Data modyfikacji:

Wielkanoc na świecie

Co kraj, to obyczaj – ludowe porzekadło sprawdza się szczególnie, jeśli chodzi o różnorodne obchody Wielkanocy. Rozmaite zwyczaje i tradycje wielkanocne kultywowane w innych państwach mogą nas zaskakiwać, czasem śmieszyć, a niekiedy nawet przerażać. Zobacz, jak obchodzi się Wielkanoc na świecie.

Francja

Niestety większość ludowych tradycji kultywowanych od lat w wielu krajach Europy odchodzi powoli w zapomnienie. Do chwili obecnej jako jeden z nielicznych we Francji przetrwał zwyczaj, za którego zachowanie odpowiadają szczególnie dzieci. To właśnie one w czwartek przed świętami mają za zadanie budowę prowizorycznych gniazd w przydomowych ogródkach - do nich „Zajączek” w osobie rodziców oraz rodziny podrzuca maluchom czekoladowe smakołyki.

USA

Obchody Świąt Wielkanocnych w USA to przede wszystkim tradycje radosne, takie jak konkurs związany z najciekawszym nakryciem głowy, tzw. Easter Bonnet oraz zbieranie jajek schowanych przez Zajączka. Najsłynniejszym zwyczajem, praktykowanym od ponad 130 lat, jest konkurs organizowany na trawniku Białego Domu w obecności prezydenta USA. Zawody wygrywa to dziecko, które jak najszybciej przetoczy łyżką jajko na drugą stronę trawnika.

Prezydent Obama podczas tradycyjnego Easter Egg Roll (2010), za: https://the44diaries.wordpress.com

Australia

W Australii zamiast Zajączka upominki dzieciom przynosi Wielkanocny Bilby. Jest to niewielki, zagrożony wyginięciem gryzoń, który zastąpił zajączka głównie po to, by wspomóc świadomość społeczeństwa na temat ochrony swojego gatunku.

Rycina przedstawiająca australijskiego Bilby

Hiszpania

Paso w Salamance

Obchody Wielkanocy na świecie miewają także mroczny, ciężki klimat – tak jest przede wszystkim w Hiszpanii. Charakterystyczne dla tego państwa są przede wszystkim procesje męczenników, które mają przypominać o zmartwychwstaniu Chrystusa. Pochody te, zwane Paso, to przemarsz tysięcy ubranych na czarno wiernych, którzy zasłaniają swoje twarze ciemnymi chustami oraz kapeluszami z woalkami. Wygląd procesji różni się w różnych częściach Hiszpanii. Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z Wielkanocą jest Dansa de la Mort, czyli taniec śmierci. Odbywa się w mieście Verges w Wielki Czwartek nieprzerwanie od czasów średniowiecza.

Uroczyste stroje tradycyjne obowiązujące podczas pochodów wielkotygodniowych

Filipiny

Choć Wielkanoc na Filipinach uważana jest za bardzo radosne święto, to kraj ten może poszczycić się bardzo krwawą tradycją związaną z jego obchodami. W Wielki Piątek bowiem odbywa się słynna na całym świecie procesja, podczas której tłumy ochotników biczują się, a niektórzy z nich są także przybijani do krzyża.

Rekonstrukcja męki pańskiej - scena ukrzyżowania (Filipiny), fot telegraph.co.uk

Brazylia

Kukła Judasza, fot. Mauri Melo

Brazylijski Wielki Tydzień rozpoczyna święcenie palm, które często zaplatane są w fantazyjne, symboliczne kształty, np. krzyża. Na ulicach wielu miast rysowane są kolorowe motywy związane z Wielkanocą i odbywają się uroczyste procesje. Jedną z brazylijskich tradycji obchodów Wielkanocy jest malhaçăo de Judas – zwyczaj umieszczania na ulicach kukieł Judasza, które każdy przechodzień może uderzyć. Bardzo znanym wydarzeniem związanym ze Świętami Wielkanocnymi jest także misterium Męki Pańskiej wystawiane w Nova Jerusalem, czyli w wiernej, pomniejszonej trzykrotnie replice starożytnej Jerozolimy.

Autor: Sylwia Stwora