Data publikacji:

Kim są preppersi? Prepping dla początkujących

O preppersach słyszy się i czyta coraz więcej. Jest to grupa osób, które wkładają wiele energii i pieniędzy w przygotowanie się na potencjalne katastrofy i sytuacje kryzysowe. Ich celem jest ochronienie siebie oraz swoich bliskich przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, bez względu na ich stopień i zasięg. Preppers jest gotowy zarówno na lokalne podtopienie, jak i wojnę z udziałem broni jądrowej.
young man survivalist cooks roasts chicken meat food are fried on grill on smoldering coals or ember

Kto to jest preppers?

Prepping to ruch społeczny, który narodził się w Ameryce Północnej. Jego pierwsi pionierzy zaczęli być aktywni w latach 50. i 60. wraz z nasileniem się napięć pomiędzy Związkiem Radzieckim a USA, które realnie groziły wybuchem wojny nuklearnej, obejmującą swoim zasięgiem większą część globu. Na Zachodzie ludzie zaczęli być wówczas zachęcani do przygotowywania się na skutki konfliktu oraz inne zagrożenia poprzez gromadzenie zapasów pozwalających na samodzielnie przetrwanie nawet najbardziej ekstremalnych sytuacji. 
Czytaj również: Co to jest survival?
Mimo tego, że w kolejnych dekadach napięcia międzynarodowe ostygły, ruch prepperski, który z natury jest bardzo indywidualistyczny, rozwijał się w najlepsze, napędzany przez popularne teorie spiskowe lub wierzenia religijne zwiastujące nadejście rychłej apokalipsy. Do tej pory z tego powodu wielu preppersów jest wyszydzanych w mediach.
Współczesna odmiana ruchu narodziła się po histerii wywołanej atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 roku. Dzięki upowszechnieniu się dostępu do internetu preppersi otrzymali szansę na wymienianie się doświadczeniami oraz zdobycie często trudno dostępnej wiedzy survivalowej, a także specjalistycznych narzędzi i materiałów. 
Zainteresowanie preppingiem wzrosło w ostatnich latach także w Polsce, co wynika z kilku oczywistych względów. Wśród nich wymienić możemy ciągle toczącą się wojnę tuż przy naszych granicach i zakończoną pandemię koronawirusa, która była ogromnym szokiem dla dużej części społeczeństwa. Poza tym jest to też realne zagrożenie dla kraju ze strony Rosji i jej sojuszników, niestabilna sytuacja polityczna i ekonomiczna na całym świecie, jak również zmiany klimatyczne skutkujące coraz bardziej intensywnymi zjawiskami pogodowymi. 

Na jakie sytuacje krytyczne przygotowują się preppersi?

Katastrofy naturalne

Preppersi przygotowują się na nadejście wszelkiego rodzaju katastrof naturalnych, które na długi czas są w stanie zachwiać łańcuchami dostaw i infrastrukturą publiczną, odcinając ludzi od źródeł czystej wody, żywności, leków oraz opieki medycznej. To, na jakie zjawiska są gotowi, zależy od geografii. Nieco inaczej przygotowania przebiegać będą w rejonie podatnym na trzęsienia ziemi i tajfuny, a inaczej w miejscach, które regularnie nawiedzają powodzie (do tych należy w dużej mierze Polska). 

Konflikty zbrojne i wojny

Wojna konwencjonalna lub atomowa są zagrożeniami, na które preppersi zwracają szczególną uwagę. Natura konfliktu zależy oczywiście od lokalnych uwarunkowań oraz sytuacji politycznej. W Polsce główne potencjalne zagrożenie płynie ze strony Rosji, w innych częściach świata wygląda to jednak oczywiście nieco inaczej.
Preppersi przygotowują się nie tylko na walkę zbrojną, ale też na ataki terrorystyczne (w tym cyberataki) oraz konflikty o naturze hybrydowej, obejmujące swoim zasięgiem duże terytorium kraju. Sporą uwagę przykładają też do możliwości przetrwania konfliktu z udziałem środków masowej zagłady, a więc głowic nuklearnych, jak również broni chemicznej lub biologicznej.

Pandemie 

Wybuch kolejnej globalnej pandemii, która przyniesie ze sobą jeszcze poważniejsze skutki niż ostania, jest od kilku lat jedną z głównych obaw wielu preppersów. 

