Data publikacji:

Szlak na Nosal. Jaką trasę wybrać na Nosal?

Szlak na Nosal jest wręcz idealnym wyborem na pierwszą górską wycieczkę, również z kilkuletnimi dziećmi. Podejście nie jest wymagające kondycyjnie ani technicznie, a wejście na szczyt od kasy przeważnie zajmuje tylko 40 minut! Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jaki jest poziom trudności szlaku na Nosal, jak wygląda trasa, zasady bezpieczeństwa i czym są książeczki KGP. Dowiedz się, jak można zorganizować wejście na Nosal.
Sprawdź również: Ranking butów trekkingowych
szlak na nosal

Nosal – trasa i jej poziom trudności

Szlak na Nosal nie jest zbyt wymagający. Zapewni nam odrobinę intensywny, ale krótki wysiłek podczas wchodzenia po dość stromym podejściu. Większość trasy pokonujemy po schodkach, a wejście na Nosal z dziećmi również nie powinno stanowić problemu. Suma podejść to 303 metry, natomiast dystans wynosi ok. 3 kilometry. Całość wycieczki wraz z wejściem i wyjściem to około 2 godziny, chyba że wybieramy się na Nosal z dzieckiem – wtedy trzeba zarezerwować sobie więcej czasu. Wśród jednej z niewątpliwych atrakcji, jakie tutaj znajdziemy, warto wymienić Dziurę pod Nosalem, czyli 12-metrową jaskinię. Jej wnętrze jednak nie jest dostępne do zwiedzania dla turystów. Wejście na Nosal w jedną stronę to około 40 minut oraz postoje.

Nosal – szlak zielony

Wchodząc na Nosal, kierujemy się szlakiem zielonym. Zaczyna się on od Kuźnic w Zakopanem. Zaparkować można wygodnie przy kolejce na Kasprowy Wierch, jednak w szczycie sezonu może być spory problem ze znalezieniem tam miejsca parkingowego. Wchodząc na Nosal, musimy przejść przez co najmniej kilka tarasów – „nosów”. Te często dają poczucie, że jesteśmy już przy końcu drogi. Po 40 minutach jesteśmy już na szczycie i możemy podziwiać widoki na Babią Górę, Gubałówkę, Kozi Wierch, Kasprowy Wierch, Granaty czy Giewont.
Trasa na Nosal nie jest wymagająca, ale wybierając się na nią w środku sezonu, trzeba liczyć się z dużą liczbą turystów – również rodzin z dziećmi. Z pewnością góra Nosal nie jest jednak dostępna dla osób i dzieci w wózkach. Decydujmy się na nią zatem z dzieckiem w nosidełku lub na własnych nogach. Ze względu na ogromne i piękne ścianki, o wysokości nawet do 50 metrów, kiedyś popularną rozrywką w okolicy góry była wspinaczka. Aktualnie jednak jest zakazana w tym miejscu. Czy wjedziemy kolejką na Nosal? Stok, który się tu znajduje, jest wciąż czynny, a kolejka linowa działa. Nie wjedziemy nią jednak na górę, ale może to być świetna atrakcja dla najmłodszych.

O czym pamiętać, wybierając się na Nosal?

Wybierając się na Nosal, trzeba pamiętać o posiadaniu gotówki – ponieważ góra znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trzeba będzie uiścić niewielką opłatę. Szlak na Nosal obejmuje kilka ciekawych ścianek, które niegdyś były bardzo lubiane przez osoby zajmujące się wspinaczką. Aktualnie jednak ta jest tutaj zakazana. Wejście na górę nie jest wymagające ani kondycyjnie, ani technicznie, ani wytrzymałościowo – to idealne podejście nawet na pierwszy raz.

Zasady bezpieczeństwa

Oczywiście to, że jest to łatwe podejście, nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z pewnością dzieci nie można puszczać samopas podczas wchodzenia, ponieważ będziemy mijać miejsca ekspozycji, z których można spaść. Ponadto skały podczas wejścia na Nosal są dość wyślizgane ze względu na popularność szlaku, co zwiększa ryzyko potknięć i poślizgnięć, które również mogą zakończyć się śmiertelnym wypadkiem.
W góry nigdy nie wybieramy się w klapkach czy w sandałach – odpowiednim obuwiem będzie to trekkingowe, które może być niskie lub z wysoką cholewką, usztywniającą kostkę. Na wycieczki po parkach narodowych zawsze udajemy się odpowiednio wcześnie – chodzenie po górach po zmroku nigdy nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj też o tym, żeby bezwzględnie trzymać się szlaku i nie pozostawiać po sobie żadnych śladów – w szczególności śmieci oraz nieczystości. Zawsze sprawdzaj też prognozę pogody. Zabierz krem z filtrem, naładowany telefon i powerbank, napoje oraz prowiant.

Czym są Korony Gór Polskich?

Korony Gór Polskich to zbiór najwyższych szczytów w każdym z pasm górskich, na które w momencie planowania przedsięwzięcia prowadziły oznakowane turystycznie szlaki. To projekt, którego celem jest popularyzacja polskich gór. Jest związany z funkcjonowaniem Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, do którego można dostać się, wypełniając specjalną książeczkę z listą 28 szczytów. Znajdują się tam góry o różnym poziomie zaawansowania – od najniższych i najprostszych aż po Rysy.
Do książeczki wpisujemy dane na temat dnia zdobycia każdej z gór oraz wklejamy zdjęcie ze szczytu, a gdy zapełnimy wszystkie strony w dzienniczku, możemy przystąpić do Klubu podczas specjalnej uroczystości. Każdy, kto zdobył wszystkie wymienione w KGP góry, otrzymuje dyplom, odznakę oraz legitymację członka Klubu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że Loża Zdobywców nadająca tytuły zdobywców nie bierze pod uwagę gór zdobytych przed uzyskaniem książeczki.
Chociaż Nosal (1206 m n.p.m) nie znajduje się na liście szczytów KGP, wymienione zostały tam inne szczyty o bardzo podobnej wysokości, jak np.:
  • Radziejowa – 1266 m,
  • Skrzyczne – 1257 m,
  • Mogielica – 1171 m,
  • Wysoka Kopa – 1126 m,
  • Rudawiec – 1106 m,
  • Orlica – 1084 m.
  • Oprócz tego na liście KGP znajdziemy znacznie niższe góry – Skopiec, Łysicę, Ślężę, Chełmiec czy Kłodzką Górę. Dużą zaletą zdobywania szczytów planem KGP jest możliwość stopniowego zyskiwania doświadczenia oraz ogromna satysfakcja. Jeżeli zatem Nosal z różnych powodów wydaje Ci się zbyt popularny, z pewnością niejedna z propozycji Klubu KGP będzie dla niego świetną alternatywą!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!