Data modyfikacji:

Jak postępować, gdy będziemy mieć wypadek w górach

Góry są piękne, ale i niebezpieczne. Chwila nieuwagi może zakończyć się urazem lub problemami zdrowotnymi. Jak postępować, gdy będziemy mieć wypadek w górach?

Nie na darmo górale mówią: "Z górami śpasów ni ma" (Z górami żartów nie ma). Nawet najbardziej doświadczeni piechurzy mogą okazać się bezsilni wobec natury i zmieniających się niezwykle szybko warunków pogodowych, a co za tym idzie – również warunków na szlakach. Choć ratownicy i media apelują o zachowanie ostrożności oraz zdrowego rozsądku, niestety wiele osób nadal lekceważy pewne zalecenia i obostrzenia. Wówczas bardzo łatwo o wypadek. Przed wyjściem w góry należy dokładnie zapoznać się nie tylko z prognozami pogody, lecz również z zasadami postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Przygotowanie do górskiej eskapady obejmuje nie tylko odpowiednio spakowany plecak i dobrą kondycję, ale również zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Na skutek deszczu, trasa może stać się śliska i wystarczą buty ze złą podeszwą lub niefortunne ustawienie stopy, aby doszło do skręcenia kostki lub kolana. Można też się poślizgnąć i uderzyć głową o twarde podłoże lub sturlać się z dużej wysokości. Lista jest długa, dlatego niezależnie od tego, czy planujemy jednodniową wycieczkę w niskie góry, czy też zamierzamy przez kilka dni zdobywać wysokie szczyty, musimy zachować należytą ostrożność. Niezbędne będzie też wyposażenie się w telefon z zapisanym Europejskim Numerem Alarmowym – 112. W Polsce odbiera go Policja (997) oraz lub Straż Pożarna (998).

Kolejne niezbędne numery to:

 • TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) - 601 100 300 lub 18 20 63 444
 • GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) - 601 100 300 lub 985.
 • Grupa GOPR Beskidzka – 33 82 96 900
 • Grupa GOPR Bieszczadzka -13 46 32 204
 • Grupa GOPR Jurajska - 34 31 52 000
 • Grupa GOPR Karkonoska – 75 75 24 734
 • Grupa GOPR Krynicka - 18 47 77 444
 • Grupa GOPR Podhalańska - 18 26 76 880
 • Grupa GOPR Wałbrzysko- Kłodzka - 74 84 23 414
 • Nigdy nie żartuj sobie z zagrożenia. Na szlaku nie wygłupiaj się i nie wykonuj niebezpiecznych manewrów. Twoja bezmyślność może narazić na wypadek nie tylko Ciebie, ale także inne osoby na szlaku!

  Dobrze wziąć ze sobą power bank  (oferty możesz sprawdzić tutaj) – urządzenie do ładowania, które nie wymaga podłączania do gniazdka, a szybko naładuje smartfon. Co zrobić, jeśli sami lub któryś z piechurów ulegnie wypadkowi?

  Sam w górach

  Jeśli samotnie wędrujesz po górach i będziesz mieć wypadek, spróbuj zabezpieczyć się przed kolejnymi urazami. Sprawdź, co się stało – czy krwawisz, masz kończynę w nienaturalnej pozycji itp. Jeśli krwawisz, przyłóż gazę, chusteczkę lub inny czysty materiał do rany i mocno uciśnij w miejscu, z którego leje się krew. Unieś nogę lub rękę w górę. Uwaga, nie rób tego, jeśli doznałeś urazu głowy, klatki piersiowej czy brzucha. Jeśli doszło u ciebie do złamania nogi, podłóż pod nią kurtkę lub plecak. Złamaną rękę unieruchom na temblaku. Pamiętaj, że musisz unieruchomić dwa sąsiednie stawy.

  Weź telefon i powiadom służby ratunkowe o zdarzeniu – podaj swój numer telefonu i położenie. Powiedz, co się stało, ile masz lat, czy krwawisz. Rób dokładnie to, co każe ci ratownik. Poczekaj aż dostaniesz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, zakończ rozmowę i czekaj na pomoc.

  Zabezpiecz się też przed wychłodzeniem. Okryj się kurtką, bluzą, folią NRC lub kocem. Jeśli masz termos z gorącą herbatą, napij się (zabronione, jeśli masz uraz tułowia lub głowy).

  Na dłuższą i krótszą wyprawę warto zabrać apteczkę pierwszej pomocy. Oprócz podstawowego wyposażenia, powinna zawierać środki dopasowane do specyfiki uprawianej przez nas turystyki, np. dla pieszych wędrówek przygotuj większy zapas ciętych plastrów. Nawet najwygodniejsze buty mogą nas obetrzeć - złośliwość rzeczy martwych. KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO ARTYKUŁU NA TEN TEMAT.

  Wypadek piechura

  Gdy wypadkowi ulegnie uczestnik wycieczki górskiej, zabezpiecz miejsce zdarzenia, aby nie doszło do kolejnych urazów. Pamiętaj, że każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy pod warunkiem, że podjęcie próby nie będzie wiązało się z narażeniem życia naszego lub poszkodowanego (masz pomóc, nie zaszkodzić). Jeśli więc np. poszkodowany spadł w dużej wysokości, nie schodź do niego. Nawiąż kontakt, a jeśli osoba nie odpowiada – jak najszybciej dokonaj zgłoszenia do odpowiednich służb ratowniczych. Przy każdym wypadku, komunikat powinien zawierać twój numer telefonu, miejsce zdarzenia, opis wypadku, liczbę poszkodowanych, ich wiek, opis potencjalnego urazu. Czekasz aż ratownik potwierdzi: "Przyjąłem zgłoszenie" i dopiero się rozłączasz.

  Nigdy nie zostawiaj poszkodowanego samego. Jeśli jesteście większą grupą, możesz poprosić dwóch najsprawniejszych uczestników, aby np. poszli wezwać pomoc do schroniska lub dyżurki.

  Gdy osoba straciła przytomność, włóż rękawiczki (powinieneś je mieć w apteczce) i rozpocznij pierwszą pomoc:

 • uklęknij przy poszkodowanym (obok niego, nigdy nie za nim),
 • udrożnij drogi oddechowe,
 • sprawdź, czy poszkodowany oddycha (przyłóż policzek lub dłoń nad jego usta i trzymaj 10 sekund),
 • gdy nie oddycha – rozpocznij resuscytację.
 • Gdy doszło do urazu głowy (upadek z wysokości, koziołkowanie, itp.), ujmij delikatnie głowę i powiedz poszkodowanemu, aby się nie poruszał. Okryj poszkodowanego, aby ochronić go przed wychłodzeniem. Cały czas utrzymuj z nim kontakt i wspieraj psychicznie.

  Autor: Sylwia Stwora
  Jaka kurtka w góry

  Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

  2019-10-03
  Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
  Karimata turystyczna

  Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

  2019-08-08
  Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
  szlaki w tatrach

  Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

  2019-07-31
  Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
  jak chodzić z kijkami

  Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

  2019-07-24
  Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
  Szczyt w Karkonoszach

  Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

  2019-07-16
  Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
  Bieganie w górach

  Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

  2019-06-25
  Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.