Wewnętrzne kryzysy i niepokoje społeczne

Do tej kategorii zaliczamy wydarzenia takie jak nagła zapaść gospodarcza i finansowa państwa, powstania, rewolucje, wojny domowe, wielodniowe zamieszki itd., które niespodziewanie mogą zachwiać życiem przeciętnego człowieka, odcinając go od oszczędności oraz dostępu do podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

Jak preppersi przygotowują się na „nieuniknione”?

Mottem preppingu i jego modus operandi jest oczywiście przygotowanie się na wszystkie potencjalne zagrożenia. Wiele osób traktuje prepping jako hobby, często wiążąc go z zainteresowaniem ogólnie pojętym survivalem lub militariami. Pozostali pochodzą do niego całkowicie poważnie, będąc przekonanymi o nadejściu rychłej i nieuniknionej katastrofy.

Nabywanie niezbędnej wiedzy i umiejętności

Jak mówi przysłowie: wiedza to potęga, więc jednym z kluczowych zadań preppersa jest zdobycie wiedzy, która pozwoli mu przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Zaliczyć można do niej: podstawy medycyny ratunkowej, najważniejsze informacje z dziedziny survivalu, wiedzę na temat sprzętu i taktyki wojskowej, techniki samoobrony, kluczowe aspekty uprawy roślin i hodowli zwierząt, mechanikę pojazdów i maszyn, inżynierię i chemię w praktyce.

Gromadzenie zapasów na sytuację awaryjną

Głównym celem większości preppersów jest zebranie takiej ilości zapasów, aby móc przetrwać z nimi jak najdłuższy czas bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Podstawą przygotowań jest sucha żywność, konserwy, a także woda butelkowana plus sprzęt do filtracji. Kluczowe znaczenie mają też podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, bandaże, opatrunki, a także środki odkażające rany albo minimalizujące skutki promieniowania. 

Gromadzenie akcesoriów i narzędzi survivalowych

Przedmioty z tej kategorii to narzędzia pozwalające przetrwać większą część sytuacji kryzysowych. Wśród nich wymienić możemy: generatory prądu, akumulatory i powerbanki, kuchenki gazowe, zestawy narzędzi budowlano-remontowych, latarki i reflektory, radiostacje, przenośne lodówki, noże, śpiwory, odzież na każdą okazję, sznury i liny itp. Natura i liczba zbieranych przedmiotów zależy od tego, jak poważnie oceniane jest niebezpieczeństwo, a także od budżetu przeznaczonego na ich zakup. 

Planowanie dróg ucieczki, przygotowanie schronienia

Preppersi zazwyczaj przygotowują się do przetrwania we własnym domu. Bardziej zamożni decydują się na konstrukcję w jego pobliżu specjalistycznych schronów, wyposażonych w magazyn na zapasy oraz systemy filtracji wody i powietrza, jak również generatory prądu. Najlepsze z nich pozwalają teoretycznie przetrwać wielu osobom nawet przez kilka lat, pozostając odciętymi od reszty świata.
Nie wszyscy preppersi żyją jednak w domach jednorodzinnych. W takiej sytuacji wiele z nich planuje drogę ucieczki z miejsca zamieszkania do ustalonego wcześniej, sprawdzonego i bezpiecznego miejsca. Nieraz plany te są uzgadniane z innymi ludźmi, którzy są gotowi na współpracę w czasie kryzysu.
Informacji i wskazówek na temat preppingu powinniśmy szukać przede wszystkim w sieci, w której nie brakuje forów i serwisów poświęconych temu zjawisku. Przeglądając przedstawiane tam informacje, powinniśmy zachować pewną dozę sceptycyzmu, bardzo łatwo bowiem, interesując się tematem, z czasem stać się podatnym na nawet najbardziej absurdalne teorie spiskowe. Wielu preppersów głosi też rychłe nadejście końca cywilizacji, dzieląc się niekończącymi linkami do wybranych wybiórczo artykułów i postów wyłącznie potwierdzających ich przepowiednie. Osoby znajdujące się w przysłowiowym dołku powinny szczególnie unikać lektury tego typu treści, które są niczym innym jak krzywym zwierciadłem rzeczywistości, mogącym odebrać chęć do życia lub być źródłem nieustannego strachu i niepokoju. 
Zdjęcie: Envato Elements