Jazda na rowerze to aktywność, na którą decyduje się coraz więcej ludzi. Odpowiedni sprzęt zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jazda na rowerze to sport, który można uprawiać w wielu różnych miejscach. Bardzo popularnymi miejscami na rowerowe wycieczki, szczególnie wśród osób zaawansowanych, są trudne i wymagające górskie lub leśne ścieżki rowerowe. Do tego typu aktywności niezbędny jest odpowiedni rower. Wybór pada najczęściej na rower górski, nazywany także rowerem MTB. Rowery górskie zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników, ponieważ cechują się wygodą i solidną konstrukcją.
Przeczytaj również: Jaki rower górski do 2000 zł kupić?
Rowery górskie cechują się nieco inną budową w porównaniu do rowerów miejskich czy crossowych. Rowery górskie mają ciężką ramę, co znacznie wpływa na wagę roweru. Opony w rowerach MTB są grube i mają odpowiedni, przystosowany do jazdy w ciężkich warunkach bieżnik. Rowery górskie mają także duży zakres biegów oraz lepsze hamulce, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Rowery MTB często wyposażone są w różnego rodzaju amortyzatory, których celem jest zwiększenie komfortu jazdy w trudnych terenach.
Chociaż wielu miłośników jednośladów marzy o rowerze uniwersalnym, który sprawdzi się dobrze zarówno w trudnych górskich terenach, jak i podczas jazdy drogą asfaltową, ciężko znaleźć na rynku model odpowiedni na te dwa różne rodzaje podłoża. Idealnym kompromisem, który można łatwo osiągnąć, jest dostosowanie roweru górskiego w taki sposób, aby sprawdzał się dobrze także podczas jazdy drogą asfaltową. Biorąc pod uwagę wygodę oraz solidność rowerów górskich, warto po nie sięgać nie tylko podczas górskich wycieczek. Aby cieszyć się wygodną jazdą rowerem górskim po asfaltowych drogach, warto zadbać o jego odpowiednie dostosowanie.
Biorąc pod uwagę szczególnie trwałą konstrukcję i bogate wyposażenie rowerów górskich, nie dziwi fakt, że coraz częściej spotkać je można także na ulicach miast. Rowery górskie dobrze radzą sobie w pokonywaniu dystansów na trasach miejskich, asfaltowych. Aby ułatwić jazdę rowerem MTB po mieście, warto zdecydować się na dodatkowy komplet opon, które będą przystosowane do jazdy po drodze asfaltowej. Oryginalne opony roweru górskiego są masywne i ciężkie – świetnie sprawdzają się podczas jazdy w trudnych, górskich terenach, ale na asfaltowe ulice mogą okazać się zbyt masywne, a sama jazda po drodze asfaltowej przy użyciu takich opon może być mniej komfortowa.
Do jazdy po asfaltowej drodze świetnie nadają się opony z gładkim lub bardzo delikatnie zarysowanym bieżnikiem. W oponach przeznaczonych do górskiej jazdy bieżnik jest wyrazisty, często posiada wystające klocki ułatwiające jazdę. Opony z gładkim bieżnikiem zapewniają lepszy komfort jazdy po asfaltowych ulicach miast. Tego typu opony lepiej się toczą, pozwalają przejechać większy dystans bez uczucia zmęczenia, a dodatkowo są dużo cichsze. Wybierając opony, warto również sprawdzić ranking opon rowerowych.
Wybierając opony do roweru górskiego z opcją jazdy po asfalcie, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów, które powinny decydować o wyborze odpowiedniego modelu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych opon, które mają inne przeznaczenie. Decydując się na opony szosowe, które mają być montowane do roweru górskiego, szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość obręczy i rodzaj bieżnika.
W rowerach górskich często spotkać można szeroką obręcz. Dostosowane do jazdy po asfalcie opony zazwyczaj są węższe niż opony górskie. Zbyt wąska opona szosowa może wpaść do obręczy roweru górskiego, co uniemożliwia jej montaż. Aby dobrać odpowiednią szerokość opony do obręczy, należy dokonać dokładnego pomiaru. W tym celu trzeba zdjąć oponę i zmierzyć wewnętrzną szerokość obręczy. Producenci często oferują specjalne tabele, które pomogą wybrać odpowiedni rozmiar opony.
Odpowiedni bieżnik należy wybrać, skupiając się głównie na jego budowie. Im delikatniejszy bieżnik, tym większą prędkość można osiągnąć na drodze asfaltowej. Także waga opony ma znaczenie – im lżejsza opona, tym szybsza, ale za to mniej komfortowa. Wybierając odpowiednie opony, warto zastanowić się, które czynniki są najważniejsze.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Stojąc przed wyborem najlepszego modelu opon, warto zwrócić uwagę na kilka popularnych egzemplarzy.
Gładka opona o średnicy 26 cali, ważąca zaledwie 460 g. Budowa opony zapewnia szybkość i wygodę podczas pokonywania asfaltowej drogi. Została wyposażona w specjalne wkładki antyprzebiciowe RaceGuard.
Czarne drutowane opony o optymalnej średnicy 27,5 cala. Opona wykonana jest zgodnie z technologią Dual Compound, która zapewnia wykorzystanie mieszanki dwóch rodzajów gumy w bieżniku. Centralna część opony jest całkowicie gładka, co pozwala osiągać wyższą prędkość. Krawędzie opony mają delikatne nacięcia, które pomagają odprowadzać wodę oraz zapobiegają poślizgom. Sprawdza się podczas jazdy drogą asfaltową w każdych warunkach pogodowych.
To drutowane opony zapewniające wysoki komfort jazdy. Ten model posiada wbudowaną poduszkę powietrzną w oponie, która działa jak naturalna amortyzacja. Optymalne ciśnienie w oponie to 2 bary, co zapewnia wyjątkową lekkość toczenia z jednoczesnym pełnym wykorzystaniem amortyzacji. Opona waży 285 g, a maksymalne obciążenie na jedną oponę to 55 kg.