Data modyfikacji:

Jaki namiot kupić? Jak wybrać odpowiedni?

W czasie biwaku czy górskiej wyprawy namiot posłuży jako miejsce do relaksu i snu, schowek na rzeczy oraz schronienie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i nieznośnymi komarami. Czym kierować się wybierając namiot i jaki kupić? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jaki namiot kupić?

Za ile kupić namiot?

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem namiotu, są warunki, w jakich będziemy go użytkować oraz kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu. Jeśli zależy nam na pełnej ochronie i komforcie, należy zainwestować w wysokiej jakości produkt, a to wiąże się z wyższymi kosztami.

Odwiedź Jego-Styl.pl i poznaj wskazówki, jak wybrać namiot

Dla ilu osób kupić namiot?

W dalszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania, ile osób będzie z niego korzystało oraz czy będziemy się przemieszczać, a jeśli tak to w jaki sposób, co automatycznie przełoży się na wybór konstrukcji namiotu.

Znając swoje preferencje zakup zaczynamy od wyboru modelu. Na rynku znajdziemy namioty dwuspadowe tzw. chatki, które ze względu na swoje duże gabaryty, ciężar i małą stabilność są niepraktyczne. Dodatkowo rozłożenie takiego namiotu jest bardzo czasochłonne. Typ tunelowy jest lekki, stabilny i łatwy do rozstawienia. Ponadto zapewnia sporo przestrzeni i posiada dobrą wentylację. Praktycznym wyborem może być tzw. iglo.

Z czego powinien zrobiony być namiot?

Kolejny element to materiał, z którego wykonano tropik i podłogę namiotu. Przede wszystkim powinien być nieprzemakalny. Parametr ten określa, jaką wysokość słupa wody jest w stanie wytrzymać 10 cm2 tkaniny. Zgodnie z normami DNI namiot powinien posiadać wodoszczelność tropiku na poziomie minimum 1500 mm słupa wody.

Najlepiej jednak sięgać po modele przekraczające 2000 mm lub posiadające membrany typu Goretex. Warto zwrócić uwagę również na stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Selaż może być wykonany z włókna szklanego lub lżejszego, ale droższego aluminium.

Dodatkowo naszą uwagę powinna przykuć liczba wejść, przekładająca się na poziom wentylacji namiotu, a także jakość dodatków, m.in. zamków, kieszonek, odblasków, itd. Przy wyprawach w góry warto zainwestować w model z fartuchem przeciwśnieżnym, doszytym do tropiku.

Autor: Marta Błeszyńska