Data modyfikacji:

Dobre buty do biegania do 200 zł - jakie wybrać?

Bieganie to sport, który może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Ważny jest jednak odpowiedni wybór butów do biegania, tak aby bieganie było komfortowe i bezpieczne. Jakie dobre buty do biegania do 200 zł wybrać, aby cieszyć się wysoką jakością, a jednocześnie nie przepłacić?

Polecamy: Bieganie czy rower - co lepsze na odchudzanie?

buty do biegania do 200 zł

Dobre buty do biegania do 200 zł

Bieganie to coraz popularniejszy sport, który może uprawiać każdy, niezależnie od sportowego doświadczenia, kondycji czy sportowych umiejętności. Bieganie wzmacnia mięśnie, dotlenia organizm oraz pomaga stracić zbędne kilogramy i ukształtować sylwetkę. Ważne jest, aby biegać regularnie i dobrze się do tego przygotować, np. kupując odpowiednie obuwie, najlepiej specjalnie zaprojektowane do biegania.

Buty muszą być wygodne, przewiewne, właściwie dopasowane oraz jak najlepszej jakości, aby zapewnić komfort podczas biegania. Konieczna jest również przyczepność oraz odpowiednia amortyzacja. Warto pamiętać o tym, że buty do biegania nie muszą być drogie, dobrej jakości obuwie można kupić już za nie więcej niż 200 zł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania?

Zacznijmy od tego, że buty do biegania powinny być o pół rozmiaru lub o rozmiar większe od tego, który się posiada. Przy zmęczeniu nogi zaczynają puchnąć i stopa potrzebuje więcej przestrzeni. Zakup zbyt małego rozmiaru może przyczynić się do powstania pęcherzy, ale również do uszkodzenia paznokci, w rezultacie czego zaczynają one „schodzić”.

Istotny jest również sposób stawiania stopy na powierzchni, tzw. typ stopy. Rozróżniamy trzy typy stopy: pronacja, supinacja i neutralna. Pierwszy z wymienionych charakteryzuje się stawianiem stopy bardziej do środka. Drugi, jak łatwo się domyślić, dotyczy stawiania stóp bardziej na zewnątrz. Z neutralnym typem stopy mamy do czynienia wtedy, kiedy trudno jednoznacznie określić, czy ma się stopę pronującą czy supinującą. W jaki sposób sprawdzić, jaki ma się typ stopy? Wystarczy przyjrzeć się swojemu staremu obuwiu. Jeśli podeszwy są bardziej starte po wewnętrznych krawędziach, mamy do czynienia z pronacją, a jeśli po zewnętrznych – z supinacją. W przypadku kiedy buty nie są wyraźnie zużyte po jednej ze stron, mamy neutralny typ stopy. W takiej sytuacji należy wybierać obuwie dla stopy supinującej.

Wybór odpowiednich butów do biegania zależy m.in. od typu podłoża, po jakim najczęściej biegamy. Do biegania po twardej powierzchni najlepiej sprawdzą się buty posiadające większą amortyzację lub stabilizację stopy. Z kolei do biegania po miękkiej powierzchni i nieutwardzonych ścieżkach, najlepsze będą buty z wyprofilowaną podeszwą. Buty muszą zapewniać odpowiednią przyczepność, a także zabezpieczać stopę podczas biegania po nierównościach.

Przy wyborze obuwia ważna jest również waga biegacza. Im większa waga, tym amortyzacja powinna być mocniejsza, aby odciążyć nasze stawy i kręgosłup. Warto też wcześniej określić sposób ułożenia swojej stopy podczas biegania. Osoby, które biegają ze śródstopia, powinny wybierać buty z mniejszym offsetem, czyli różnicą wysokości między piętą a palcami. Najlepsze w tym przypadku będą modele posiadające mniej amortyzacji w tylnej części podeszwy.

Jak wybrać dobre buty do biegania do 200 zł?

Buty do biegania najlepiej wybierać po południu, nogi są wówczas bardziej nabrzmiałe, dzięki temu łatwiej będzie dobrać rozmiar i uniknąć sytuacji, kiedy to buty zaczną z czasem uwierać. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby zmierzyć oba buty, gdyż mogą się one delikatnie różnić między sobą rozmiarem. Buty do biegania muszą przede wszystkim dobrze trzymać stopę, ale jednocześnie palce powinny mieć swobodę ruchu, buty nie mogą też ocierać ani uwierać.

Warto poświęcić trochę czasu na to, aby wybrać buty idealne, rozmiar musi być dobrany od pierwszych chwil, bez liczenia na to, że buty uda się rozchodzić. Warto przymierzyć kilka par, gdyż w zależności od producenta buty mogą różnić się między sobą, każdy fason może też oznaczać różne ułożenie stopy podczas biegania, często w zależności od producenta występują też znaczne różnice w rozmiarze.

Które buty do biegania do 200 zł wybrać?

