Data publikacji:

Jaki preparat na kleszcze dla dzieci jest najlepszy?

Lato to nie tylko beztroskie obcowanie z przyrodą. Żyją w niej bowiem też insekty, które mogą być groźne dla najmłodszych. Jaki powinien być preparat na kleszcze dla dzieci? Podpowiadamy.

Czytaj również: Co odstrasza kleszcze?
preparaty na kleszcze
Bieganie boso po trawie to wspaniała rozrywka, ale napawa ona strachem rodziców małych dzieci – w trawie czają się niebezpieczne kleszcze, a lekkie, niezbyt mroźne zimy powodują, że wiosną i latem jest ich bardzo dużo. Przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalanie opon mózgowych. Dlatego tak ważna jest ochrona przed nimi. Kleszcze najbardziej lubią trawy wysokie na 1,5 metra, ale można je znaleźć też w niższych trawach.

Najpopularniejszy, kleszcz pospolity, lubi ciepło i wilgoć lasów mieszanych, skraje lasów i łąk. Potrafi też podstępnie wyczekiwać na ofiarę na drzewach czy trawach (ale maksymalnie na wysokości 1 metra), a nawet skakać na żywiciela. Kleszcze są bardzo dobrymi tropicielami, przyciąga je zapach ludzkiego potu, ciepła i wydychanego powietrza. By je odstraszyć, trzeba więc zadbać o odpowiedni zapach naszego ciała.

Mugga – skuteczny preparat na kleszcze dla dzieci

Który preparat wybierają doświadczeni podróżnicy, planując wyjazdy w tropiki? To ten marki Mugga. Jest kilka powodów popularności Muggi, także wśród rodziców. Preparat powstał przy współpracy Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Księcia Leopolda w Antwerpii, a o jego skuteczności i bezpieczeństwie świadczy specjalne wyróżnienie Unii Europejskiej. Mugga, podobnie jak większość dostępnych w sklepach preparatów przeciwko insektom, ma w składzie substancję DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) – to skuteczna, ale szkodliwa substancja, działa drażniąco i toksycznie, szybko przenika do układu krwionośnego i może powodować uszkodzenia układu nerwowego.

Trzykrotne użycie w ciągu doby repelentu z DEET jest szkodliwe dla zdrowia. Jednocześnie jednak ilość tej substancji w preparatach Mugga dedykowanym dzieciom jest bezpieczna. Innym popularnym preparatem na kleszcze dla dzieci jest ten marki Bros.

Środki ochrony przed insektami znajdziesz też u producentów sprzętów i akcesoriów dziecięcych, np. Chicco. Marki dedykowane dzieciom dbają o najwyższą jakość i bezpieczeństwo swoich kosmetyków, dlatego zazwyczaj są gwarancją skuteczności i dobrego wyboru.

Preparat na kleszcze dla dzieci z naturalnych składników

Wolisz nie ryzykować z silnie działającymi preparatami? Poszukaj alternatyw stworzonych na bazie bioskładników. Marka Bio Out oferuje preparat odstraszający owady w sprayu, w skład którego wchodzą eteryczne olejki z drzewa herbacianego, citronelli, miodli indyjskiej i lawendy. Nie zawiera DEET, parabenów, ani sztucznych barwników i aluminium.

Innym naturalnym preparatem jest Effitan, który działa odstraszająco na komary, kleszcze, meszki i moskity, muchy i roztocza, a efekt utrzymuje się nawet do ośmiu godzin.

By zminimalizować ryzyko ugryzienia dziecka przez kleszcza, pamiętaj:
  • Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem, więc na piesze wędrówki wybieraj porę okołopołudniową.
  • Nie wchodź w wysokie trawy i krzaki.
  • Witamina B zmienia zapach ludzkiego potu – znajdziesz ją w produktach zbożowych, jedz też rośliny strączkowe, nasiona.
  • Kleszcze nie lubią zapachu czosnku.
  • Ochroną będzie też odpowiedni ubiór – długie spodnie i rękawy, nakrycie głowy.
  • Pij napar z czystka – zmienia zapach m.in. potu i dzięki temu działa odstraszająco. Poza tym, ze względu na bardzo wysoką zawartość polifenoli, herbata z czystka ma działanie przeciwbakteryjne i hamuje rozwój stanów zapalnych w organizmie. Naukowcy niemieccy udowodnili, że olejek z czystka kreteńskiwgo hamuje wzrost bakterii Borrelia, a więc leczy boreliozę.
  • Nie używaj kosmetyków zapachowych – perfumy zmieszane z potem wabią kleszcze.
Preparaty dla dzieci na kleszcze przygotowane domowym sposobem Jeśli akurat nie dysponujesz preparatem na kleszcze, za to pod ręką masz olejki eteryczne, możesz przygotować mieszankę odstraszającą kleszcze samodzielnie. 5 kropli olejku zapachowego (może być: goździkowy, cytronelowy, tymiankowy, paczulowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej, z mięty lub ze słodkich migdałów) zmieszaj z 50 ml oleju roślinnego, np. z pestek winogron lub kokosowego.

Gotowe! Olejek, który nie wymaga mieszania, to ten z drzewa herbacianego – można stosować go bezpośrednio na skórę.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska