Data publikacji:

Jaki powerbank turystyczny? Dobry powerbank w góry

Powerbanki już od dawna są stałym elementem wyposażenia miłośników wszelkich odmian turystyki, zapewniając energię wielu gadżetom elektronicznym, bez których trudno dziś wyobrazić sobie podróż. Przenośne akumulatory tego typu pozwalają uniknąć gorączkowego poszukiwania gniazdka elektrycznego na dworcu lub w schronisku, dają też możliwość swobodnego naładowania telefonu na górskim szlaku lub na biwaku pod namiotem. Podpowiadamy, czym powinny się charakteryzować turystyczne powerbanki i czego warto od nich oczekiwać.
powerbank turystyczny

Powerbank – jak działa?

Powerbanki nie są specjalnie skomplikowanymi urządzeniami. Na rynku dostępne są od pierwszych lat XXI wieku, ale powodzeniem zaczęły się cieszyć dopiero wraz z pojawieniem się na rynku smartfonów. Zainteresowanie nimi zwiększyła jeszcze bardziej popularyzacja innych urządzeń mobilnych, takich jak smartwatche, tablety i słuchawki bezprzewodowe. Obecnie w sklepach znajdziemy niezwykle bogaty wybór różnego rodzaju powerbanków – od prostych modeli za kilkadziesiąt złotych po urządzenia zaprojektowane z myślą o profesjonalistach i o wykorzystaniu w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. 
We wnętrzu każdego powerbanku znajdziemy zazwyczaj akumulator litowo-polimerowy lub litowo-jonowy, których technologia wykonania nie różni się niczym od tej wykorzystywanej w elektronice użytkowej. Sprzęt magazynuje energię elektryczną i jest w stanie ładować inne urządzenia podłączane do niego za pomocą przewodu USB.

Powerbank turystyczny – czym powinien się charakteryzować?

Dobry powerbank może w ekstremalnych sytuacjach uratować nam nawet życie, dostarczając energię rozładowanemu telefonowi lub latarce i dając szanse na wezwanie pomocy lub wydostanie się tarapatów. Na co dzień będzie on jednak zwiększał głównie komfort miłośników górskiej turystyki.
Zabierając go ze sobą w plecaku, nie musimy martwić się aż tak bardzo o nasze elektroniczne gadżety. Z powodzeniem podładujemy smartfona, zegarek lub aparat fotograficzny, także podczas kilkudniowych wypraw z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Na co w takim razie warto zwracać uwagę, wybierając powerbank turystyczny?

Pojemność

Najważniejsza cecha każdego powerbanku, która określa ilość przechowywanej przez niego energii. Pojemność baterii producenci podają w miliamperogodzinach (mAh). W tych samych jednostkach podawana jest też wielkość akumulatorów w sprzęcie elektronicznym, dla przykładu w przeciętnym smartfonie wynosi ona ok. 4000–5000 mAh. Dzięki temu możemy łatwo określić, ile razy naładujemy konkretne urządzenie, korzystając z powerbanku. Najpopularniejsze modele na rynku mają pojemność 10 000 mAh, która wystarcza w zupełności w codziennym użytku. 
Na wycieczki w góry, zwłaszcza te wielodniowe, eksperci polecają jednak dwukrotnie większe powerbanki o pojemności 20 000 mAh, które pozwalają na kilkukrotne naładowanie nawet kilku różnych urządzeń. W sprzedaży znajdziemy też modele o jeszcze większych pojemnościach, jednak odznaczają się one dość dużą wagą i fizycznymi rozmiarami. Są dobrym rozwiązaniem podczas wypadów pod namiot, kempingi lub gdy podróżujemy w wieloosobowych grupach.

Wytrzymałość i wykonanie obudowy

Dobry powerbank zabierany w góry powinien koniecznie być zamknięty w obudowie odznaczającej się odpornością na upadki, wgniecenia, uderzenia, a także pył i zachlapania. Jest to warunek konieczny, nawet jeżeli urządzenie cały czas jest przechowywane w plecaku lub w wewnętrznej kieszeni kurtki. Wybierajmy więc modele ze wzmocnioną konstrukcją oraz odpowiednimi certyfikatami IPX.

Liczba wyjść USB

Istotnym czynnikiem decydującym o zakupie powerbanku jest też liczba oferowanych przez niego portów USB. Decyduje ona w oczywisty sposób o tym, ile jednocześnie urządzeń możemy naładować. Zdecydowana większość modeli na rynku oferuje trzy lub cztery wyjścia, które w zupełności wystarczą przeciętnemu użytkownikowi, w bardziej specjalistycznych modelach z dużymi akumulatorami liczba ta może być jednak większa.
Zwracamy też uwagę na typ wbudowanych gniazd, może się bowiem okazać, że będziemy musieli zabrać kilka różnych kabli i przejściówek, ponieważ powerbank nie będzie miał np. wyjścia USB-C. 

Wskaźnik naładowania baterii

Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ informuje użytkownika o stanie baterii powerbanku, tym samym pozwalając zaplanować intensywność korzystania z gadżetów elektronicznych. Ma to znaczenie zwłaszcza na dłuższych trasach i szlakach, gdzie często korzystamy z GPS-u, który pochłania duże ilości energii w smartwatchu i telefonie. W najprostszej formie wskaźnik przyjmuje formę kilku kolorowych diod LED, w droższych modelach stan akumulatora jest jednak podawany liczbowo na wyświetlaczu LCD, co daje nam dokładniejszy obraz sytuacji. 

Powerbanki solarne – co warto wiedzieć?

Prawdziwy przebój wśród miłośników podróży i gór. Urządzenia te sprzedawane są w komplecie z rozkładanymi panelami słonecznymi, często wbudowanymi w rozwijane etui, które pozwalają podładować sprzęt. Znacząco wydłużają czas pracy powerbanku, dodatkowo uniezależniając nas od innych źródeł energii. Kolektory działają bez problemu nawet w pochmurne dni, a najlepsze z nich mogą zapewnić nawet napięcie 120 W w połączeniu z dużymi akumulatorami, używanymi np. na kempingach lub podczas długich wypraw w wysokie partie gór.
W sklepach znajdziemy też kompaktowe modele powerbanków z panelami umieszczonymi bezpośrednio w obudowie, które co prawda nie są w stanie naładować całego akumulatora, ale wydłużają czas jego działania. Przenośne turystyczne kolektory słoneczne można zakupić też niezależnie i użyć ich do ładowania dowolnego modelu powerbanku.
Zdjęcie: Envato Elements