Data modyfikacji:

Jakie farby do malowania na płótnie wybrać?

Większość miłośników jazdy na rowerze chętnie inwestuje we wszelkiego rodzaju akcesoria dedykowane tej formie aktywności. Nie każdy jednak bierze pod uwagę, że niezwykle przydatnym gadżetem dla rowerzystów jest specjalny, sportowy smartwatch, który warto podarować bliskiej osobie bądź sprawić sobie prezent na nadchodzące święta. Produkt ten stanowi bowiem zgrabne połączenie smartfona i zegarka, jako że posiada szereg funkcji, występujących zwykle w obu urządzeniach. Co istotne, powinien być przede wszystkim praktyczny, a także charakteryzować się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Stąd, aspekt wizualny nie gra tu kluczowej roli, mimo iż dostępne na rynku modele nierzadko robią ogromne wrażenie.

Polecamy: Jak robić na drutach?

farby do malowania na płótnie

Jakie farby do malowania na płótnie będą odpowiednie? 

Nie każde farby sprawdzają się do malowania na płótnie. Warto wiedzieć, że zagruntowane płótno jest stosunkowo śliskie, stąd też zwykłe farby typu pastele mogą z niego spłynąć. Należy więc postawić na zdecydowanie trwalsze farby. Na pewno doskonale sprawdzą się tempery, farby olejne, a także akrylowe. Oczywiście trzeba też pamiętać, że duże znaczenie ma samo płótno. Także ono powinno być wysokiej jakości. Dobrze sprawdza się płótno lniane, które rzecz jasna musi być mocno naciągnięte na blejtram. Jeżeli nie wiecie, czym jest blejtram, to jest to nic innego jak rama z profilowanych listew, do której przybija się płótno malarskie. 

Farby tempera – dlaczego warto je wybrać do malowania na płótnie? 

Do malowania na płótnie doskonale sprawdzają się farby tempera. Są one stworzone na bazie spoiwa organicznego. Dodatkowo dobrze rozpuszczają się w wodzie, jednak na tym ich zalety się nie kończą. Otóż bardzo szybko wysychają. Polecane są do malowania ikon, ale i dla osób, które stawiają pierwsze kroki w malarstwie. Jednocześnie można powiedzieć, że są to farby uniwersalne. Powstają z połączenia fazy tłustej, fazy wodnej, barwnika oraz emulgatora. Efekty, które można uzyskać, są zbliżone do malarstwa olejnego bądź też do akwareli.

Co ciekawe, tempery znane są już od wielu lat. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że są tak stare jak sztuka malarska. Musicie jeszcze pamiętać, że te farby rozjaśniają się nieco po wyschnięciu. Są ponadto bardzo wytrzymałe i nawet po wielu latach nie tracą elastyczności, a więc są odporne na spękania. Można nimi malować także w technice kryjącej i laserunkowej. Ale pamiętajcie, że jeżeli chcecie namalować obraz pełen szczegółów i mniejszych elementów, to wymagają one większych umiejętności. Rzecz jasna szybki czas schnięcia dla niektórych może być wadą, gdyż jest mało miejsca i czasu na poprawki. 

Farby olejne do malowania na płótnie – co warto wiedzieć? 

Obrazy wykonane farbami olejnymi są rodzajem sztuki, która znana jest już od wielu wieków. Dzięki takim farbom można uzyskać wyjątkowe efekty. Sprawdzają się one nawet dla początkujących malarzy, którzy dopiero poznają sztukę malarstwa. Bardzo łatwo się nimi maluje. Kolejną zaletą jest fakt, że długo schną i są elastyczne, a dzięki temu można dokonać wszelkich poprawek na płótnie.

Czas wysychania trwa od kilku dni do kilkunastu tygodni, zatem rzeczywiście daje wam to możliwość pracowania nad obrazem przez długi czas. Dodatkowo takie farby świetnie się mieszają, co pozwala na tworzenie naprawdę ciekawych kolorów, cieniowań czy innych niepowtarzalnych efektów. Także ich cena jest korzystna. Są łatwe w użytkowaniu za sprawą tego, że poszczególne kolory znajdują się w tubkach. Świetnie sprawdzają się do malowania pejzaży czy portretów i pozwalają na odwzorowanie wielu szczegółów.

