Data publikacji:

Słowiańskie wakacje: dokąd warto pojechać?

Cudze chwalicie, swojego nie znacie… Ta stara prawda często znajduje odzwierciedlenie w przypadku wyboru docelowego miejsca na urlop. Wbrew pozorom, wiele do zaoferowania na tym polu mają bowiem kraje słowiańskie. Na wakacje spędzone w nich wydamy mniej, jednak urlop może być równie udany, co ten spędzony w najdroższych kurortach Europy Zachodniej. Sprawdźcie, dokąd warto pojechać - oto najmodniejsze kraje słowiańskie!

Ukraina

Wbrew wszelkim przypuszczeniom, Ukraina stała się ostatnio modnym celem turystycznym, przyciągając tłumy głównie ze względu na niskie ceny. Turystyka na terenie tego kraju mocno ucierpiała z powodu działań wojennych, zatem biura podróży, które specjalizują się w rejonie Europie Wschodniej, oferują wycieczki w wysokim standardzie po bardzo korzystnych cenach. Również zorganizowanie wyprawy na własną rękę odbędzie się niewielkim kosztem, bowiem jest to jeden z najtańszych krajów europejskich. Ukraina posiada wiele atrakcji turystycznych, przybysze z innych krajów najchętniej odwiedzają jednak stolicę. Trudno się temu dziwić – Kijów to miasto, które posiada bogatą historię oraz wspaniałą architekturę. Niestety, wybierając się na Ukrainę musimy zabrać ze sobą paszport, bowiem kraj ten nie należy do Unii Europejskiej.

Chorwacja

Wśród krajów słowiańskich, które wybieramy na miejsce naszego docelowego urlopu, prym wiedzie oczywiście Chorwacja. Kraj ten oferuje turystom nie tylko dostęp do rajskich plaż, lecz także wspaniałe krajobrazy oraz gwarancję dobrej pogody dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi. Wszystkie te atrakcje dostaniemy w cenie dużo niższej niż w popularnych krajach Europy Zachodniej, stąd też Chorwacja cieszy się dużym zainteresowanem jako wakacyjny kierunkie. Bardzo często pobyt tam wybierają także Polacy. Topowym kierunkiem wyjazdów jest oczywiście Dubrownik, czyli widowiskowe miasto wybudowane na skałach, a także inne kurorty wypoczynkowe, znajdujące się nad Adriatykiem. Wakacje w Chorwacji mają jeden minus - niestety kraj ten nie przystąpił do strefy Schengen, zatem wybierając się tam, trzeba pamiętać o wyrobieniu paszportu.

Południowa słowiańszczyzna przyciąga turystów atrakcyjnymi krajobrazami, ciepłym klimatem, a przede wszystkim przystępniejszymi cenami. Podróż do Macedonii może kosztować nas znacznie mniej niż tygodniowy urlop w znanych kurortach basenu Morza Śródziemnego.

Bułgaria

Popularny kraj słowiański na wakacyjny wyjazd to także Bułgaria, która turystów przyciąga głównie szerokimi, piaszczystymi plażami i ciepłym morzem. Każdy znajdzie w tym kraju coś dla siebie – niektórych zachwyci bałkański folklor, innych znakomita kuchnia, a fanów historii liczne zabytki, cerkwie i bizantyjskie fortece. Wszystko to konkurencyjnych cenach, które nie nadwyrężą polskiej kieszeni.

Macedonia

Macedonia to od wielu lat często obierany wakacyjny kierunek, który mimo swojej popularności zachował jednak pewną dzikość. Można tam podziwiać wspaniałe cerkwie i klasztory, a także przespacerować się brzegiem najstarszego jeziora w Europie. To właśnie w Macedonii znajduje się Vrelo, czyli jedna najgłębszych podwodnych jaskiń na świecie.

Słowenia

Słowenia dopiero wchodzi do mody, jeśli chodzi o kraje słowiańskie na wakacje. Turyści coraz częściej doceniają jednak walory tego kraju – przede wszystkim błękitne morze, przejrzyste jeziora oraz górujące nad krajobrazem szczyty alpejskie. Ponadto na Słowenii możemy zwiedzić prawdziwe perły architektury na skalę europejską, znajdziemy tam także wiele dostępnych do zwiedzania jaskiń.

Autor: Sylwia Stwora