Data modyfikacji:

Jakie prawa ma pasażer samolotu?

Przezorny zawsze ubezpieczony – to stare powiedzenie zawiera dużo prawdy, szczególnie jeśli chodzi o znajomość swoich praw. Przed podróżą samolotem, warto poznać prawa pasażera linii lotniczych, aby w razie nieprzewidzianych kłopotów wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć.

W przypadku opóźnienia

Podstawowym obowiązkiem, który linie lotnicze muszą zrealizować w przypadku najczęstszego uchybienia, czyli ponad dwugodzinnego opóźnienia lotów do 1 500 km, jest zapewnienie pasażerom bezpłatnego wyżywienia oraz napojów nawet w momencie, kiedy przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za nieprzewidzianą zwłokę. Linie lotnicze są również zobowiązane do umożliwienia każdemu pasażerowi dwóch rozmów telefonicznych bądź wysłania dwóch faksów/e-maili.

W przypadku opóźnienia trwającego dobę bądź dłużej, prawa pasażera linii lotniczych gwarantują nam zorganizowany nocleg - bezpłatny dojazd do hotelu oraz zakwaterowanie w nim. Ponadto przewoźnik ma także obowiązek zapewnić nam alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym terminie - nawet u konkurencyjnych linii lotniczych.

Odszkodowanie

Odszkodowanie przysługuje nam, jeśli lot został odwołany bez przynajmniej dwutygodniowego uprzedzenia, jest opóźniony o ponad trzy godziny (w przypadku lotów o trasie powyżej 1 500 km), a także jeśli nie wpuszczono nas na pokład samolotu wbrew naszej woli (np. w przypadku gdy sprzedano więcej biletów, niż jest miejsc w samolocie). W takich sytuacjach prawa pasażera linii lotniczych pozwalają nam domagać się rekompensaty przede wszystkim w formie pieniężnej, ewentualnie w formie vouchera lub konkretnych usług. Do ubiegania się o odszkodowanie wystarczy jedynie bilet elektroniczny, a kwota rekompensaty może wynieść od 250 do nawet 600 euro w zależności od długości trasy.

Niestety, odszkodowanie nie przysługuje nam, jeśli lot został odwołany z powodu okoliczności niezależnych od przewoźnika (np. złe warunki pogodowe, destabilizacja polityczna) – w takiej sytuacji mamy jednak możliwość otrzymania od linii lotniczych zwrotu kosztów biletu, przeniesienia rezerwacji na wskazaną przez nas datę bądź zapewnionego dojazdu alternatywnym środkiem transportu do punktu docelowego.

Zgubiony bagaż

W przypadku bagażu zarejestrowanego, który został zgubiony, uszkodzony bądź dostarczony z opóźnieniem, możemy ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 1 220 EUR za sztukę. W sprawie bagażu podręcznego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Możemy otrzymać odszkodowanie, jeśli został on uszkodzony z winy przewoźnika, jednak musimy w tym celu złożyć skargę w terminie do 7 dni od lotu. W przypadku przewozu wartościowych przedmiotów kwota odszkodowania może ulec podwyższeniu, jednak w tym celu musimy najpóźniej w trakcie odprawy przedłożyć liniom lotniczym specjalnie oświadczenie, co wiąże się niestety z dodatkową opłatą.

Autor: Sylwia Stwora
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2021-11-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Jaki prysznic turystyczny kupić?

Jaki prysznic turystyczny kupić?

2021-08-12
Każdy miłośnik turystyki górskiej czy biwakowania docenia możliwość wzięcia odświeżającej kąpieli. Dobrym, a zarazem tanim sposobem na poranną czy wieczorną toa...
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?