Data modyfikacji:

Co zabrać w góry zimą? Lista niezbędnych akcesoriów

Planujesz wycieczkę w góry zimą? Myśląc o turystyce górskiej, zanim ruszysz na szlak, musisz zapakować do plecaka kilka bardzo ważnych akcesoriów. Od nich zależeć będzie nie tylko komfort podczas górskiej wyprawy, a także bezpieczeństwo.

Koniecznie też przeczytaj nasz artykuł, w którym szczegółowo opisujemy bezpieczeństwo w górach. Sprawdź, co warto zabrać zimą w góry.
co zabrać w góry zimą

Co zabrać ze sobą w góry zimą? Lista najpotrzebniejszych rzeczy

  • Raczki.
  • Stuptuty.
  • Czekan.
  • Kijki trekkingowe.
  • Latarka
  • Termos z ciepłym napojem.
  • Prowiant.
  • Mapa lub GPS.
  • Telefon i powerbank.
  • Górski niezbędnik: czyli scyzoryk, plaster i spółka
  • Strój w góry zimą.
  • Skarpety merino.
  • Cold cream i krem z filtrem
  • Okulary przeciwsłoneczne lub gogle i spray zabezpieczający przed ich parowaniem .

Góry zimą – co zabrać i dlaczego?

Raczki

To rodzaj nakładek na buty, które zabezpieczą cię przed poślizgnięciem. W najprostszym wydaniu raczki składają się z kolców, gumowych obręczy oraz łańcuchów. Zakłada się je bezpośrednio na buty, a po spakowaniu zajmują niewiele miejsca w plecaku, może to być zatem twój ekwipunek uzupełniający na wycieczkę w góry zimą, który ubierzesz w zależności od panujących na szlaku warunków. Tego rodzaju nakładki nie przeszkadzają w trekkingu po nieoblodzonych ścieżkach, więc załóż je już na początku trasy i nie czekaj na gorsze warunki. W przypadku dużej ilości śniegu weź rakiety śnieżne.

Stuptuty

Jeśli przyjdzie ci brodzić w głębokim, świeżym śniegu, najpewniej prędzej czy później puch nasypie ci się do butów. To z kolei sprawi, że przemoczysz skarpetki i obuwie. Radą na to są właśnie stuptuty. Zakłada się je na nogi poniżej kolan i przypina do butów lub zahacza o sznurowadła. Dzięki temu głęboki śnieg nie będzie ci straszny. Stuptuty chronią przy okazji od urazów i otarć (np. od skład czy kolczastych krzewów). Przed zamówieniem stuptutów w Internecie, zmierz obwód łydki. Zbyt duże stuptuty mogą się zsuwać, przez co łatwo je uszkodzić kolcem nakładki antypoślizgowej.

Czekan

Jeżeli wybierasz się na wyjątkowo trudny szlak górski lub planujesz zdobyć jeden ze szczytów, miej przy sobie czekan. Używa się go głównie we wspinaczce, jednak znajduje zastosowanie również w turystyce górskiej. Niektóre fragmenty szlaku mogą być bowiem na tyle strome i oblodzone, że pokonanie ich bez sprzętu asekuracyjnego nie będzie możliwe. Szczególnie niebezpieczne są ostre zejścia. Poślizgnięcie się nawet na krótkim, ale stromym przewyższeniu może skończyć się długim i niebezpiecznym ślizgiem w dół stoku.

Kijki trekkingowe

Kije trekkingowe przydadzą się o każdej porze roku, również latem. Zimą jednak są najbardziej pomocne, bowiem ułatwiają maszerowanie w śniegu i zapewniają dodatkową stabilność. Są także nieocenione do sprawdzania terenu pokrytego śniegiem. Lepiej wszak zamoczyć w przykrytej białym puchem kałuży kijek trekkingowy, a nie stopę. W awaryjnych sytuacjach kijki posłużą ci także jako prowizoryczny czekan, którym zaasekurujesz się na stromiźnie. Zimą wybierz kije trekkingowe z dużymi talerzykami, zapobiegającymi zapadaniu się kijków w śniegu. 



