Data publikacji:

Short track. Na czym polega odmiana łyżwiarstwa szybkiego?

Short track to bardzo widowiskowa odmiana łyżwiarstwa szybkiego, która jest również konkurencją olimpijską. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega rywalizacja zawodników oraz gdzie w Polsce można obejrzeć short track!
short track

Czym jest short track?

Short track to dyscyplina zimowa, która jednocześnie jest jedną z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. W 1992 roku została wpisana na listę dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich.
Cechą charakterystyczną short tracku jest owalny tor o długości 111 metrów i 12 centymetrów. Zwykle wyznacza się go na boisku do hokeja na lodzie. W klasycznym łyżwiarstwie tor ma długość 400 metrów i to jest jedna z największych różnic dzielących te zimowe kategorie.
W łyżwiarstwie szybkim stosowane są łyżwy, które są nieco dłuższe. Przednia oraz tylna część jest sztywna, natomiast w short tracku tył ma ruchome elementy. Dłuższe płozy to także cecha charakterystyczna dla łyżew typu short track.
Polecamy: Hokej na lodzie
Warto wspomnieć, że short track to niezwykle widowiskowa dyscyplina, ponieważ podczas biegów dochodzi do kontaktu pomiędzy zawodnikami. Wąski charakter toru sprzyja intensywnej rywalizacji, dlatego z perspektywy widza jest to nie lada atrakcja. Z racji potencjalnego niebezpieczeństwa każdy zawodnik obowiązkowo musi mieć założony kask i specjalny kostium, podobny do tego stosowanego przez panczenistów. Dodatkowo zawodnicy mają założone rękawice, którymi podpierają się o lód podczas wchodzenia w wiraże. 

Krótka historia short tracku

Pierwsze zawody short track odbyły się w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku, jednak były one traktowane jako nieoficjalne mistrzostwa świata. Choć zawody międzynarodowe zostały rozegrane już w 1921 roku, to dopiero po ponad 50 latach short track wrócił do łask. Międzynarodowa Unia Łyżwiarstwa objęła swoim patronatem short track w 1981 roku, a dopiero 11 lat później short track oficjalnie został dyscypliną olimpijską.

Na czym polega dyscyplina short track i jakie ma zasady?

Zawody short track mogą odbywać się na trzech dystansach – 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m oraz 5000 m. W rywalizacji są rozgrywane konkurencje indywidualne oraz w sztafetach, gdzie po wyznaczonej liczbie okrążeń następuje zmiana zawodników.

Gdzie w Polsce można oglądać short track?

Short track w Polsce jest rozgrywany na wielu arenach. W 2024 roku nie lada gratką dla fanów tej dyscypliny był Puchar Świata, który odbywał się w Gdańsku. Podczas tego wydarzenia na arenie pojawiło się blisko 190 zawodników z 31 reprezentacji.
Warto dodać, że każdy sezon Pucharu Świata składa się z sześciu weekendów rywalizacji. W piątki mamy kwalifikacje, natomiast w niedzielę rozgrywają się finały konkurencji indywidualnych oraz sztafet. Do klasyfikacji generalnej zalicza się sześć najlepszych przejazdów. Tym samym nawet gdy zawodnikowi pójdzie słabiej na zawodach, to wciąż ma szanse na odniesienie sukcesu. Choć zasady short tracku mogą wydawać się skomplikowane, to jest to niezwykle widowiskowa i ciekawa dyscyplina, którą warto obejrzeć.
Zdjęcie: Envato Elements