liczyć się z tym, że żwir ma ostrzejsze krawędzie, więc może powodować delikatne otarcia skóry przy upadku.

Ile ton piasku na boisko do siatkówki? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od tego, jakiego typu będzie to piasek, jakie są wymiary boiska, jak grubą warstwę piasku planujesz oraz czy wolna strefa także będzie nim wyłożona. Zazwyczaj na boisko potrzeba od kilkudziesięciu do nawet kilkuset ton piasku.
 • Wyznacz linie
Czas na wyznaczenie linii boiska. Niezbędne są dwie linie boczne oraz dwie linie końcowe, nie ma natomiast linii środkowej. Bardzo ważne jest, aby linie miały szerokość 5 centymetrów oraz aby były zrobione z wytrzymałej taśmy – w kolorze kontrastującym do barwy piasku.
 • Załóż siatkę
To, jak wysoko należy zawiesić siatkę, zależy od tego, kto będzie grał w siatkówkę. W przypadku kobiet górna krawędź siatki powinna sięgać 2,24 metra, w przypadku mężczyzn – 2,43 metra. Musi być to profesjonalna siatka o długości 8,5 metra i szerokości 1 metra. Oczka siatki powinny mieć boki o długości 10 cm.

Boisko do siatkówki plażowej: zabezpieczenie na jesień i zimę

Aby boisko do siatkówki plażowej w dobrej formie przetrwało do kolejnego sezonu, trzeba je dobrze zabezpieczyć. W tym celu najpierw oczyść piasek (między innymi z liści, które mogą zacząć gnić), następnie dobrze przykryj mocną plandeką – rozciągniętą i umocowaną na bokach za pomocą palików. Aby woda spływała z plandeki, przed jej nałożeniem na środku boiska można ustawić np. kilka palet albo konstrukcję z kilku desek.

Uwaga! W celu odpowiedniego zabezpieczenia boiska, piasek należy przykryć plandeką wtedy, kiedy jest on suchy. Przed otwarciem kolejnego „sezonu” warto natomiast dosypać kilka ton świeżego piasku.

Boisko do siatkówki plażowej – nie tylko frajda!

Posiadanie własnego boiska do siatkówki plażowej kojarzy się głownie z ogromnymi możliwościami świetnej zabawy. Warto jednak mieć na uwadze, że taka regularna aktywność ma też świetny wpływ na zdrowie. Co dokładnie zyskasz?
 • Dotlenisz organizm i usprawnisz krążenie.
 • Poprawisz swoją kondycję.
 • Wymodelujesz sylwetkę i wzmocnisz mięśnie.
 • Zadbasz o swoje stopy – piasek działa na nie jak peeling.
 • Spalisz całe mnóstwo kalorii.
 • Zmniejszysz ryzyko wystąpienia niektórych chorób.
 • Polepszysz swoją kondycję psychiczną dzięki tzw. „hormonom szczęścia”, które uwalniane są w trakcie wysiłku.
Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, czy boisko do siatkówki plażowej to dobry pomysł i potrzebujesz jeszcze choć jednego argumentu „za”, to być może przekona cię właśnie ten o wspaniałych korzyściach dla zdrowia.
Autor: Robert Wojtaś