To już ostatnie oznaki zimy, bikerzy z niecierpliwością krzątają się w garażach, przygotowując sprzęt do kolejnego sezonu. Najwyższy czas pomyśleć o własnym czterokołowcu, jednak zanim dosiądziemy stalowego rumaka, warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie się, jakiego quada kupić? Wszędołazy różnią się od siebie budową, mocą serca lub przekładnią biegów. Wybrany pojazd powinien przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania, być na miarę naszych możliwości. Spójrzmy zatem, co oferuje rynek?
Polecamy: Co to jest paddle board?
Mierzmy siły na zamiary. Jakiego quada kupić? Zacząć należy od tego, jakie mamy uprawnienia do prowadzenia pojazdów ATV (All terrain Vehicle). Posiadacze prawa jazdy kategorii AM mogą śmiało pomykać na sprzęcie, którego waga nie przekracza 350 kg, przy czym prędkość maksymalna nie może być wyższa aniżeli 45 km/h. W przypadku większych i szybszych quadów należy już zdać egzamin na prawko kategorii B1, na które można sobie pozwolić po ukończeniu szesnastego roku życia.
W następnej kolejności zwracamy uwagę na moc, jaką jest w stanie wygenerować serce quada. W tym wypadku najczęstszym kryterium są możliwości budżetu. Nie od dzisiaj wiadomo, że większa pojemność łączy się z wyższą ceną. W każdym razie ma to istotny wpływ na osiągi maszyny.
Skrzynia biegów jest elementem nader często pomijanym przy wyborze pierwszego quada, co jest prawdopodobnie wynikiem niewiedzy i braku doświadczenia początkującego terenowca. A właśnie od niej zależy przyszły komfort jazdy, oczywiście w odniesieniu do oczekiwań.
Upraszczając, mamy do wyboru automat lub skrzynię manualną, wymagającą osobistej ingerencji przy zmianie biegów. Bez wątpienia automat jest lepszym wyborem dla użytkowników mniej doświadczonych. Więcej uwagi mogą poświęcić topografii terenu, pokonywaniu przeszkód oraz zachowaniu bezpieczeństwa. Manual wymaga skupienia na technice jazdy, może rozpraszać, jednak jest znacznie wydajniejszy w trudnych warunkach lub przy wykonywaniu ewolucji kaskaderskich.
Jakiego quada najlepiej kupić? Przyszedł czas, by zastanowić się nad rodzajem ATV, który będzie najodpowiedniejszy z punktu widzenia naszych preferencji.
Te pierwsze przeznaczone są zdecydowanie dla zawodowców. Potężne silniki, których pojemność może osiągać wielkość nawet 1000 cm³, wymagają sporego doświadczenia i sprawności fizycznej z uwagi na duży wysiłek towarzyszący panowaniu nad takim kolosem. Oczywiście napęd jest na cztery koła. Quady sportowe świetnie spisują się na różnego rodzaju zawodach, jednak w codziennej eksploatacji są zbyt kosztowne.
Do codziennego użytku oraz okresowej frajdy wystarczy inwestycja w quada rekreacyjnego o pojemności od 100 do 250 cm³. Moc takiego sprzętu osiąga pułap do 18 KM, co w zupełności wystarcza, by wyszaleć się amatorsko. Za przykład tego typu jednostki niech posłuży Quad KXD 125 110 cc Varia Bombardier, którego 125 cm³ zadowoli nawet wybrednych crossowców.
Zastanawiając się nad tym, jaki quad przeprawowy będzie odpowiedni, odpowiedź jest tylko jedna – silny. Ciekawym przedstawicielem tej grupy jest QUAD ATV BASHAN 200c przeprawowy Speed o pojemności 200 cm³ i mocy 23 KM. W odróżnieniu od swoich sportowych kuzynów pojazdy przeprawowe mają wyższy prześwit oraz wzmocnione zawieszenie. Różnica wynika z faktu, że sportowcy częściej przemieszczają się po typowych nawierzchniach, podczas gdy ATV przeprawowy jest wybitnym pogromcą wertepów.
Z pewnością nie powinien być to sprzęt zbyt potężny. Specyfika prowadzenia czterokołowca jest zupełnym przeciwieństwem tego, czego nauczyliśmy się w aucie lub na motocyklu. Wywrotki podczas manewrów nie należą do rzadkości z uwagi na inne rozmieszczenie punktów ciężkości. Poza tym trudny teren, wykroty, kamienie i rozpadliny sprzyjają znacznym przechyłom.
Duża moc powoduje brak kontroli nad prędkością manewrową, a nadmierna waga czterokołowca jest w stanie doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała w przypadku wywrotki czy nawet otarcia o występ terenu.
Jednym słowem, osobom początkującym można polecić QUAD 125 BIG FOOT AUTOMAT. Pojemność nie powinna sprawiać trudności w opanowaniu, automat ułatwi koncentrację, a przyzwoita wysokość umożliwi swobodną jazdę w terenie. Istotny w tym przypadku jest także korzystny stosunek ceny do jakości.
Coraz częściej rodzice stają przed dylematem, jaki quad dla 7-latka będzie odpowiedni? Z pewnością nie może być to ścigacz o kolosalnych rozmiarach. Opony 7" powinny wystarczyć na kilka lat. Napęd delikatny, elektryczny, nad którym łatwo zapanować, a w razie potrzeby można nawet pojazd zatrzymać siłą mięśni opiekuna. Injusa Sportowy Quad Na Akumulator 24 V Xtreme Hunter powinien w pełni zaspokoić marzenia malucha, przynajmniej na początek.
Decydując się na dowolny model wszędołaza, pamiętajmy o tym, że pojazd powinien być dostosowany do nas, a nie odwrotnie. W końcu jest to nabytek często na kilka lat. Wielkość należy uzależnić od masy ciała i wzrostu, moc i prędkość od poziomu naszego doświadczenia.
Przyszłe koszty eksploatacyjne powinny uwzględniać zasobność budżetu. Wybór popularnej marki zaowocuje łatwym dostępem do części i serwisu. Sprzęt nietypowy z pewnością podniesie prestiż i przyda się do lansu. Potem nie będzie już czasu na narzekanie, potem nadejdzie pora wielkiej, niezapomnianej przygody.