Data publikacji:

Co zabrać w góry zimą? Lista 10 niezbędnych akcesoriów

Planujesz wycieczkę w góry zimą? Myśląc o turystyce górskiej, zanim ruszysz na szlak, musisz zapakować do plecaka kilka bardzo ważnych akcesoriów. Od nich zależeć będzie nie tylko komfort podczas górskiej wyprawy, a także bezpieczeństwo.

Koniecznie też przeczytaj nasz artykuł, w którym szczegółowo opisujemy bezpieczeństwo w górach.
co zabrać w góry zimą

Lista rzeczy do zabrania w góry zimą

 1. Raczki.
 2. Stuptuty.
 3. Kijki trekkingowe.
 4. Termos z ciepłym napojem.
 5. Prowiant.
 6. Mapa lub GPS.
 7. Telefon i powerbank.
 8. Strój w góry zimą.
 9. Skarpety merino.
 10. Okulary przeciwsłoneczne lub gogle.

1. Raczki

To rodzaj nakładek na buty, które zabezpieczą cię przed poślizgnięciem. W najprostszym wydaniu raczki składają się z kolców, gumowych obręczy oraz łańcuchów. Zakłada się je bezpośrednio na buty, a po spakowaniu zajmują niewiele miejsca w plecaku, może to być zatem twój ekwipunek uzupełniający na wycieczkę w góry zimą, który ubierzesz w zależności od panujących na szlaku warunków.

2. Stuptuty

Jeśli przyjdzie ci brodzić w głębokim, świeżym śniegu, najpewniej prędzej czy później puch nasypie ci się do butów. To z kolei sprawi, że przemoczysz skarpetki i obuwie. Radą na to są właśnie stuptuty. Zakłada się je na nogi poniżej kolan i przypina do butów lub zahacza o sznurowadła. Dzięki temu głęboki śnieg nie będzie ci straszny.

3. Kijki trekkingowe

Dodatkowe wsparcie przyda się na oblodzonym lub pokrytym śniegiem szlaku. Kijki pomogą utrzymać równowagę i sprawią, że będziesz się łatwiej poruszać w terenie. Dodatkowo, dzięki ich zastosowaniu, odciążysz stawy i kręgosłup. Zanim ruszysz na wycieczkę w góry zimą, sprawdź, czy kijki są wyposażone w zimowy zestaw talerzyków.

Przeczytaj także: Jak chodzić z kijkami?

4. Termos z ciepłym napojem

Podczas wymagającej wędrówki w górach zimą również trzeba uzupełniać płyny. Zimne napoje mogłyby cię wychładzać, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Przed wyjściem zaopatrz się w termos z ciepłą herbatą lub innym napojem. 

5. Prowiant

Do zestawu warto dołączyć chociażby niewielką przekąskę, np. czekoladę czy baton energetyczny. To na pewno się przyda, jeśli na szlaku zabraknie ci sił.

6. Mapa lub GPS

Bez tego ani rusz. Znajomość terenu i przebiegu szlaku to podstawa bezpieczeństwa w górach zimą. Zaopatrz się w aktualną mapę regionu lub postaw na nawigację turystyczną. Warto również sprawdzić, czy wybrany przez ciebie szlak jest otwarty w sezonie – wiele ścieżek jest zamykanych dla ruchu turystycznego przez wzgląd na zagrożenie lawinowe.

7. Telefon i powerbank

Telefon na szlaku przyda się nie tylko do wykonania pamiątkowych zdjęć. Zainstaluj aplikację Ratunek, za pomocą której możliwe będzie łatwe wezwanie służb ratunkowych w razie potrzeby. Do tego dodaj jeszcze powerbank, ponieważ baterie w urządzeniach elektronicznych wyczerpują się znacznie szybciej w niskich temperaturach.

8. Strój w góry zimą

Co spakować na wyjazd w góry zimą? Twój strój w góry zimą powinien składać się z kilku warstw: bielizny termoaktywnej (w tej roli świetnie sprawdza się wełna merino), do tego warstwa docieplająca, czyli najczęściej polar. Na koniec dochodzi jeszcze kurtka. Większość turystów górskich wybiera między kurtkami puchowymi a tymi typu hard shell.

Kurtka puchowa to typowo zimowy element ubioru. Zapewnia świetny komfort termiczny, jest lekka i można ją zwinąć do naprawdę niewielkich rozmiarów, gdy już nie będzie potrzebna. Niestety w starciu z deszczem czy mokrym śniegiem, kurtka szybko straci swoje właściwości. 

Alternatywą jest bardziej uniwersalny hard shell, czyli kurtka z membraną, którą można nosić nawet jesienią i wiosną. Kurtka tego typu świetnie chroni przed wiatrem i wilgocią, chociaż nie zapewnia aż tak dobrej oddychalności. 

9. Skarpety merino

Wełna merino wykazuje świetne właściwości termiczne oraz nie chłonie zapachów. Skarpetki tego typu będą szalenie przydatne, gdy temperatury znacząco spadną. 

10. Okulary przeciwsłoneczne lub gogle

Okulary przydadzą się nie tylko wiosną czy latem. To też punkt obowiązkowy ekwipunku na liście, co zabrać w góry zimą. Intensywne słońce odbite od śniegu będzie nie tylko razić cię w oczy, ale może też uszkodzić wzrok. Istnieje nawet schorzenie zwane ślepotą śnieżną. Dlatego, jeśli chcesz się czuć bezpiecznie w górach zimą, koniecznie zabierz gogle lub okulary z filtrem UV.

Przeczytaj także:
 1. Impregnacja butów trekkingowych
 2. Wspinanie - jak zacząć?
 3. Zima w górach - co robić, gdy nie jeździsz na nartach?
 4. Snowtubing - śnieżne pontony