Dobra propozycja zarówno dla początkujących biegaczy, jak i tych bardziej profesjonalnych to buty New Balance Summit. Mają on specjalnie ukształtowaną podeszwę, która gwarantuje przyczepność na każdym rodzaju podłoża. Dodatkową zaletą jest warstwa zabezpieczająca na przodzie buta, która chroni przed urazami podczas biegania, np. na trudnym terenie. Buty charakteryzują się też dużą przyczepnością, trwałością oraz odpornością na ścieranie. Dzięki specjalnie wykonanej podeszwie buty są też lekkie, a specjalna wkładka poliuretanowa chroni przednią część stopy przed wpływem twardego i ostrego podłoża.

Dobrej jakości buty do biegania za mniej niż 200 zł znajdziemy też w ofercie Nike. Model Nike Revolution to buty przewiewne, miękkie i lekkie oraz oferujące dobrą amortyzację oraz odpowiednią przyczepność do podłoża. Komfort biegania zapewnią wzmocnienia w obszarze śródstopia i palców. Dodatkowo buty mają sportowy, minimalistyczny wygląd, na który składa się lekka jednowarstwowa siateczka i miękka pianka pod stopą odpowiedzialna za bardzo dużą wygodę. Niebieski kolor butów sprawia, że wyglądają one modnie i nowocześnie.

Jaki model butów do biegania do 200 zł wybrać?

Jako buty do biegania warto też wybrać coś z kolekcji firmy Salomon. Przykładowo obuwie Salomon XA PRO 3D J to buty uniwersalne, które dobrze sprawdzą się zarówno podczas biegania, jak i na co dzień. Ich konstrukcja zachowuje swój idealny kształt i zapewnia doskonałą trwałość oraz przyczepność, a także dobrą amortyzację. Plusem jest też wygodne sznurowanie, umożliwiające dostosowanie do indywidualnych potrzeb biegacza, specjalne zabezpieczenie przed błotem oraz system SensiFit, który zapewnia doskonałe dopasowanie i stabilność. Bezpieczeństwo podczas biegania zapewni dodatkowa osłona palców.

Firma Salomon posiada też buty do biegania stworzone specjalnie dla dzieci, np. model Salomon Alphacross Blast. Obuwie to oferuje dzieciom zwiększoną przyczepność i ochronę niezbędną w czasie biegania. Buty posiadają miękką wyściółkę, luźniejszy krój i elastyczną piankę, co wpływa na znaczny komfort i wygodę. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu buty świetnie pasują do mniejszej stopy i dobrze ją trzymają podczas biegu.

Dobrą propozycję stanowią też buty Reebok ZPump Fusion, stworzone specjalnie do biegania. Karbonizowana pianka oraz miękka wkładka oferują niezawodną amortyzację, a bezszwowa konstrukcja PowerFrame Fusion Sleeve gwarantuje optymalną kompresję oraz indywidualne dopasowanie. Dodatkowo niskoprofilowa konstrukcja buta zapewnia większą swobodę ruchów i pozwala na szybsze przenoszenie stopy w płaszczyźnie pięta-palce. Buty są też bardzo wytrzymałe, a także przewiewne oraz dobrze dostosowują się do stopy.

Jak wybrać tanie buty do biegania?

Rozpoczynając przygodę z bieganiem, można czuć się zdezorientowanym w gąszczu informacji o parametrach obuwia. Jedne są odpowiednie do biegania po asfalcie, inne po gruncie. Niektóre modele posiadają większą amortyzację, inne mniejszą. Jak nie pogubić się wśród tych wiadomości? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry:

  • waga biegacza – im cięższa osoba biegająca, tym amortyzacja musi być większa. Wraz ze wzrostem ciężaru zwiększa się siła nacisku, z jaką ciało oddziałuje na mięśnie i stawy;
  • intensywność wysiłku – ile kilometrów planujemy biegać podczas jednego treningu: im więcej, tym szybciej buty (w tym amortyzacja) będą się zużywać; rodzaj podłoża – na asfalcie konieczna będzie większa amortyzacja niż podczas biegania w terenie;
  • typ stopu – ważne w kontekście ścierania się krawędzi wewnętrznej lub zewnętrznej buta. Można to zaobserwować na jakichkolwiek butach, w których często chodzimy. Zazwyczaj przy danym modelu butów podany jest rodzaj stopy, na jaki będzie on odpowiedni (neutralna, supinująca, pronująca).

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, nie do końca wiesz, czego oczekiwać od obuwia. Dlatego na początek warto wybrać tanie buty do biegania, aby zorientować się, jakie parametry są dla ciebie kluczowe.

Jakie tanie buty do biegania wybrać?

Tanie buty do biegania damskie nie różnią się parametrami od tanich butów do biegania męskich. Ich główną różnicą jest kolorystyka oraz rozmiarówka.

