Data publikacji:

Jaki namiot kupić? Jak wybrać odpowiedni?

W czasie biwaku czy górskiej wyprawy namiot posłuży jako miejsce do relaksu i snu, schowek na rzeczy oraz schronienie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i nieznośnymi komarami. Czym kierować się wybierając namiot i jaki kupić? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Za ile kupić namiot?

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem namiotu, są warunki, w jakich będziemy go użytkować oraz kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu. Jeśli zależy nam na pełnej ochronie i komforcie, należy zainwestować w wysokiej jakości produkt, a to wiąże się z wyższymi kosztami.

Odwiedź Jego-Styl.pl i poznaj wskazówki, jak wybrać namiot

Dla ilu osób kupić namiot?

W dalszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania, ile osób będzie z niego korzystało oraz czy będziemy się przemieszczać, a jeśli tak to w jaki sposób, co automatycznie przełoży się na wybór konstrukcji namiotu.

Najpopularniejsze namioty dwuosobowe:

Znając swoje preferencje zakup zaczynamy od wyboru modelu. Na rynku znajdziemy namioty dwuspadowe tzw. chatki, które ze względu na swoje duże gabaryty, ciężar i małą stabilność są niepraktyczne. Dodatkowo rozłożenie takiego namiotu jest bardzo czasochłonne. Typ tunelowy jest lekki, stabilny i łatwy do rozstawienia. Ponadto zapewnia sporo przestrzeni i posiada dobrą wentylację. Praktycznym wyborem może być tzw. iglo.

Najpopularniejsze namioty dla trzech osób:

Z czego powinien zrobiony być namiot?

Kolejny element to materiał, z którego wykonano tropik i podłogę namiotu. Przede wszystkim powinien być nieprzemakalny. Parametr ten określa, jaką wysokość słupa wody jest w stanie wytrzymać 10 cm2 tkaniny. Zgodnie z normami DNI namiot powinien posiadać wodoszczelność tropiku na poziomie minimum 1500 mm słupa wody.

Popularne namioty dla sześciu osób:

Najlepiej jednak sięgać po modele przekraczające 2000 mm lub posiadające membrany typu Goretex. Warto zwrócić uwagę również na stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Selaż może być wykonany z włókna szklanego lub lżejszego, ale droższego aluminium.

Dodatkowo naszą uwagę powinna przykuć liczba wejść, przekładająca się na poziom wentylacji namiotu, a także jakość dodatków, m.in. zamków, kieszonek, odblasków, itd. Przy wyprawach w góry warto zainwestować w model z fartuchem przeciwśnieżnym, doszytym do tropiku.

Autor: Marta Błeszyńska