Data modyfikacji:

Rolki a łyżworolki - jakie są różnice? Na co się zdecydować?

Jazda na rolka nie tylko jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale także pozwala zachować szczupłą sylwetkę oraz kondycję, co jest niezwykle ważne dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Wielu planujących rozpoczęcie przygody ze sportem zastanawia się jednak nad pytaniem – rolki a łyżworolki, jakie są między nimi różnice? Odpowiadamy na te wątpliwości.
rolki i łyżworolki
Jazda na rolkach jest popularną formą rekreacji na świeżym powietrzu. Preferują ją w dużej mierze mieszkańcy większych miast, które obfitują w atrakcyjne miejsca do bezpiecznego uprawiania tego sportu. Rolki przeznaczone są dla osób w dowolnym wieku. Jednym wymogiem jest tutaj podstawowa sprawność fizyczna oraz brak lęku przed upadkami czy otarciami, których może nie zabraknąć podczas nauki jazy.

Podczas korzystania z rolek intensywnie pracują nie tylko mięśnie nóg i pośladków, ale też rąk i kręgosłupa. Wysiłek fizyczny będzie oczywiście pomocny w zachowaniu szczupłej sylwetki i dobrej kondycji. Podczas zakupu sprzętu wielu zdezorientowanych początkujących rolkarzy zastania się jednak, co będzie lepsze, rolki czy łyżworolki, i czy określenia te opisują rzeczywiście dwa rodzaje produktów.

Przeczytaj również: Hulajnogi elektryczne: ranking. Jak wybrać najlepszą hulajnogę?

Rolki a łyżworolki – czy istnieją jakieś różnice?

 Z pewnością zauważyłeś, że pojęcia „rolki” i „łyżworolki” są dość płynne i niezbyt dobrze zdefiniowane, stąd też bierze się sporo nieporozumień. Oryginalnie nazwa „łyżworolki” zarezerwowana była teoretycznie wyłącznie dla sprzętu, który łączył w sobie cechy klasycznych łyżew oraz rolek. Oznacza to, że posiadał on odczepiane listwy z kółkami, które w zimie wymieniało się na metalowe płozy łyżew pozwalające na korzystanie ze standardowych lodowisk. Zwykłe rolki służyły natomiast wyłącznie do letniej jazdy po chodnikach i drogach.

Taki podział na dwa odrębne produkty już dawno uległ rozmyciu. Obecnie stosowanie jednej lub drugiej nazwy zależy wyłącznie od kaprysu producenta i nie ma w nim żadnej spójności. Zdarza się więc, że modele z doczepianymi płozami łyżew określa się po prostu jako rolki i vice versa. Oba określenia są więc obecnie kompletnie zamienne. Oznacza to, że przy zakupach nie musisz zwracać na nie specjalnej uwagi, zamiast tego skup się na budowie i charakterystyce poszczególnych modeli.

Na jakie rolki i łyżworolki się zdecydować?

W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy bogaty wybór rolek/łyżworolek. Są to zarówno modele skierowane dla dzieci oraz początkujących, jak również przeznaczone dla amatorów jazdy wyczynowej lub sportowej. Zdecyduj się na ten typ sprzętu, który odpowiada twoim potrzebom. Poniżej znajdzie charakterystykę najpopularniejszych typów rolek.

Rolki i łyżworolki rekreacyjne/fitness

Modele tego typu to optymalny wybór dla początkujących dorosłych oraz nastolatków. Dzięki swojej uniwersalności są również najczęściej wybierane przez kupujących. Rolki te zaprojektowano z myślą o spokojnej jeździe po kompletnie płaskich lub równych powierzchniach, takich jak betonowe chodniki lub asfaltowe ścieżki w parkach. Producenci wyposażają je w miękkie kółka o średnicy od 78 do 82 milimetrów. Zapewniają one dobrą przyczepność oraz stabilność podczas jazdy.

Rolki i łyżworolki regulowane

Modele, w których można regulować długość buta. Są one stworzone z myślą o rosnących dzieciach i pozwalają na korzystanie ze sprzętu przez co najmniej kilka sezonów, zapobiegając potrzebie kupowania nowej pary rok w rok. Ich konstrukcja gwarantuje dodatkowo wolną jazdę zapewniającą bezpieczeństwo najmłodszym rolkarzom.

Rolki i łyżworolki freestyle/slalomowe

Sprzęt przeznaczony dla doświadczonych rolkarzy. Modele te stworzono do szybkiej jazdy sportowej lub rekreacyjnej na wytyczonych do tego trasach oraz torach, choć z powodzeniem sprawdzą się także w mieście. Charakteryzuje je bardzo krótka płoza z ciasno zbitymi kółkami o średnicy około 80 milimetrów. Budowa ta zapewnia im dużą zwrotność.

Rolki i łyżworolki szybkościowe

Rolki zbudowane do osiągania jak największych prędkości, co zostało uzyskane dzięki ekstremalnie dużym kółkom o średnicy około 90 milimetrów. Zaleca się je wyłącznie doświadczonym użytkownikom.

Rolki i łyżworolki agresywne

Pod względem konstrukcji, kompletne przeciwieństwo rolek i łyżworolek szybkościowych. Odznaczają się one płozami z niezwykle małymi kółkami, które ułatwiają jazdę wyczynową, podczas której wykonuje się różnego rodzaju triki oraz skoki. Użytkowników tych modeli spotkamy najczęściej w skateparkach.

Rolki i łyżworolki z wymienną płozą

Rolki z wymienną płozą to wspomniane już modele, które posiadają możliwość wymiany kółek na łyżwiarską płozę. Obecnie modele te skierowane są głównie do dzieci (maksymalny rozmiar stopy to zazwyczaj 41). Są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników trenujących zarówno rolkarstwo, jak i łyżwiarstwo.

Rolki i łyżworolki hokejowe

Wbrew nazwie, nie mamy tu do czynienia z kolejnym typem rolek z wymienną płozą. Hokejowe łyżworolki to modele przeznaczone do gry w hokeja halowego i oferują dużą odporność na uszkodzenia oraz dużą zwrotność. Używa się więc ich w bardzo specyficznych warunkach i sytuacjach.
Autor: Michał Kułakowski