Data modyfikacji:

Nieznane oblicza polskich miast - Kraków

Zwiedzanie z przewodnikiem w ręku może być ciekawe, ale prawdziwą duszę miasta poczujemy, dopiero odkrywając je i jego okolice na własną rękę. Coraz więcej turystów decyduje się na zejście z wytyczonego szlaku i zagłębienie się w miejsca dotąd nie niepokojone przez zwiedzających. Co nietypowego w Krakowie warto zobaczyć? Oto kolejna odsłona naszego cyklu nieznane oblicza polskich miast.

Kolorowe schody na Podgórzu

Kolorowe schody na Podgórzu to efekt projektu „Patrz pod nogi” - niestety o tym obiekcie słyszało niewiele osób, a często nawet sami Krakowiacy nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Szkoda, ponieważ to doskonała sceneria do sesji zdjęciowej bądź po prostu do kontemplacji - na schodach wypisanych jest bowiem 55 ciekawych, inspirujących haseł, jak np. „Nigdy nie dorośnij”. Atrakcję w barwach tęczy znajdziemy na ul. Tatrzańskiej 5, tuż obok ulicy Parkowej.

Dom Strachów „Lost Souls Alley”

Dom Strachów „Lost Souls Alley” w niczym nie przypomina banalnych domów strachu, które znamy z wesołych miasteczek. Krakowska atrakcja składa się z szeregu pomieszczeń, tworzących swoisty labirynt, a każdy pokój to tzw. escape room. Oznacza to, że sami musimy odnaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam z niego uciec, podczas gdy za naszymi plecami czają się wszystkie okropności znane z horrorów… „Na zawsze zapamiętasz, co kryje przeklęte piętro przy Floriańskiej 6” - ostrzegają twórcy. Lost Souls Alley to atrakcja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich poszukiwaczy mocnych wrażeń. Jeśli jesteś zatem fanem filmów grozy, to koniecznie musisz odwiedzić to nietypowe miejsce w Krakowie!

Fort 31 - św. Benedykt

Fort św. Benedykta to ostatni zachowany spośród trzech murowanych dzieł obronnych przyczółka podgórskiego Twierdzy Kraków. Stanowi unikat architektury fortecznej nie tylko w skali kraju, ale i całej Europy. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Do dzisiaj w sklepieniu zamocowane są specjalne haki służące do wymiany luf znajdujących się tu dział. Można także zauważyć otwory strzelnicze, podziwiać bramę w stylu neogotyckim oraz zrekonstruowanego drewnianego żurawia. Podobno obok fortu mieści się podziemne pomieszczenie o niejasnym przeznaczeniu.

Albo Tak

Kto z nas nie marzył o odnalezieniu magicznego miejsca, skrytego za tajnym przejściem? Na krakowskim Małym Rynku mamy na to okazję! Wystarczy przejść przez jedną z najstarszych księgarni ezoterycznych w Polsce, by znaleźć się… w knajpce „Albo Tak”. Takie wejście tylko dla wtajemniczonych gwarantuje w środku przyjazną, swojską atmosferę.

Stara lokomotywownia na Płaszowie

Fani zwiedzania opuszczonych miejsc nie powinni przeoczyć starej lokomotywowni na ul. Kolejowej. To właśnie w tym miejscu dogorywają żywota wspaniałe obiekty polskiego kolejnictwa, które w bardziej sprzyjających okolicznościach byłyby znakomitymi eksponatami w skansenach i muzeach. Zwiedzanie tego obiektu sprawi radość nie tylko fanom kolei. W otoczeniu niszczejących składów i rdzewiejących lokomotyw można poczuć specyficzny, postapokaliptyczny klimat.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.