Data publikacji:

Co to są ostrogi? Ostrogi - jak ich używać?


Dobry jeździec potrafi zapanować nad zwierzęciem. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy i wygody. Ale wpływa również na bezpieczeństwo samego konia. Jednym z akcesoriów, które można wykorzystać przy pracy z tymi pięknymi zwierzętami, są ostrogi. Warto dowiedzieć się dokładniej, czym są i do czego się ich używa. Oczywiście ich stosowanie dopuszczalne jest w określonych sytuacjach, dlatego też warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
koń

Co to są ostrogi?


Ostrogi jeździeckie są to metalowe kabłąki, które zakończone są szenklami. Mają więc różne zakończenia, ale i różne długości. Przypinane są do butów i za ich pomocą. Zaliczane są do sztucznych pomocy jeździeckich, które wykazują silne działanie na konia i wspomagają jeźdźca w wywarciu wpływu na zwierzę, by wykonywało określone zadania. Jednocześnie ich stosowanie nie jest zawsze uzasadnione i można wykorzystywać je w wyjątkowych sytuacjach. Jednocześnie sam jeździec musi posiadać dosiad, ale i doświadczenie, gdyż w przeciwnym razie taka pomoc może jeszcze zaszkodzić czy wywołać silny lęk u zwierzęcia.

Co to jest ostroga i kiedy można jej używać?


Jak już wspominaliśmy ostroga jest ściśle specjalistycznym sprzętem. Jest zakładana na obuwie. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc jeźdźcowi w zapanowaniu nad zwierzęciem, ale może służyć również do pobudzenia go. Zawsze jej użycie powinno być ściśle uzasadnione, gdyż zbyty częste czy nieumiejętne jej używanie powoduje zgoła przeciwny efekt. Nawet doświadczeni jeźdźcy czy trenerzy uważają, że ich stosowanie może mieć miejsce tylko w przypadku impulsywnych koni, które nie chcą współpracować z opiekunem, jednak ostroga nie powinna wywoływać bólu, lecz stanowić mocniejszy bodziec do współpracy z jeźdźcem. Rzecz jasna, w przypadku niektórych zwierząt, takie działanie nie ma sensu. Dodatkowo same umiejętności jeźdźca mają znaczenie i jeżeli nie potrafi on utrzymać się w siodle, to stosowanie ostróg przy każdym skoku, zakręcie czy pokonaniu przeszkody będzie wywoływać silny ból u zwierzęcia, co jest niedopuszczalne. Musi mieć także właściwie ułożoną nogę, bo w innym przypadku ciągle będzie wbijał ostrogę w bok konia, co spowoduje, że zwierzę nie będzie chciało współpracować. Warto też wiedzieć, że ostrogi działają na mięśnie końskiego brzucha, co powoduje usztywnienie mięśni zwierzęcia. Jak wiadomo, „sztywny” koń nie będzie wykonywał poleceń i zwyczajnie może się zatrzymać. Zatem ostrogi można stosować w uzasadnionych przypadkach i incydentalnie. Dodatkowo w żadnym przypadku nie są polecane w stosunku do młodych koni, gdyż spowodują u nich wycofanie oraz lęk.

Co to ostrogi i dlaczego wywołują tyle kontrowersji?


Wiecie już co to ostrogi, ale warto też wiedzieć, że temat ich stosowania wywołuje wiele kontrowersji w przypadku ich nieumiejętnego stosowania. Dobry jeździec wykorzysta je sporadycznie, by dać poprzez delikatne muśnięcie sygnał zwierzęciu i wywołać u niego właściwą reakcję. Jednak ostrogi nie mogą być stosowane ciągle, a to oznacza, że nie można czy to foule czy galopu bądź skoku poprzedzać uderzeniem ostrogą. Zbyt mocne używanie czy zbyt częste stosowanie dewaluuje i sprawia, że koń może przestać zupełnie współpracować, jednocześnie może też uodpornić się na ból, przez to jeździec nie będzie miał żadnych środków, które może wykorzystać w celu poprawienia komunikacji z koniem. Trenowanie czy tresura odbywa się poprzez stosowanie systemu nagród i kar, ale jednak stosowanie pozytywnych działań lepiej się sprawdza, natomiast ostroga ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy zwierzę sprawia ogromne problemy, a żadne inne środki nie działają, ale nadal powinna być traktowana bardzo rzadko.

Wybór ma duże znaczenie - rodzaj ostróg


Dobór odpowiednich ostróg ma znaczenie i dla komfortu, i bezpieczeństwa jeźdźca, ale i samego konia. Na pewno na samym początku trzeba wiedzieć, że dzielą się one na trzy grupy. Są więc modele damskie, męskie i dziecięce, i rodzaj zależy od wielkości obuwia. Jeżeli nosicie rozmiar 36 czy 35, to należy kupić ostrogi dziecięce. Od 37 do 42 to damskie, a powyżej tego rozmiaru to ostrogi męski. Jednocześnie to, że są ostrogi dziecięce, nie oznacza, że dzieci mają bądź mogą je stosować. To absolutnie zakazane i wręcz niebezpieczne dla nich samych. Dodatkowo różnią się one długością samego bodźca, który nie może być ani zbyt długi, ani też ostry. Na zawodach dopuszczalne są modele o długości do 3,5 cm, natomiast do jazdy półprofesjonalnej należy stosować te mniejsze, a więc o długości do 2,5 cm, ale można i krótsze. Trzeba też wiedzieć, że ostrogi dostępne są w kolorze złotym bądź srebrnym i akurat wybór samego koloru nie ma wpływu na wygodę. Jest po prostu kwestią gustu. Do takich akcesoriów jeździeckich trzeba jeszcze dokupić paski. Mogą być wykonane ze skóry, ale mogą być też parciane. Rzecz jasna, te ze skóry są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie dużo lepiej utrzymują ostrogi na obuwiu, ale też są znaczenie droższe. Dlatego na samym początku lepiej wybrać model tańszy. Tutaj mamy dla was jeszcze jedną radę, a mianowicie jeżeli nosicie szerokie obuwie, to powinniście wybierać nieco większy rozmiar ostrogi, bo w innym przypadku możecie uszkodzić obuwie, np. oficerki.

Ostroga- co to jest i jak wybrać model dla siebie


Jest wiele modeli ostróg. Można wybrać te z samym bodźcem, ale i zakończone kulką, a także plastikowe czy z kółkiem bądź gwiazdką. Dobre stosowanie ostróg polega na tym, że dają one bodziec koniowi, a nie sprawiają ból. Dlatego osoby, które nie potrafią utrzymać się w siodle, nie powinny ich stosować. Dla doświadczonych jeźdźców, którzy mają wiedzę, ale i realne umiejętności, sprawdzą się te zakończone kółkiem bądź gwiazdką, jednak muszą być tępe i przy tym ruchome. Z kolei osoby, które dopiero się uczą, mogą wybrać modele łagodne, zakończone kulką. Jednocześnie przypominamy, że ostrogi muszą być właściwie przypięte do obuwia i można je stosować jako ostateczność, czyli w sytuacji, gdy koń nie reaguje na żadne inne sygnały. Ostrogi nie mogą cały czas drażnić zwierzęcia. W przypadku ich stosowania trzeba mieć zrównoważony dosiad.

Jeżeli szukacie dobry akcesoriów typu paski, to możecie wybrać modele w kolorze brązowym. Funkcjonalne i trwałe są też paski do ostróg 13 mm Sub19200 czy takie w kolorze granatowym.
Autor: Justyna Kolorz