Data modyfikacji:

Jakie spodnie w góry wybrać? Polecane modele

Podczas wycieczki w góry przemierzając górskie szlaki, wykonujesz tysiące kroków i pokonujesz strome podejścia. Aby trekking był wygodny, warto zainwestować w dobrą odzież, a zwłaszcza dolne części garderoby. Jakie spodnie w góry sprawdzą się najlepiej? I jak dopasować je do pory roku?

spodnie w góry

Jakie spodnie trekkingowe w góry?

Zakładamy, że jeśli interesujesz się trekkingiem, na górskie wyprawy nie ubierasz się w zwykłe dresowe spodnie. Choć takie rozwiązanie z pozoru może wydawać się wygodnym, pamiętaj, że zwykła odzież sportowa nie jest dostosowana do aktywności górskiej. Na co zwrócić uwagę, wybierając dobre spodnie w góry?
  • Jakie spodnie zabrać w góry? Wygodne!
To absolutny priorytet. Spodnie nie powinny krępować twoich ruchów. Okaże się to ważne, gdy pokonując jakąś przeszkodę, będziesz musiał podnieść nogę wyżej. Spodnie górskie powinny być wykonane z materiału zawierającego dodatek włókien elastycznych. Ponadto muszą być właściwie wyprofilowane.
  • Wytrzymałe spodnie w góry
Spodnie w góry muszą wytrzymać wielogodzinną wędrówkę, a także być odporne na ostre skały, gałęzie i korzenie. W przeciwnym wypadku już po kilku wyprawach zauważysz rozdarcia.
  • Szybkoschnące spodnie w góry
Górska pogoda bywa zmienna; słoneczna aura lada moment może zmienić się w ulewę. Uwierz, że wędrowanie w przemoczonych spodniach nie jest niczym przyjemnym. Wybierz spodnie trekkingowe z syntetycznego materiału, który szybko odprowadza wilgoć.

Jakie spodnie trekkingowe w góry latem, a jakie zimą?

Każdy góromaniak powinien mieć w swojej szafie co najmniej dwie pary spodni trekkingowych – jedną na lato, drugą na zimę. Czym powinny cechować się sezonowe modele spodni?
  • Jakie spodnie w góry latem?
Spodnie w góry na lato powinny być przede wszystkim lekkie. Do ich produkcji stosuje się najczęściej trwały i przewiewny nylon. Nie oznacza to jednak, że muszą być to spodnie krótkie. Wręcz przeciwnie – aby uniknąć urazów i otarć na zarośniętych szlakach, nawet przy dobrej pogodzie warto zakładać długie spodnie. Na bezpieczniejsze szlaki możesz zabrać spodnie z krótkimi lub odpinanymi nogawkami, takimi jak w przypadku damskiego modelu spodni trekkingowych marki Quechua.
Poza tym, letnie spodnie trekkingowe powinny szybko wysychać (w razie niespodziewanego deszczu lub pocenia się). Ciekawostką jest to, że niektórzy producenci odzieży trekkingowej wyposażają spodnie górskie w filtry UV, chroniące skórę przed działaniem promieni słonecznych. Ochronę przed słońcem zapewnią ci spodnie trekkingowe marki Trepa.
  • Jakie spodnie w góry zimą?
Mogłoby się wydawać, że spodnie w góry zimą muszą być po prostu ciepłe. Pamiętaj jednak, że pomimo mrozu i zimnego wiatru, na szlaku stale się ruszasz. W zbyt grubych spodniach, niezapewniających skórze wentylacji, lada moment zalejesz się potem.

Najlepszym wyborem okażą się spodnie typu softshell, zapewniające skórze oddychalność, a zarazem ochronę przed zimnem. Spodnie softshell są również elastyczne i komfortowe. Aby było ci jeszcze cieplej, spodnie softshell możesz połączyć z legginsami termoaktywnymi.

Sprawdź spodnie softshell popularnej marki Salewa. Ten model zimą zapewni ci komfort termiczny i totalną swobodę ruchów.

Spodnie trekkingowe na deszczowe pory

Jesienią i wczesną wiosną w góry należy zabierać spodnie, które będą odporne na deszcz i pluchę. Wówczas najlepiej sprawdzą się modele pokryte specjalną hydrofobową powłoką.

Na rynku znajdziesz spodnie przeciwdeszczowe górskie z zamkiem błyskawicznym na całej ich długości. Można założyć je na siebie bez ściągania butów, na zwykłe spodnie w razie nagłej ulewy.

Świetnymi opiniami cieszą się męskie, niedrogie spodnie trekkingowe firmy Globtroter.

Idealne spodnie trekkingowe – przydatne dodatki

Jak już wiesz, tak naprawdę największą uwagę podczas zakupu spodni górskich należy zwrócić na materiał. Jeśli jest wytrzymały, elastyczny i odporny na wilgoć, twoje spodnie górskie z pewnością sprawdzą się podczas każdej z wypraw. Idealne spodnie w góry powinny być dopracowane we wszystkich detalach. Oto szczegóły, którym warto się przyjrzeć.
  • Ilość kieszonek. Choć z pewnością zabierasz ze sobą plecak, kieszenie na telefon, mapę i inne drobiazgi okażą się przydatne.
  • Szlufki na pasek. Spodnie trekkingowe muszą być idealnie dopasowane do twojej sylwetki. Aby mieć pewność, że zawsze będą leżały idealnie, wybierz model ze szlufkami na pasek.
  • Ciemny, neutralny kolor. Choć na rynku znajdziesz spodnie trekkingowe w przeróżnych barwach, jasne modele nie okażą się praktycznym rozwiązaniem. W górach łatwo się ubrudzić, dlatego lepiej zdecydować się na spodnie w ciemniejszej barwie.
  • Regulowany obwód nogawki. Dzięki niemu spodnie sprawdzą się nawet z wąskimi butami górskimi.

Jakie spodnie w góry damskie wybrać?

Damskie modele spodni górskich mają dokładnie te same cechy, co spodnie dedykowane panom. Jedyna różnica leży w kroju spodni, które w przypadku pań są nieco bardziej dopasowane. Aby strój w góry prezentował się stylowo, spodnie górskie można zestawić z dopasowaną kolorystycznie kurtką lub softshellem.

Spodnie w góry – obowiązkowy element ekwipunku

Kiedy założysz po raz pierwszy swoje prawdziwe spodnie trekkingowe, nigdy nie pomyślisz o wyprawie w dresach lub jeansach. Spodnie górskie to gwarancja wygodnej i bezproblemowej wędrówki. Wybierz model dla siebie i przekonaj się sam!
Autorka: Joanna Stanuch