Data modyfikacji:

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak chodzić z kijkami

Zbilansowana dieta, wykonywanie profilaktycznych badań czy zapewnianie sobie odpowiedniej ilości snu to tylko niektóre elementy, dzięki którym w holistyczny sposób możemy zadbać o nasze samopoczucie i zdrowie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również aktywność fizyczna - to ona znalazła się dziś u podstaw piramidy zdrowego żywienia. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy pędzić na siłownię i wykonywać mordercze treningi.

Znajdźmy formę ruchu niosącą ze sobą również przyjemność. Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się rekreacja, taka jak nordic walking. Nie można się temu dziwić - to idealne ćwiczenia dla osób, które chcą zadbać o większą i bardziej efektywną dawkę prozdrowotnych spacerów. W poniższym artykule przedstawiamy garść praktycznych porad, jak chodzić z kijkami do nordic walking. Zachęcamy do lektury!

Przed treningiem z kijkami pamiętaj o rozgrzewce

Wszystkie elementy są ważne w przypadku nordic walking - technika chodzenia, wykonywane ruchy oraz postawa ciała. Sprawdź, jak rozpocząć przygodę z kijkami.

Zanim zaczniesz, na czas treningu wybierz wygodne ubrania, które nie krępują ruchów. Najlepiej sprawdzi się sportowy strój, dopasowany do pogody. Buty powinny być lekkie, wygodne i odpowiednie do wielogodzinnego chodu. Możesz zakupić specjalistyczne buty do nordic walking albo rozpocząć od wygodnych adidasów, np. przeznaczonych do biegu.

Jak chodzić z kijkami?

Nordic walking przypadł do gustu wielu Polakom z bardzo różnych grup wiekowych. W parkach spotkamy raźnie maszerujących emerytów, młode mamy czy po prostu miłośników spontanicznego ruchu. Zastanawiasz się, jak chodzić z kijkami? Ta aktywność fizyczna nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga pewnych umiejętności, które w łatwy sposób można wykształcić. Od czego zacząć swoją rekreacyjną przygodę? Zdradzamy krok po kroku, jak prawidłowo chodzić z kijkami. Pamiętaj, że to przede wszystkim praktyka uczyni z ciebie mistrza!

  1. Naukę chodzenia z kijkami rozpocznij od przybrania naturalnej postawy. Na początku spaceruj całkiem zwyczajnie i nie skupiaj się na tym, że w twoich dłoniach znalazły się kijki. Dzięki temu unikniesz sztucznych i dziwnych póz, negatywnie wpływających na kręgosłup.
  2. Zadbaj o prawidłowy układ stóp. Stawianie kolejnych kroków zaczynaj od stawiania na piętach, po czym delikatnie odbijaj się palcami. Nie zapominaj także o pracy rąk - kiedy do przodu stawiasz prawą stopę, pamiętaj także o wykonaniu ruchu do przodu lewą ręką.
  3. Skup się na zachowaniu dobrej koordynacji pomiędzy wszystkimi czterema kończynami ciała. Kijki w tym czasie kieruj lekko do tyłu i spróbuj odbijać się nimi naprzemiennie od ziemi.
  4. Kiedy poczujesz się już bardzo pewnie, wykonuj nieco dłuższe, bardziej zamaszyste ruchy. Pomogą w tym właśnie kijki do chodzenia. Jak chodzić z ich pomocą? To banalnie proste!

Odpowiedź, jak poprawnie chodzić z kijkami, nie jest zatem aż tak zawiła. Pamiętaj, że technika poprawnego „spacerowania” to jedna ze składowych udanego treningu. Na efektywność ćwiczeń wpłynie także sposób trzymania kijków.

Przeczytaj również: Końcówki do kijków nordic walking – jakie do czego?

Niewiele osób stosuje się do zasady wciskania i puszczania wolno kija. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli dostosujesz pracę dłoni do wykonywanego ruchu. Gdy kijek dotyka podłoża ściśnij go, aby mocniej odepchnąć się podczas ruchu. Po odepchnięciu ręka z kijem wędruje do tyłu. To czas na rozluźnienie uścisku.

Gdy dłoń zrówna się z ciałem - wypuść kij z dłoni i pozwól mu swobodnie opaść, utrzymując go za pomocą taśmy przełożonej dookoła dłoni. Z czasem ruch puszczania i zaciskania będzie ci wychodził naturalnie.

Jak dobrać kijki do nordic walking?

W przypadku kijków do nordic walking istotna jest przede wszystkim ich wysokość. Źle dobrane kijki uniemożliwiają poprawne ćwiczenia - nawet jeśli wiesz, jak prawidłowo chodzić z kijkami. Ruch taki może źle działać na stawy.

Prawidłowo przeprowadzone ćwiczenie angażuje partie mięśni znajdujące się w górnej części ciała, odciążając jednocześnie stawy skokowe, kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Dlatego najlepiej wybierać kijki teleskopowe - o regulowanej wysokości. Za pomocą prostego przekręcenia jednej części kijka elastycznie dopasujesz jego wysokość do swojego wzrostu.

Zbyt długie kijki przeszkadzają w wygodnym odpychaniu się od podłoża. Za krótkie za to uniemożliwiają pełen zakres ruchu ramion.

Aby sprawdzić, czy kijki są prawidłowo dobrane, stań prosto, złap kije w dłonie i oprzyj ich koniec o podłoże. Ręce powinny być zgięte w łokciach pod kątem prostym. Przykładowo, przy wzroście 1,60 m dobrze pasować będą kije o długości 105, przy 1,70 m - 115 cm, a przy 180 cm - 120 cm.

Jeśli możesz, wybieraj kije, które mają okrojoną rękawiczkę zamiast paska – łatwiej utrzymasz wtedy sprzęt podczas ćwiczenia. Wybieraj także modele, które mają zgrabną, prostą rączkę do trzymania.

Jak się chodzi z kijkami nordic walking?

Nie bagatelizuj pytania, jak się chodzi z kijkami nordic walking. Pamiętaj, by trzymać rękojeść wtedy, gdy wykonujesz wymach ramienia do przodu. Twoja dłoń powinna być z kolei otwarta w trakcie wypychania kijka w tył. Oznacza to, że w trakcie treningu musisz poddawać żywej pracy również całe ręce. Ćwiczenia nordic walking wymagają więc szczególnej uważności. W ich trakcie nie tylko kontrolujesz postawę, ale również sposób trzymania kijków. Powinny być one umieszczone w pozycji równoległej do ciała oraz skierowane w tył podczas marszu.

Zalety treningu nordic walking

Teraz czas poznać zalety, gdy masz już swoje kijki i wiesz, jak chodzić! Nordic walking to forma ćwiczeń, która nie wymaga dużej kondycji oraz szczególnych umiejętności. Dzięki tym treningom zadbasz o dodatkowy ruch, poprawisz krążenie czy wzmocnisz serce. Jeśli do tej pory aktywność fizyczna nie była twoim ulubionym zajęciem, zadbaj o krótkie spacery - na początku wystarczy nawet 30 minut!

Chcesz zgubić nadprogramowe kilogramy? Jak chodzić z kijkami, żeby schudnąć? Stopniowo zwiększaj tempo marszu i wydłużaj dystanse. Pamiętaj również o odpowiedniej, zdrowej diecie. Do codziennych treningów zachęć też drugą połówkę lub znajomych! Dzięki temu zobaczysz, jak bardzo przyjemny może być spacer w rytmie nordic walking.