Data modyfikacji:

Co zabrać na wyprawę rowerową?


Kluczem do udanej wyprawy rowerowej jest solidne przygotowanie ekwipunku. Z jednej strony musisz mieć pod ręką wiele różnych akcesoriów, z drugiej zaś – nie możesz przesadzić z ciężarem sprzętu. Podpowiadamy, co zabrać na wyprawę rowerową, by być przygotowanym na różne scenariusze.
rowery

W czym przewozić ekwipunek na wyprawę rowerową?


Nawet jadąc na krótką wyprawę rowerową, warto zrezygnować z plecaka. Obciążenie pleców da o sobie znać już po kilkudziesięciu kilometrach i może zakończyć twoją podróż bardzo szybko. Znacznie lepszym rozwiązaniem są sakwy rowerowe montowane na bagażniku. Dwie sakwy o pojemności 25 - 30 litrów pozwolą ci się spakować nawet na dwutygodniową wyprawę. Jeśli zamierzasz spędzić w trasie więcej czasu, warto zastanowić się nad dokupieniem przedniego bagażnika i zainstalowanie dwóch dodatkowych, mniejszych sakw. Upewnij się, że sakwy są w pełni wodoodporne.
Alternatywą dla sakw, popularną zwłaszcza w ostatnich kilku latach, jest bikepacking. System ten polega na ograniczeniu ekwipunku do minimum i rezygnacji z klasycznych sakw. Zamiast nich pojawiają się torby mocowane bezpośrednio do konstrukcji roweru. Dzięki wyeliminowaniu bagażnika można je zamontować w dowolnym rowerze, nawet szosowym czy górskim z tylnym amortyzatorem. Zazwyczaj stosuje się torbę podsiodłową, torbę na kierownicę oraz torbę mocowaną w trójkącie ramy.

Co zabrać na wyprawę rowerową? Lista podstawowych akcesoriów


• Kask – własne bezpieczeństwo to absolutna podstawa, dlatego komponowanie ekwipunku na wyprawę rowerową rozpocznij od dobrego kasku. Musi być wygodny, bo w dłuższej trasie nawet delikatne ocierania paska stanie się katorgą.

• Bidony – na długą trasę rowerową weź nie jeden, a dwa lub trzy bidony z wodą.

• Oświetlenie – skoro mowa o bezpieczeństwie, nie możesz zapomnieć o lampkach rowerowych. Najlepszym rozwiązaniem są te ładowane przez USB, np. z powerbanku. Przednia lampka powinna mieć przynajmniej 200 lumenów – wówczas nie tylko zaznaczy twoją pozycję, ale i oświetli drogę. Z tyłu wybierz oświetlenie, które wyposażone jest w tryb migający i regulację jasności.

• Dętka i zapas łatek – nie ma sensu ryzykować, że uda się przejechać całą trasę bez kapcia. Zestaw łatek pozwoli ci szybko naprawić usterkę. Weź też zapasową dętkę, bo nie każde pęknięcie da się zalepić.

• Pompka rowerowa – po wymianie dętki trzeba napompować koło, więc poręczna pompka to absolutny mus. Wybierz tę dostosowaną do twojego rodzaju opon. Do pompowania cienkich opon służy pompka o wysokim ciśnieniu, a do pompowania szerokich opon terenowych – pompka dostarczająca dużą objętość powietrza.

• Rozkuwacz do łańcucha – warto go wziąć na wypadek zerwania łańcucha.

• Multitool rowerowy – zestaw podręcznych narzędzi to obowiązkowy element ekwipunku na wyprawę rowerową. Dobry multitool musi mieć klucze imbusowe w kilku rozmiarach (od 2 do 8), podstawowe wkrętaki, klucz do szprych oraz inne przydatne elemnty.

• Zapięcie rowerowe – jeśli wybierasz się na wyprawę bez osoby towarzyszącej, nie zapomnij o zapięciu rowerowym. Używaj go nawet przy wiejskich sklepikach oraz podczas noclegu na polu namiotowym. Sakwy i cenne przedmioty zabierz ze sobą do namiotu lub pokoju noclegowego. Jeżeli zamierzasz pozostawiać rower bez opieki na dłużej, weź zapięcie typu u-lock. Jest najpewniejsze i najtrudniejsze do sforsowania.

• Zapasowy hak do przerzutki – urwanie przerzutki to usterka, która niemal uniemożliwi ci dalszą jazdę. Dokupienie haka przerzutki w stacjonarnym sklepie jest trudne, dlatego zamów element jeszcze przed wyjazdem i dołącz go do ekwipunku.

• Smar do łańcucha – w niektórych warunkach konieczne jest smarowanie łańcucha nawet co 100 km.

• Telefon z powerbankiem – smartfon to jedno z najważniejszych elementów ekwipunku. To dzięki niemu w krytycznej sytuacji wezwiesz pomoc, znajdziesz drogę lub określisz lokalizację. Na dłuższą wyprawę rowerową zabierz ze sobą naładowany powerbank – nie zawsze będzie okazja do tego, by podładować telefon.

