Data publikacji:

Jak wybrać pokrowiec na deskę snowboardową?

Kupując snowboard warto od razu zaopatrzyć się w pokrowiec, który nie tylko pomoże w jego transporcie, ale będzie też idealny do jej przechowywania w letnie miesiące, chronią ją np. przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać pokrowiec na deskę snowboardową.

pokrowiec na deskę snowboardową

Jak wybrać pokrowiec na deskę snowboardową?

Pokrowiec na deskę

Snowboarding to sport, który bez wątpienia sprawia ogromną satysfakcję i to bez względu na nasz poziom zaawansowania. Jeżeli na poważnie złapaliśmy deskowego bakcyla lub od początku jesteśmy zdecydowani na szusowanie po górskich stokach, zamiast polegać na wypożyczonym sprzęcie zazwyczaj decydujemy się na zakup własnego snowboardu i niezbędnych akcesoriów.

Ze względu na jej pokaźne rozmiary, zawsze sporym wzywaniem jest bezpieczne przechowywanie oraz transport deski. Zadanie to ułatwiają dedykowane pokrowce, podpowiadamy jak wybrać najlepszy.

W pierwszej kolejności musimy oczywiście dopasować pokrowiec do posiadanego przez nas modelu deski snowboardowej. Długość pokrowca powinna być zawsze nieco większa, zostawiając luz w pokrowcu zapobiegamy jego przetarciom oraz ewentualnym uszkodzeniom.

Równocześnie gwarantujemy sobie, że deska nie będzie niepotrzebnie obijać się w jego wnętrzu, a także ułatwiamy jej chowanie. Optymalnie różnica powinna wynosić około 5 cm.

Sprawdź również, gdzie wybrać się na deskę snowboardową w Polsce.

Wybór pokrowca - materiały

Kolejną istotną sprawa będą materiały, z których wykonano pokrowiec. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele wykonane są ze sztucznego tworzywa poliestrowego, ale różnią się one od siebie drastycznie pod względem sposobu jego wykorzystania.

Najtańsze pokrowce za kilkadziesiąt złotych zapewnią tylko podstawową ochronę deski przed zarysowaniami. Czasami są na tyle cienkie, że przy intensywnym użyciu bardzo szybko ulegają przetarciom i przerwaniom, czego efektem będzie pojawienie się nieestetycznych dziur, przez które do środka będzie przedostawać się dodatkowo woda. Na pokrowce wykonane z tańszych materiałów decydujmy się tylko wtedy, gdy rzadko wybieramy się w góry i nie przemieszczamy się zbyt daleko z deską.

Droższe modele uszyte są nie tylko z grubszej warstwy materiałów, ale są też wodoodporne dzięki gładkiej wewnętrznej podszewce wykonanej z PCV. Dodatkowo posiadają także system wentylacji, który powinien biec przez całą długość pokrowca, gdyż zapewni to szybkie schnięcie deski.

Wybór pokrowca - funkcjonalność

Życie ułatwi nam z pewnością ergonomiczny system otwierania pokrowca. Najlepiej, gdy pozwala on na rozpięcie go na całej długości, co upraszcza i przyśpiesza proces wkładania i wyjmowania deski. Przydatne mogą okazać się również dwa zamki błyskawiczne.

Przy uszkodzeniu jednego z nich będziemy mieli zawsze awaryjną możliwość zabezpieczenia zawartości pokrowca. Warto też przy okazji zwrócić uwagę na jakość wykonania zapięcia. 

We wnętrzu dobrym rozwiązaniem są zawsze odpinane paski zabezpieczające deskę. Istotna jest też liczba oraz rodzaj kieszeni bocznych, w których schowamy buty, rękawiczki, gogle lub inne przydatne akcesoria. Z zewnątrz zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanych uchwytów do trzymania pokrowca.

Ważne jest to czy ich osłonka jest wykonana z trwałego materiału i nie złamie się lub nie rozerwie po szybkim czasie. W identyczny sposób warto przyjrzeć się paskom naramiennym, sprawdzając dodatkowo jaki stopień regulacji oferują.

Wybrane pokrowce oferują także możliwość przenoszenia ich w formie plecaka lub posiadają zamontowane kółka, ułatwiające przemieszczanie się po lotnisku, parkingu samochodowym, albo drodze do hotelu.

Autor: Michał Kułakowski