Farby akrylowe do malowania na płótnie – poznaj wszystkie zalety 

Ciekawą techniką malarską jest akrylowa, a wszystko za sprawą możliwości, jakie dają farby akrylowe. Powstają one z połączenia pigmentu ze spoiwem z żywic syntetycznych oraz wody. Mają charakterystyczną konsystencję zawiesiny, stąd też pakowane są w słoiki. Dostępne są farby akrylowe pakowane w tuby, których konsystencja przypomina konsystencję farby olejnej. Są one doskonałe do impastów. Wszystkie farby akrylowe są łatwe w użyciu, szybko schną. Kolejną zaletą jest niska cena. Jeżeli chcecie przedłużyć nieco czas wysychania, to wystarczy spryskać obraz wodą, można także użyć palet do akrylu, które utrzymują wilgoć.

Farba akrylowa jest zmywalna, a więc do czyszczenia pędzli nie musicie stosować żadnych rozpuszczalników. W przypadku malowania obrazów po wyschnięciu można niemal od razu nakładać kolejne warstwy, co obejmuje zarówno te kryjące, jak i laserunkowe. Takie farby są również trwałe, nie żółkną ani nie pękają. Cieszą się dużą popularnością od lat 50. XX wieku za sprawą takich artystów jak choćby Andy Warhol. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, że obrazy akrylowe po wyschnięciu mają lekki połysk, ale i głębokie barwy. 

Jakie kolory farb do malowania na płótnie wybrać?

Przede wszystkim jednym z najważniejszych kolorów, którego używa się najwięcej, jest kolor biały, w końcu często stanowi on bazę do uzyskania innych barw. Oczywiście warto także zaopatrzyć się w barwy podstawowe z palety barw, czyli: zieloną, czerwoną i niebieską, dzięki którym można uzyskać dodatkowo kolor różowy, różne odcienie niebieskiego, żółty oraz biały. Dzięki kolorom podstawowym możecie uzyskać jeszcze barwy złamane. Są one przeciwieństwem barw czystych, czyli są to kolory z domieszką bieli, szarości lub czerni. Im bardziej złamana jest barwa, tym intensywniej zbliża się do achromatyczności. Oczywiście przy większym budżecie można pokusić się o pełną paletę barw, z których można uzyskać nieskończenie wiele odcieni. 

Pamiętajcie, że poza właściwymi farbami należy zaopatrzyć się w inne akcesoria, a dokładnie pędzle. I tutaj wybór jest ogromny. Można zdecydować się na pędzle naturalne, które są miękkie i sprężyste, np. z włosia wiewiórki, kucyka pony, natomiast wiele osób poleca także pędzle szczecinowe, dzięki którym można wykonać nawet małe detale, a to za sprawą tego, że są one stosunkowo sztywne. Dobrze sprawdzają się też pędzle nylonowe, które są sztywniejsze niż np. te z wiewiórki, jednak mniej sztywne niż szczecinowe. Na samym końcu przypominamy, że po każdym malowaniu należy wyczyścić pędzel w wodzie z mydłem. Dzięki temu posłuży on przez dłuższy czas. Farby po malowaniu także należy odpowiednio zabezpieczyć, aby nie wysychały.

Jeżeli szukacie farb olejnych do malowania na płótnie, to może sprawdzić się Talens zestaw farb olejnych van Gogh Kaseta Basic. Możemy polecić także farby akrylowe Easy Creative. Dla początkujących rekomendujemy W&N Artisan Starter Set 6 x 21 ml zestaw farb olejnych. Pamiętajcie też o wyborze wysokiej jakości płótna. Przyda wam się też sztaluga do malowania. 

Autor: Dorota Wachholz