Przeczytaj również: Jakie kijki do chodzenia po górach?
Usuwanie kleszcza – klasyczna metoda
Klasyczna metoda na wyciąganie kleszcza to ta z użyciem
pęsety. Niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj takiego przyrządu –
powinien on mieć delikatnie wygięte końcówki.Aby usunąć kleszcza,
najpierw umieść przy nim pincetę – zrób to jak najbliżej skóry. To bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób zamkniesz narzędzie dookoła głowy pasożyta, a nie na jego ciele (ściśnięcie odwłoka spowoduje pęknięcie kleszcza).
Kolejny krok to delikatne zaciśnięcie pincety – ściśnij ją tylko na tyle, aby chwycić kleszcza. Zacznij stanowczym, ale delikatnym ruchem o stałym natężeniu wyciągać pasożyta ze skóry.
Rób to pionowo, prosto – „wykręcanie” kleszcza jest absolutnie niewskazane.Pozbądź się kleszcza, najpierw go zabijając. Pamiętaj, aby od tej pory dokładnie obserwować miejsce ukłucia. Jeśli w ciągu kolejnych dni pojawi się charakterystyczny obrzęk lub/i zaczerwienienie, koniecznie udaj się do lekarza internisty.
Uwaga! O ile dorośli potrafią usiedzieć bez ruchu w trakcie wyciągania pasożyta ze skóry, o tyle najmłodsi niemal zawsze wpadają w panikę. Dlatego lepiej, gdy usuwanie kleszcza u dziecka będzie odbywało się w profesjonalnym gabinecie zabiegowym w przychodni medycznej. Takie zabiegi przeprowadzane są od „ręki” i praktycznie nigdy nie kończą się pozostawieniem główki kleszcza w skórze.