Data modyfikacji:

Jak zadbać o stopy przed i podczas wycieczki?

Piesza wycieczka stanowi duże obciążenie dla stóp, na których opiera się przecież cały nasz ciężar. Przejście sporego dystansu może narazić je na drobne uszkodzenia, np. otarcia czy pęcherze. Dbanie o stopy na wycieczce jest więc podstawą - w końcu to one są naszym podstawowym środkiem transportu.

Odpowiednie obuwie

Niejeden amator górskich wycieczek po całodniowej wyprawie narzeka na ból stóp. Wydaje nam się to nieodłącznym atrybutem wielogodzinnej wędrówki. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że tego bólu da się uniknąć. Przede wszystkim należy już zawczasu pomyśleć o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku, bowiem powodzenie wędrówki zależy w dużej mierze od wygodnych butów. Po pierwsze, muszą one być dobrze dopasowanie, a zatem ściśle przylegać do nogi. Stopa nie może się w nich przesuwać. Po drugie, muszą być to buty sprawdzone – nie wybierajmy się w wielokilometrową podróż w butach założonych po raz pierwszy na nogi. Najlepiej zatem na jakiś czas przed wycieczką rozpocząć „rozchodzenie” nowych butów, zaczynając od krótkich dystansów i stopniowo zwiększając odległości. Nie zapominajmy także o odpowiednim wiązaniu. Właściwy sposób sznurowania pomoże nam uniknąć przesuwania się pięty, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej cyrkulacji powietrza.

Zetnij paznokcie

Jeśli paznokcie są zbyt długie, to ścianki buta będą na nie naciskać, powodując nam ból, a w najgorszym wypadku narażając nas na utratę całej płytki. Ścięcie paznokci wydaje się więc być oczywistą radą, jednak wielu Polaków wciąż ma problem z robieniem tego w odpowiedni sposób. Przede wszystkim paznokcie powinny być ścinane prosto, a następnie wypiłowywane, by zniwelować ostre krawędzie.

Użyj kosmetyków

Dbanie o stopy przed wędrówką można także wspomóc zastosowaniem odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych specjalnie do tego celu. Mogą to być m.in. antyperspiranty, pudry do stóp przeciwko poceniu lub balsamy nawilżające. Pamiętajmy jednak, by nie było to nasze pierwsze zetknięcie z danym produktem. Niewłaściwie dobrany kosmetyk może podrażnić naszą skórę i zepsuć całą radość z wycieczki.

Załóż właściwe skarpetki

Dbanie o stopy to także właściwy ubiór, dlatego przed całodniową pieszą wędrówką musimy się dobrze zastanowić, które skarpetki sprawdzą się najlepiej w podróży. Większość doświadczonych piechurów poleca zakładać dwie pary skarpet – pierwsze cienkie, zrobione z syntetycznych materiałów i pochłaniające wilgoć, natomiast drugie wełniane bądź bawełniane, założone bezpośrednio na pierwszą parę skarpet.

Unikaj pęcherzy i odcisków

W trakcie wędrówki łatwo zignorować pierwsze objawy powstawania stanów zapalnych i mikrouszkodzeń, bez wątpienia warto jednak skupić się na tym, co organizm ma nam do przekazania. Może nas to uchronić przed kilkudniowym bólem odczuwanym przy chodzeniu. Jeśli przy stawianiu kroków czujemy dyskomfort to nie wahamy się zatrzymać i sprawdzić stanu swoich stóp. W celu złagodzenia powstających problemów musimy najpierw przede wszystkim wysuszyć stopę, a zatem np. założyć nową parę skarpet, sprawdzić czy w bucie nie znalazły się żadne zanieczyszczenia oraz ponownie mocno zawiązać buta, by dokładnie przylegał do stopy. Eliminując możliwość tarcia, zmniejszamy także możliwość powstawania pęcherz. Nie zwlekajmy więc z poprawieniem swojego obuwia w przypadku odczuwania jakichkolwiek niedogodności.

Autor: Sylwia Stwora
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Szczyt w Karkonoszach

Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-16
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.