Wśród tanich butów do biegania na różnych podłożach prym wiodą buty marki Kalenji. Buty są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Są solidne, wytrzymałe i wygodne podczas biegania. W zależności od modelu możemy znaleźć tanie buty do biegania w terenie oraz tanie buty do biegania po asfalcie. Warto zwrócić uwagę na tę markę, gdyż oszczędzając sporo pieniędzy, można cieszyć się bezpiecznym i komfortowym treningiem biegowym. Wielu zaawansowanych biegaczy potwierdza, że buty tej marki są godne uwagi i warto je przetestować. Ceny niektórych modeli są poniżej stu złotych, więc warto!

Kolejną marką z dobrymi tanimi butami do biegania jest Asics. Jest to japońska marka, która cieszy się ogromnym uznaniem wśród biegaczy od wielu lat. Obuwie tej marki charakteryzuje się wytrzymałością, wygodą oraz zaawansowanymi systemami technologicznymi spełniającymi wymagania nawet zaawansowanych biegaczy. Wśród wielu modeli mamy ogromny wybór tych, które są w niższej cenie. Ich jakość i wykonanie jednak nie odbiegają od tych droższych modeli.

Wśród popularnych marek, takich jak Nike, Adidas, Reebok, również można znaleźć tanie perełki dla miłośników biegania. Ich tańsze modele wcale nie są wykonane z gorszej jakości materiałów. Wręcz przeciwnie! Producenci również gwarantują odpowiednią jakość swoich butów. Buty są wygodne, odpowiednio trzymają stopę i posiadają odpowiednią, w zależności od modelu, amortyzację.

Reasumując, wybór odpowiedniego obuwia, które będzie umożliwiało bezpieczne i wygodne wykonanie treningu biegowego, jest kluczowe dla naszego zdrowia oraz jakości biegania. Jeżeli nie chcemy inwestować dużych pieniędzy w nasze hobby, warto zwrócić uwagę na tańsze modele obuwia. Bardzo często tańsze nie znaczy gorsze! Buty nie muszą kosztować dużo, aby gwarantować trwałość, odpowiednią jakość materiałów, prawidłowe odprowadzanie wilgoci, amortyzację czy właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz obuwia.

Buty do biegania do 200 zł – Q&A

Jak szybko zużywają się buty do biegania?
To, jak szybko zużywają się buty do biegania – nieważne, czy są do 200 zł, czy droższe – zależy w dużej mierze od nawierzchni, po której się biega. Znacznie szybciej zużywa się obuwie, w którym biega się po asfalcie lub betonie. Nie bez znaczenia jest też waga biegacza: system amortyzujący wytrzyma tym krócej, im więcej waży osoba, która uprawia ten sport. Szybciej zużyją się również buty biegacza lądującego na piętach. Średnio jednak przyjmuje się, że każde buty do biegania powinny całkowicie spełniać swoją funkcję do około 600–700 km – niezależnie od tego, czy buty do biegania kosztują do 200 zł, czy więcej.

Ile należy mieć par butów do biegania?
To, ile należy mieć par butów do biegania, w dużej mierze zależy od tego, jak często odbywają się treningi i z jaką intensywnością. Jeśli ktoś biega kilka kilometrów jeden lub dwa razy w tygodniu, spokojnie wystarczy mu jedna para. W przypadku jeśli treningi odbywają się co najmniej trzy lub cztery razy w tygodniu, warto mieć już chociaż dwie pary butów i biegać w nich na zmianę. Dzięki takiemu zabiegowi obuwie ma szansę nieco „odpocząć”, tym samym zyskując dłuższą żywotność.

Czasami po bieganiu schodzi paznokieć. Dlaczego?
Odpowiedź jest prosta: wszystko wskazuje na to, że buty biegacza są za małe. Powinny być co najmniej o pół rozmiaru większe niż ten, który na co dzień się nosi. Na intensywne biegi lub długie wybiegania najlepsze będą buty o rozmiar większe.

Jak mocno wiązać buty do biegania?
Buty do biegania należy związać wystarczająco mocno, żeby mogły spełniać funkcje obiecywane przez producenta. Nie można jednak przesadzać z żadną ze stron: zbyt mocne związanie przyczyni się do niekomfortowego ucisku na wierzchu stopy, natomiast za słabe nie tylko nie pozwoli wykorzystać potencjału butów, ale również nie zapewni odpowiedniej amortyzacji.

Czy buty na siłownię nadadzą się do biegania?
Zdecydowanie odradzamy zabierania butów, które rekomendowane są do ćwiczeń na siłowni, na biegowe treningi. Nie bez powodu producenci zaznaczają, do jakiej dyscypliny nadaje się ich obuwie i należy się trzymać tych wytycznych. Buty do biegania, choćby do 200 zł, dalej są butami przeznaczonymi do biegania, więc zapewniają odpowiednią amortyzację i stabilizację właśnie przy takim wysiłku fizycznym. Obuwie na siłownię nie będzie gwarantować należytej ochrony.
Autor: Agata Mrowiec, Agnieszka Ragus, Justyna Lelito