Data publikacji:

Polskie góry: gdzie jechać latem? 

Planowanie wakacji to niezaprzeczalnie jedna z najprzyjemniejszych czynności, która pozwala odkryć piękno naszego kraju. Polska oferuje wiele atrakcji turystycznych, a szczególną popularnością cieszą się góry. Turyści mają do wyboru bardzo popularne miejscowości i szlaki lub takie, które pozwalają się wyciszyć i odpocząć w odosobnieniu. Gdzie warto pojechać w góry latem?  
Sprawdź również jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce.
polskie góry

Gdzie warto pojechać latem? Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady! 

Największą zaletą Bieszczad jest ich dzikość, która daje turystom możliwość nacieszenia się bliskością natury, bez ingerencji człowieka. Mimo że jest to popularny kierunek, w Bieszczadach bardzo łatwo znaleźć odosobnione miejsce, pozbawione turystów, które pozwoli w ciszy napawać się pięknem widoków. Bieszczadzki Park Narodowy to nie tylko rozległe, malownicze trasy turystyczne, ale też siedlisko dla wielu zwierząt, takich jak żubry, niedźwiedzie, wilki, rysie i jelenie. Ponadto tereny wokół Bieszczad, charakteryzują się ciekawą architekturą oraz historią. To wszystko sprawia, że osoby szukające wytchnienia i odpoczynku od życia codziennego, mogą przenieść się w zupełnie inny świat.  
Wybierając się w polskie góry latem, warto zdecydować się na Bieszczady z jeszcze jednego powodu – oprócz górskich wędrówek, w wolnej chwili turyści mogą skorzystać także ze sportów wodnych, jakie oferuje Zalew Soliński, lub po prostu miło spędzić czas na plaży.  

Tatry – Gubałówka, Dolina Kościeliska, Morskie Oko 

W opozycji do wciąż mało poznanych terenów Bieszczad, najbardziej popularnym kierunkiem w polskie góry latem pozostają Tatry. Tatrzański Park Narodowy to przede wszystkim rozległe lasy i łąki gwarantujące zapierające dech w piersiach widoki. Co warto zwiedzić w Tatrach latem? Podpowiadamy:  
  • Morskie Oko – największe jezioro polodowcowe w Tatrach, błękit nieba odbijający się w tafli wody, a wszystko w otoczeniu pasma gór – to po prostu trzeba zobaczyć. 
  • Gubałówka – wzniesienie gwarantujące rozległe widoki, które można zdobyć na dwa sposoby: tradycyjnie podczas trekkingu oraz za pomocą kolejki linowej.  
  • Wielka Siklawa – najwyższy w Polsce wodospad.
  • Dolina Kościeliska – druga co do wielkości dolina w polskich Tatrach, oferująca ciekawe widoki wapiennych form skalnych. 
  •  Szczyty Tatr dla najbardziej wytrwałych poleca się zdobycie polskich szczytów Tatr. 
  • Wspominając o Tatrach, nie można zapomnieć o Zakopanem – miejscowości turystycznej o ciekawej historii, zapewniającej liczne atrakcje po powrocie z górskich szlaków.  

    Szklarska Poręba – Góry Izerskie  

    Choć Szklarska Poręba to niewielka miejscowość znajdująca się między Karkonoszami a Górami Izerskimi, jest to bardzo urokliwe miejsce oferujące wiele atrakcji, a także dobra baza wypadowa w przypadku zwiedzania okolic. Wybierając się w góry w okolicach Szklarskiej Poręby latem, warto wiedzieć, że ze względu na szczególne położenie geograficzne w lipcu oraz sierpniu temperatury są nieco niższe, niż w pozostałych częściach kraju, dzięki czemu piesze wędrówki są bardziej komfortowe. Na szczególną uwagę zasługują Góry Izerskie i formy skalne, które towarzyszą turystom podczas wędrówek. 
    Co warto zwiedzić latem w okolicach Szklarskiej Poręby i Gór Izerskich:  
  • Złoty Widok – to łatwy do zdobycia punkt widokowy, który jednocześnie zachwyca każdego turystę, dodatkowo w pobliżu znajduje się Chybotek – warto zobaczyć go na własne oczy oraz poznać jego historię.  
  • Wąwóz Kamieńczyka – jest to prosta technicznie trasa górska prowadząca do punktu widokowego oraz 27 metrowego wodospadu Kamieńczyka. 
  • Schronisko Wysoki Kamień i Wysoka Kopa – miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić, ze względu na rozległą panoramę i niesamowity klimat.
  • Hala Izerska i Chata Górników – nietypowe położenie geograficzne warunkuje niesamowity klimat tego miejsca.
  • Zdjęcie: Envato Elements