Przeczytaj także: Jak chodzić z kijkami?

Latarka

Latarka jest obowiązkowym elementem wyposażenia w górach, niezależnie od pory roku i pory dnia, w której wybieramy się na szlak. Chociaż smartfony mają ją wbudowaną, nie należy na niej polegać szczególnie podczas bardzo niskiej temperatury otoczenia. W takich warunkach bateria telefonu będzie trzymać znacznie krócej. Wybierając latarkę idealną w góry, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej jasność (minimum 25 lumen), odpowiednio długi czas działania na baterii oraz jej lekkość i poręczność. Dobrym wyborem może okazać się latarka w formie opaski na czoło, która dzięki swojej konstrukcji oświetli szlak bez zajmowania rąk. Wybierz model z regulacją siły świecenia. Nie zawsze potrzebna jest pełna moc latarki, zaś praca w mniejszym trybie lumenów pozwoli oszczędzić baterię. Zabierz ze sobą zapas baterii, zapasowy akumulator lub powerbank.

Termos z ciepłym napojem

Gorąca herbata to najlepszy towarzysz zimowego trekkingu. Działa nie tylko rozgrzewająco na organizm, co poprawia odczuwalny komfort termiczny, ale także znakomicie wpływa na morale w trudnych warunkach. Co ważne, przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy termos jest w pełni szczelny. Zalany w czasie wędrówki ekwipunek z pewnością nie doda ci otuchy.

Dobrej jakości termosy są w stanie utrzymać ciepło napoju przez kilkanaście godzin i to nawet w czasie sporego mrozu. Dlaczego zaś wybrać termos, a nie kubek termiczny? Ten pierwszy dłużej trzyma ciepło i jest otwierany rzadziej (lub na krótszy czas), więc lepiej sprawdzi się w zimie. W dodatku przelewasz gorący napój do kubeczka, więc nie grozi ci poparzenie ust.

Prowiant

Do zestawu warto dołączyć chociażby niewielką przekąskę, np. czekoladę czy baton energetyczny. To na pewno się przyda, jeśli na szlaku zabraknie ci sił.

Mapa lub GPS

Bez tego ani rusz. Znajomość terenu i przebiegu szlaku to podstawa bezpieczeństwa w górach zimą. Zaopatrz się w aktualną mapę regionu lub postaw na nawigację turystyczną. Warto również sprawdzić, czy wybrany przez ciebie szlak jest otwarty w sezonie – wiele ścieżek jest zamykanych dla ruchu turystycznego przez wzgląd na zagrożenie lawinowe.

Kompas

W dobie smartfonów, odbiorników GPS i dzięki nim wygodnej możliwości szybkiego zweryfikowania lokalizacji, kompas wydaje się być zbędnym gadżetem. Nic bardziej mylnego! Kompas to niezbędnik górski, pozwalający na „analogowe” wytyczenie kierunków świata niezależnie od poziomu naładowania baterii w telefonie. Doskonale sprawdzi się w słabo oznakowanych oraz bardzo zarośniętych miejscach. Nie jest to drogi gadżet i nie zajmuje wiele miejsca, dlatego warto spakować go nawet na krótki wypad w góry.

Górski niezbędnik: czyli scyzoryk, plaster i spółka

Nigdy nie możesz być pewien, czy wysoko w górach nie pękną ci np. okulary bądź nie zaczepisz o gałąź i nie porwie ci się kurtka. Warto mieć więc przy sobie specjalną kosmetyczkę, której zawartość szybko pomoże naprawić szkodę. Co wziąć zimą w góry do niezbędnika? Z pewnością przyda się nóż lub scyzoryk, nożyczki, plaster, taśma klejąca, agrafka, igła z nitką oraz chusteczki. Ten zestaw ratunkowy pomoże w razie drobnych, nieprzewidzianych wydarzeń.

