Data modyfikacji:

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na narty

Kurtka narciarska, spodnie i ciepła bluza to oczywiście obowiązkowe elementy wyposażenia narciarza. Okazuje się, że lista rzeczy do zabrania na narty jest o wiele dłuższa. Zobacz, co zabrać na narty.

Zobacz również gdzie pojechać na narty?

co zabrać na narty

Kurtka i spodnie narciarskie

Co zabrać na wyjazd na narty? Strój narciarski to oczywiście obowiązkowy zakup przed wyjazdem. Jaka kurtka w góry zimą będzie najlepsza?

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna. Może wiać silny wiatr, padać deszcz, śnieg lub grad, dlatego jedynie wodoodporne ubrania zapewnią ci izolację od wilgoci. Dlatego wybierz stroje, których membrana ma oznaczenia 5000 mm słupa wody lub więcej. Taki poziom gwarantuje wodoodporność, nawet mimo silnych opadów lub wywrotek na nartach.

Rękawice narciarskie

Na liście rzeczy niezbędnych na narty nie może zabraknąć rękawic narciarskich. Wybierz te pokryte wodoodporną membraną. Na stoku lepiej sprawdzą się rękawice z pięcioma palcami niż te z dwoma. Zwróć uwagę, by miały ściągacze powyżej nadgarstka. Dzięki nim śnieg nie naleci ci za rękawy.

Buty narciarskie

Narty zawsze możesz wypożyczyć, ale koniecznie zaopatrz się w wygodne, dopasowane i czyste buty narciarskie – jak dobrać buty? Zwróć uwagę m.in. na flex. Miękkie buty są rekomendowane początkującym. Flex na poziomie 70-110 jest polecany dla zapalonych narciarzy.

Bielizna termoaktywna czy termiczna?

Co jeszcze zabrać na wyjazd na narty? Bieliznę, która uchroni cię przed mrozem. Jaką wybrać?

Pojęcia bielizna termoaktywna i termiczna często używane są zamiennie, choć nie jest to do końca poprawne. Odzież termiczna chroni przez chłodem, mrozem, opadami deszczu, ale także przed słońcem. Oznacza to, że większość ubrań ma właściwości termiczne. Producenci, którzy reklamują swoje produkty jako termiczne, mają na myśli fakt, że doskonale chronią przed zimnem.

Niestety, ubrania termiczne nie odprowadzają potu ani wilgoci. Z tego względu bielizna termiczna jest polecana osobom, które nie uprawiają sportu. Sprawdzi się na pewno podczas popołudniowego spaceru po górskim miasteczku.

Bielizna termoaktywna pomaga utrzymać prawidłową ciepłotę ciała, jednocześnie odprowadza pot i wilgoć na zewnątrz, zapewniając wysoką wentylację. Ten rodzaj odzieży nie grzeje, a jedynie pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Doskonale sprawdzi się na stoku.

Kask narciarski

Aby zadbać o bezpieczeństwo na stoku, na liście rzeczy na narty nie może zabraknąć kasku narciarskiego. Jak dobrać kask narciarski? Kask nie może być zbyt luźny ani zbyt ciasny. Kaski twarde przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z nartami, sięgnij po kask miękki.

Chcesz móc pochwalić się wyjazdem przyjaciołom i znajomym? Wypróbuj jazdę na nartach z kamerką sportową na kasku. Dzięki temu obraz będzie stabilny, a sprzęt nagra wszystko to, co jest przed twoimi oczami. Możesz też przymocować kamerę do pasa lub nadgarstka.

Powerbank

Powerbank to zawsze przydatny gadżet podczas wyjazdu, nie tylko w góry. Lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w mały powerbank, którym awaryjnie podładujesz swój smartfon.

Termos lub kubek termiczny

Co jeszcze warto zabrać na narty? Termos lub kubek termiczny. Przydadzą się przede wszystkim na wysokich stokach, gdzie odczuwalna temperatura powietrza sięga poniżej zera. Zamiast wydawać pieniądze na rozgrzewający napój za każdym razem po zjeździe, skorzystać z poręcznego termosu lub kubka termicznego, które zmieścić się do małego plecaka.

Wodoodporny plecak lub nerka

Na stok zabierz ze sobą mały plecak, w którym zmieścisz przekąskę, powerbank i kabelek do telefonu, ale także ogrzewacz do rąk, chusteczki, termos z herbatą lub mały napój i okulary przeciwsłoneczne.

Zwróć uwagę, by był wykonany z wodoodpornego materiału. Jeśli nie chcesz niczego wozić na plecach, możesz wykorzystać nerkę do transportu najpotrzebniejszych rzeczy na trasie zjazdowej.

Ogrzewacz do rąk

To obowiązkowe wyposażenie kurtki narciarskiej na stoku. Sprawdzi się na wyciągach bez zadaszenia oraz w przerwach między zjazdami. Mniejsze ogrzewacze możesz też włożyć do wnętrza rękawicy narciarskiej i jeździć z nimi w rękawicy i z kijkami. Większość utrzymuje ciepło przez kilka godzin. Maksymalna temperatura grzania to około 48° C, choć zależy to od modelu i producenta.

Suszarka do butów

Na swojej liście rzeczy na wyjazd na narty warto wpisać także suszarkę do butów, która delikatnie usuwa wilgoć z wnętrza butów. Światło UV-C likwiduje większość zarodników grzybów i zapobiega namnażaniu się bakterii.

Urządzenie odświeża, dezynfekuje i pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z butów. Sprawdzi się zarówno do zwykłego obuwia sportowego, jak i do butów narciarskich. Dzięki suszarce buty będą suche i gotowe na kolejny dzień szusowania po trasach narciarskich.

Krem do twarzy

Słońce w połączeniu ze śnieżnobiałym śniegiem może być niebezpieczne dla twojej skóry. Przed wyjazdem koniecznie zaopatrz się w krem z filtrem UV oraz w krem o właściwościach nawilżających.

Okulary przeciwsłoneczne

Wiele osób stosuje okulary przeciwsłoneczne tylko latem. Jest to spory błąd. Również zimą nasze oczy są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Okulary przeciwsłoneczne będą idealne podczas spaceru czy wypoczynku przy schronisku.

Zastanawiasz się, co zabrać na narty? Mamy nadzieję, że z naszą listą rzeczy niezbędnych na wyjazd na narty spakujesz się szybko i sprawnie.