• Nawigacja GPS lub mapnik – nawigowanie w trasie wymaga dość szczegółowych map. Świetnie nadaje się do tego nawigacja rowerowa, licznik z funkcją nawigacji lub smartfon w wodoodpornej obudowie.

• Zestaw naprawczy – czyli kawałek taśmy, opaski zaciskowe oraz kawałek sznurka. To przydaje się w niezliczonych sytuacjach.

Ubrania na wyprawę rowerową


Spory błąd można popełnić już na samym początku, wybierając ubrania na rower. Bawełniane koszulki i bluzy to jeden z najgorszych wyborów. Bawełna kiepsko odprowadza pot i staje się mokra już po kilku kwadransach. Dodatkowo długo schnie i nie zapewnia komfortu termicznego po przemoczeniu. Co więc zabrać na wyprawę rowerową? Najlepsze okażą się ubrania rowerowe lub trekkingowe wykonane z syntetycznych włókien. Dobrze oddają pot do wierzchnich warstw, są przyjemne w dotyku i mają otwory wentylacyjne zapewniające przewiew. Szybko schną, więc możesz je przeprać po każdym dniu. Weź przynajmniej 2 - 3 zestawy, by co dzień podróżować w świeżych ubraniach.
Na wyprawie rowerowej nie obędzie się też bez odzieży chroniącej przed wiatrem i deszczem. Kurtka przeciwwiatrowa lub softshell powinny być mocniej zabudowane z przodu i nieco lżej z tyłu. Przewiewne plecy sprawią, że zachowasz świeżość w trakcie jazdy. Zarówno koszulki, jak i kurtki rowerowe wyposażone są w trzy kieszonki ulokowane na plecach. Zmieścisz w nich najpotrzebniejsze akcesoria, np. telefon, portfel czy batoniki energetyczne. Oprócz kurtki wiatrowej zabierz kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo. Jazda w przemokniętych ubraniach mocno obniża morale.

Nocleg w trasie – co wziąć na wyprawę rowerową?


Jeżeli nocujesz w hotelu lub noclegowniach, możesz pominąć ten rozdział. Zaplanowanie postojów w zajazdach, domkach letniskowych czy agroturystyce ma swój niewątpliwy urok. Turystyka rowerowa kojarzy się jednak z nocowaniem na dziko, dlatego podpowiemy, jak zorganizować komfortowy nocleg. Jego podstawą jest namiot, który musisz pomieścić również wszystkie sakwy rowerowe. Niektórzy decydują się ponadto na schowanie w namiocie roweru.
Oprócz namiotu musisz wziąć ze sobą śpiwór i karimatę. Rodzaj śpiworów dobierz do warunków temperaturowych, w jakich zamierzasz spać. W czasie podróży rowerowej nie ma czasu na suszenie śpiwora, więc bezpieczniejszym wyborem jest model syntetyczny. Zamiast dużej (choć lekkiej) karimaty warto wziąć dmuchany materac trekkingowy. Jest lżejszy od maty samopompującej i zajmie niewiele więcej miejsca niż puszka napoju.

Gotowanie i prowiant na wyprawie rowerowej – co wziąć ze sobą?


Jeżeli nie zamierzasz stołować się w restauracjach i stołówkach, weź najpotrzebniejsze przybory kuchenne. Turystyczna kuchenka gazowa wraz z kartuszem gazu posłużą ci za polową kuchnię. Zamiast garnków i patelń weź menażkę ze sztućcami turystycznymi. Do środka menażki zmieścisz zarówno kartusz gazowy, jak i składany, nakręcany palnik. Jakie jedzenie wziąć na rower? Sprawdzi się wszelki wysokokaloryczny, suchy prowiant. Orzechy, kabanosy, czekolada (o ile nie jest zbyt ciepło) czy batony energetyczne wspomogą cię podczas jazdy. Na postoju przygotuj coś bardziej treściwego, np. konserwy, liofilizaty lub proste dania jednogarnkowe. Gorący posiłek da ci energię do dalszej jazdy.

Kosmetyki, leki i apteczka na wyprawę rowerową


Ważnym punktem ekwipunku jest także zestaw higieniczno-awaryjny. Oprócz szamponu i żelu pod prysznic warto zabrać środek na komary, krem z filtrem a także krem na otarcia. Do odświeżenia ciała użyj wilgotnych chusteczek oraz dezodorantu. Wybierz miniaturowe, turystyczne wersje kosmetyków, które nie zajmą wiele miejsca. Możesz też kupić puste opakowania turystyczne i przelać do nich niewielkie porcje kosmetyków.
Na każdą wyprawę rowerową zabierz też podstawową apteczkę. Powinny się w niej znaleźć m.in. plastry, bandaże, gaz wyjałowiona czy chusta trójkątna. Oprócz tego weź środek na biegunkę, leki przeciwbólowe, żel przeciwbólowy oraz wapno odczulające. Drobne dolegliwości zdrowotne nie mogą zatrzymać cię na trasie.
Autor: Szymon Sonik