Data publikacji:

Jak zbudować boisko do siatkówki plażowej?

Lubisz grać w plażówkę, ale w Twoim najbliższym otoczeniu albo nie ma profesjonalnych boisk, albo ich wynajem jest bardzo drogi? Możesz spróbować zbudować własne boisko do siatkówki plażowej. Wprawdzie inwestycja nie należy do najtańszych, ale przy odpowiedniej organizacji będziesz mógł cieszyć się upragnionym placem gry.

Budowa boiska do siatkówki plażowej dla portfela jednej osoby może być sporym wydatkiem, ze względu na konieczność zakupu sporych ilości piasku (kilkudziesięciu, a nawet setek ton), a także specjalnych słupków i siatki. Jeśli nie stać Cię na samodzielną realizację inwestycji, warto namówić do niej znajomych, którzy równie mocno jak Ty odczuwają brak boiska do plażówki w najbliższym otoczeniu. Możesz też postarać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale wówczas będziesz musiał spełnić wiele wymogów, m.in. obowiązek zorganizowania turnieju raz w roku. Największe koszty związane z budową boiska do plażówki związane są z zakupem piasku. Ważne, aby był drobnoziarnisty, najlepiej typu morskiego. Siatkę (długość 8,5 m i 1 m szerokości) i naciąg do niej, słupki oraz linie (taśmy o szerokości 5-8 cm w kolorze kontrastującym z piaskiem) to kolejne wydatki, których wysokość możesz obniżyć stawiając na produkty kupione w e-sklepach lub na aukcjach internetowych.

Budowę boiska zaczynamy od wykonania wgłębienia w ziemi (najlepiej koparką) długiego na 16 metrów i szerokiego na 8 metrów oraz o głębokości przynajmniej 20 cm. W celu zwiększenia komfortu gry, warto do standardowych wymiarów dodać po 2-3 metrów z każdej strony boiska. Wyrównany teren dobrze jest obłożyć agrowłókniną, która wyeliminuje chwasty, itp. Wysypujemy piasek i wygładzamy go. Wyznaczamy środek boiska, dzielący go na dwie połowy o wymiarach 8x8 m. Plac gry ograniczamy taśmami. W odległości 0,7-1 m od linii bocznych przy środku boiska montujemy słupki, na których zawieszona zostanie siatka. Przyjmuje się, że dla kobiet górna taśma siatki powinna znajdować się na wysokości 2,24 m, natomiast dla mężczyzn 2,43 m.

Na zimę piasek należy przykrywać plandeką, która nie przepuszcza wilgoci, a siatkę zdjąć i schować do piwnicy lub na strych. Rozpoczynając sezon, warto dowieść kilka ton świeżego piasku.

Autor: Sylwia Stwora