Data publikacji:

Podstawy serwisu w tenisie ziemnym

Serwis to zagranie, bez którego nie można grać w tenisa ziemnego. Dysponując dobrym i mocnym podaniem zyskujemy sporą przewagę nad przeciwnikiem. Z nami przejdziesz przez podstawy tenisowego serwisu.

Wbrew pozorom opanowanie podania piłki nie jest łatwe i szybkie. Nauka serwisu wymaga sporej cierpliwości i ciągłej pracy nad doskonaleniem tego elementu tenisowego rzemiosła. Zwykle początkujący gracze mają poważne problemy z prawidłowym wyrzutem piłki, przybraniem odpowiedniej pozycji czy właściwym trafieniem w kort – serwis trzeba kierować na pole w tzw. caro serwisowe po przekątnej.

Zacznijmy od ustawienia się za linią końcową pola gry bokiem do siatki – stopy mają być rozstawione na szerokość bioder, a biodra ustawione prostopadle do siatki. Rakietę należy chwycić w sposób kontynentalny i ma być ona skierowana w stronę pola, w które zamierzamy uderzyć. Następnym elementem do opanowania jest wyrzut piłki. Ważne jest, aby wykonywać go z prostej ręki i przed siebie.

Kolejną częścią składową prawidłowego serwisu jest ruch ciała. Na początku stoisz swobodnie, w półotwartej pozycji, z ciężarem ciała lekko opartym na tylnej nodze. Wykonaj zamach, wolno odprowadzając rękę trzymającą rakietę do tyłu. Główka rakiety powinna być skierowana pionowo do góry, a jej płaszczyzna pod kątem 45 stopni w stosunku do siatki.

Głowa musi być lekko odchylona do tyłu, wzrok utkwiony w piłce znajdującej się w wyprostowanej ręce, nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, a biodra i kolana lekko wypchnięte do przodu. Następnie opuszczasz główkę rakiety wraz z przedramieniem za plecy, tak aby strona, którą będziesz uderzać była zwrócona do pleców. Teraz podrzuć wysoko piłkę. W tym czasie wybijasz się z lewej stopy w górę, prostujesz nogi w kolanach, kierujesz barki równolegle do siatki i szybkim ruchem od przedramienia przez nadgarstek. W tej pozycji spróbuj złapać piłkę w najwyższym punkcie. W momencie uderzenia przeskocz na przednią nogę (utrzymasz w ten sposób równowagę), a rakietę pociągnij w dół – w stronę nogi wykrocznej.

Autor: Sylwia Stwora