Data publikacji:

Rodzaje wiązań narciarskich

Duża część amatorów szusowania po białym puchu nie zastanawia się nad wyborem odpowiednich wiązań narciarskich. Wynika to wprost z tego, że kupują zazwyczaj narty w komplecie z tym elementem wyposażenia. Ponieważ pełni ono niezwykle istotną funkcję dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, warto zaznajomić się z modelami dostępnymi w sklepach. Dlatego też przedstawiamy rodzaje wiązań narciarskich.

Polecamy: Co zabrać na narty?

rodzaje wiązań

Narciarstwo to bez wątpienia najpopularniejszy sport zimowy. Co roku na górskich Europy i świata  stokach bawią się tysiące rodaków. Dyscyplinę tą uprawiają osoby w prawie każdym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania. Dla wszystkich z nich dobór odpowiedniego wyposażenia jest kluczową kwestią, która wpływa na jakość jazdy oraz jej bezpieczeństwo.

Zazwyczaj na zakupach w sklepach sportowych narciarze skupiają się na doborze jak najlepszych desek, które odpowiadają ich wzrostowi, umiejętnościom oraz stylowi jazdy. Na tym etapie pomijają jednak całkowicie wiele innych elementów wyposażenia. Jednym z nich są niewątpliwie wiązania narciarskie, odpowiedzmy więc sobie czemu służą, a także w jakich rodzajach występują.

Do czego służą wiązania narciarskie?

Wiązanie to nieodłączny element każdej narty. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie stopy na desce. Składa się ono z dwóch części. Zadaniem przedniej jest przytwierdzenie czubka buta narciarskiego, tylna natomiast związuje piętę.

Kolejną funkcją wiązania jest zabezpieczenie narciarza podczas zdarzeń losowych. Specjalny mechanizm korzystający z elastycznej sprzężny uwalnia nogi narciarza i wypina narty w chwili, gdy zostaje on wystawiony na działanie zbyt dużych sił zewnętrznych. Chodzi tu o sytuację, gdy np. traci on równowagę i niespodziewanie upada, zaczynając turlać się w dół stoku. 

Wiązania posiadają najczęściej także sprytny patent o nazwie ski-stop, który działa, gdy z leżącej na ziemi narty wypięty został but. Z konstrukcji uwalniane są wówczas kolce lub widełki zapobiegające samodzielnemu ześlizgiwaniu się narty po pokrytym śniegiem i lodem zboczu.

Regulacja wiązań narciarskich

Większa część wiązań pozwala nam na ich dość dużą regulację w przód i tył, wynoszącą nawet kilka centymetrów. Zmiana tych ustawień pomaga dostosować narty do indywidualnych preferencji i zależy od tego, czy preferujemy intensywną, czy też bardziej spokojną jazdę. Wiązania dopasujemy też w pewnym stopniu do wymiarów naszego buta narciarskiego. Choć dla większego komfortu i bezpieczeństwa zaleca się, by kupić te, które przystosowane zostały do naszej rozmiarówki. 

Rodzaje wiązań narciarskich

Wiązania dzielimy na kilka kategorii, ze względu na ich konstrukcję oraz przeznaczenie:

  • wiązania biegowe,
  • wiązania zjazdowe/alpejskie,
  • wiązania touringowe,
  • wiązania do skoków narciarskich/telemarkowe.

Grupy te możemy jeszcze dodatkowo podzielić ze względu na właściwości, o czym informacje zawarliśmy poniżej.

Biegowe 

W wiązaniach tego typu tylna część buta nie jest na stałe przytwierdzona do narty, co pozwala na swobodny chód. Przeznaczone są one do sportowych i turystycznych biegów narciarskich. 

  • SNS - Salomon Nordic System – wiązania z automatycznym mechanizmem wpinania buta. Są one dostępne w kilku wersjach przeznaczonych dla biegowego stylu klasycznego lub łyżwowego. Montuje się je na szerokiej szynie, z której łatwo usuniemy śnieg.
  • NNN - New Nordic Norm – wiązania zamontowane na dwóch prowadnicach, które ułatwiają panowanie nad deskami. Ich plusem jest nieskomplikowany montaż.
  • NN75 - Nordic Norm 75 mm – starszy i coraz rzadziej spotykany system wiązań, który jeszcze trzydzieści lat temu był wybierany przez większość biegaczy narciarskich. Korzysta on ze specjalnego buta narciarskiego posiadającego w swojej przedniej części trzy otwory, w które wkłada się i zabezpiecza bolce wystające z wiązania. Mechanizm jest tutaj znacznie cięższy i mniej wygodny niż w nowszych standardach.

Zjazdowe wiązania narciarskie

Wiązania stworzone z myślą o zjazdach narciarskich, zarówno wyczynowych, jak i turystycznych. Tutaj różnice wynikają głównie ze sposobu ich wpinania do narty. W przypadku większości nart zjazdowych wiązania będą zamontowane i optymalnie ustawione przez producenta. Jeżeli jednak decydujemy się na osobne kupno desek i wiązań, wybieramy jeden z dwóch standardów.

  • Wiązania szynowe – mechanizm wiązania jest wsuwany w specjalną płytę, która jest przymocowana do narty. Konstrukcja ta pozowała na łatwą regulację wielkości buta i ustawień przód tył, a także szybką całkowitą wymianę wiązań.
  • Wiązania pinowe – wiązania w tym przypadku są przykręcane bezpośrednio do powierzchni narty za pomocą śrub i kleju. Do ich montażu może przystąpić jedynie doświadczony specjalista dysponujący odpowiednim zestawem narzędzi. Ze względu na tę konstrukcję nie zmienimy tutaj żadnych ustawień wiązania, ale w zamian za to wybieramy dowolny model dostępny na rynku. Rozwiązanie jest lubiane przez doświadczonych narciarzy.

Touringowe wiązania narciarskie

Wiązania touringowe, podobnie jak biegowe, pozwalają swobodnie odrywać piętę od narty. Dzięki nim możemy bezproblemowo wspinać się po stokach, nie ściągając desek. Ponieważ w razie potrzeby zablokujemy piętę, wiązania te sprawdzą się też podczas zwykłych zjazdów, choć nie będą tak wygodne, jak alpejskie.

Telemarkowe wiązania narciarskie

Specjalistyczne wiązania przeznaczone wyłącznie dla sportowców uprawiających skoki narciarskie. Ich konstrukcja ułatwia bezpieczne lądowanie.

Autor: Michał Kułakowski