Telefon i powerbank

W dzisiejszych czasach najważniejszym elementem survivalowym jest smartfon. To dzięki niemu możesz wezwać pomoc, sprawdzić swoje położenie, wyznaczyć trasę lub znaleźć najbliższe schronisko. Zadbaj więc o to, by nie brakło ci energii. W niskich temperaturach bateria traci swoją wydajność, więc dobrym pomysłem jest zabranie naładowanego powerbanku. Pamiętaj też o tym, by trzymać telefon przy ciele, dzięki czemu bateria nie rozładuje się tak szybko. Telefon na szlaku przyda się nie tylko do wykonania pamiątkowych zdjęć. Zainstaluj aplikację Ratunek, za pomocą której możliwe będzie łatwe wezwanie służb ratunkowych w razie potrzeby.

Co zabrać w góry zimą?

Strój w góry zimą

Co spakować na wyjazd w góry zimą? Twój strój w góry zimą powinien składać się z kilku warstw: bielizny termoaktywnej (w tej roli świetnie sprawdza się wełna merino), do tego warstwa docieplająca, czyli najczęściej polar. Na koniec dochodzi jeszcze kurtka. Większość turystów górskich wybiera między kurtkami puchowymi a tymi typu hard shell.

Kurtka puchowa to typowo zimowy element ubioru. Zapewnia świetny komfort termiczny, jest lekka i można ją zwinąć do naprawdę niewielkich rozmiarów, gdy już nie będzie potrzebna. Niestety w starciu z deszczem czy mokrym śniegiem, kurtka szybko straci swoje właściwości. 

Alternatywą jest bardziej uniwersalny hard shell, czyli kurtka z membraną, którą można nosić nawet jesienią i wiosną. Kurtka tego typu świetnie chroni przed wiatrem i wilgocią, chociaż nie zapewnia aż tak dobrej oddychalności. 

Skarpety merino

Wełna merino wykazuje świetne właściwości termiczne oraz nie chłonie zapachów. Skarpetki tego typu będą szalenie przydatne, gdy temperatury znacząco spadną. 

Cold cream i krem z filtrem

O tej porze roku, kiedy pogoda nie rozpieszcza, a w uszy i policzki nierzadko szczypie mróz, dobrze jest mieć w swojej kosmetyczce cold cream. Innymi słowy, jest to typ emulsji woda w oleju (wo). Wszystko po to, aby za sprawą tłustej i gęstej konsystencji ochronić skórę przed wiatrem, deszczem i śniegiem, a także intensywnie ją regenerować i nie dopuścić do jej przesuszenia. Dzięki zastosowaniu tego kremu na twarz oraz inne odkryte miejsca, minimalizujemy ryzyko pieczenia skóry, zbędnego zaróżowienia naskórka czy odmrożenia. Dobrym rozwiązaniem, które nadaje się również na usta, jest Mustella w sztyfcie. Doskonale je odżywia i regeneruje.

Co zabrać w góry zimą, chociaż wydawać by się mogło, że jest to zbędny bagaż? Mamy tutaj na myśli krem z filtrem przeciwsłonecznym. Tak, krem chroniący przed promieniowaniem słonecznym jest niezbędny również zimą. Powinno się go stosować po cold creamie.

Okulary przeciwsłoneczne lub gogle i spray zabezpieczający przed ich parowaniem

Okulary przydadzą się nie tylko wiosną czy latem. To też punkt obowiązkowy ekwipunku na liście, co zabrać w góry zimą. Intensywne słońce odbite od śniegu będzie nie tylko razić cię w oczy, ale może też uszkodzić wzrok. Istnieje nawet schorzenie zwane ślepotą śnieżną. Dlatego, jeśli chcesz się czuć bezpiecznie w górach zimą, koniecznie zabierz gogle lub okulary z filtrem UV.

Do okularów przeciwsłonecznych lub gogli przyda się także specjalny płyn, który zabezpiecza szkła przed parowaniem. Zaopatrzenie się w taki spray znacznie zwiększy bezpieczeństwo na bardziej wymagającym szlaku, ponieważ umożliwia bezproblemowe zauważenie ewentualnych przeszkód i szybką reakcję, aby je ominąć.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny