Data publikacji:

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie. Co to jest i czy można go używać?

Gaz pieprzowy to jeden z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych środków obrony koniecznej. Nie tylko przed ludźmi, ale przed niebezpiecznymi zwierzętami. Specjalnym typem gazu jest gaz pieprzowy na niedźwiedzie. Czym się wyróżnia i w jakich przypadkach można go używać?

gaz na niedźwiedzie

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie

Czym jest gaz pieprzowy na niedźwiedzie?

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie to powszechna nazwa najmocniejszych gazów do samoobrony o największej skuteczności obalania. Zawierają one oleożywicę zawierającą kapsaicynę, czyli silnie piekący związek odpowiadający za ostrość papryki. Ostrość wyrażana jest w skali Scoville’a (SHU). Gazy pieprzowe na niedźwiedzie mogą osiągać nawet 4 miliony SHU. Dla porównania papryczka  jalapeño ma jedynie 2500-8000 SHU.

Sama ostrość gazu pieprzowego nie wystarczy jednak, by powstrzymać atakującego niedźwiedzia. Liczy się także ilość olejku pieprzowego w puszce, która w przypadku gazu na niedźwiedzie może osiągnąć nawet 24%. Maksymalna moc gazu, czyli faktyczne stężenie substancji drażniącej, nie może być większa niż 2% – to maksymalna ilość legalnego gazu pieprzowego.

Sprawdź również, na czym polega kolczatka dla psa i czy wolno ją stosować.

Skuteczność gazu na niedźwiedzie

Nie każdy gaz pieprzowy zadziała w konfrontacji z rozdrażnionym niedźwiedziem. Powstrzymanie nadciągającego zwierzęcia jest możliwe tylko wtedy, gdy gaz będzie miał odpowiedni zasięg. Dobre preparaty sięgają aż 10 metrów, co powinno wystarczyć do odstraszenia zwierzęcia. Te słabsze, przeznaczone do ochrony przed psami lub ludźmi, mogą mieć znacznie mniejszy zasięg – około 2-4 metry. To zbyt mało.

Równie istotna jest konsystencja gazu. Ze względu na dużą moc preparatu, używa się głównie konsystencji żelowej. Zapobiega ona przypadkowemu zdmuchnięciu preparatu przez wiatr. W przeciwieństwie do gazów pieprzowych stosowanych w ochronie przed ludźmi, najczęściej używa się modeli o stożkowym/pianowym rozpyleniu, nie wymagających precyzyjnego celowania. Trafienie w nozdrza rozjuszonego dzikiego zwierzęcia mogłoby być trudne w dużym stresie.

Gaz nie tylko na niedźwiedzie

Używany przez leśników, rowerzystów, wspinaczy czy turystów gaz na niedźwiedzie pod żadnym pozorem nie może służyć do obrony przed ludźmi. Duże stężenie olejku pieprzowego mogłoby doprowadzić do uszkodzenia oczu lub wywołać trudności z oddychaniem.

Najmocniejsze gazy pieprzowe służą wyłącznie do obrony przed najniebezpieczniejszymi zwierzętami, czyli niedźwiedziami, dzikami, wilkami lub zdziczałymi psami. Jeśli jednak szukasz preparatu do ochrony przed psami wałęsającymi się po wsiach lub podbiegającymi do roweru, wybierz znacznie słabszy rodzaj gazu pieprzowego – ten służący do obrony przed psami.

Kiedy można używać gazu na niedźwiedzie?

W większości przypadków użycie gazu pieprzowego nie jest konieczne. To w gruncie rzeczy sposób na poprawienie poczucia bezpieczeństwa, a nie realny środek ochrony. Ryzyko zaatakowania przez dzikie zwierze w Polsce jest znikome i dużo większe zagrożenie stanowią kleszcze. Leśne zwierzęta unikają kontaktu z ludźmi i uciekają, gdy tylko poczują ich zapach lub usłyszą dźwięki.

Nawet jeśli spotkasz na swej drodze dzika, wilka lub zbłąkanego niedźwiadka, w większości przypadków wystarczy poczekać, aż się oddali. Gazu pieprzowego użyj dopiero wtedy, gdy nie ma innego wyjścia i zwierze wyraźnie nastawione jest na atak. Uważaj jednak, by nie oślepić towarzyszących ci osób ani siebie – gaz pieprzowy potrafi obezwładnić człowieka nawet na kilkadziesiąt minut. W Polsce niedźwiedzie możesz spotkać głównie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Szczególną ostrożność warto zachować, wybierając się w Bieszczady czy Tatry.

Autor: Szymon Sonik