Data publikacji:

Dobre buty do biegania do 200 zł - jakie wybrać?

Bieganie to sport, który może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Ważny jest jednak odpowiedni wybór butów do biegania, tak aby bieganie było komfortowe i bezpieczne. Jakie buty do biegania wybrać, aby cieszyć się wysoką jakością, a jednocześnie nie przepłacić?

Polecamy: Bieganie czy rower - co lepsze na odchudzanie?

buty do biegania do 200 zł

Bieganie to coraz popularniejszy sport, który może uprawiać każdy, niezależnie od sportowego doświadczenia, kondycji czy sportowych umiejętności. Bieganie wzmacnia mięśnie, dotlenia organizm oraz pomaga stracić zbędne kilogramy i ukształtować sylwetkę. Ważne jest, aby biegać regularnie i dobrze się do tego przygotować, np. kupując odpowiednie obuwie, najlepiej specjalnie zaprojektowane do biegania.

Buty muszą być wygodne, przewiewne, właściwie dopasowane oraz jak najlepszej jakości, aby zapewnić komfort podczas biegania. Konieczna jest również przyczepność oraz odpowiednia amortyzacja. Warto pamiętać o tym, że buty do biegania nie muszą być drogie, dobrej jakości obuwie można kupić już za nie więcej niż 200 zł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania zależy m.in. od typu podłoża, po jakim najczęściej biegamy. Do biegania po twardej powierzchni najlepiej sprawdzą się buty posiadające większą amortyzację lub stabilizację stopy. Z kolei do biegania po miękkiej powierzchni i nieutwardzonych ścieżkach, najlepsze będą buty z wyprofilowaną podeszwą. Buty muszą zapewniać odpowiednią przyczepność, a także zabezpieczać stopę podczas biegania po nierównościach.

Przy wyborze obuwia ważna jest również waga biegacza. Im większa waga, tym amortyzacja powinna być mocniejsza, aby odciążyć nasze stawy i kręgosłup. Warto też wcześniej określić sposób ułożenia swojej stopy podczas biegania. Osoby, które biegają ze śródstopia, powinny wybierać buty z mniejszym offsetem, czyli różnicą wysokości między piętą a palcami. Najlepsze w tym przypadku będą modele posiadające mniej amortyzacji w tylnej części podeszwy.

Buty do biegania najlepiej wybierać po południu, nogi są wówczas bardziej nabrzmiałe, dzięki temu łatwiej będzie dobrać rozmiar i uniknąć sytuacji, kiedy to buty zaczną z czasem uwierać. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby zmierzyć oba buty, gdyż mogą się one delikatnie różnić między sobą rozmiarem. Buty do biegania muszą przede wszystkim dobrze trzymać stopę, ale jednocześnie palce powinny mieć swobodę ruchu, buty nie mogą też ocierać ani uwierać.

Warto poświęcić trochę czasu na to, aby wybrać buty idealne, rozmiar musi być dobrany od pierwszych chwil, bez liczenia na to, że buty uda się rozchodzić. Warto przymierzyć kilka par, gdyż w zależności od producenta buty mogą różnić się między sobą, każdy fason może też oznaczać różne ułożenie stopy podczas biegania, często w zależności od producenta występują też znaczne różnice w rozmiarze.

Które buty do biegania wybrać?

Dobra propozycja zarówno dla początkujących biegaczy, jak i tych bardziej profesjonalnych to buty New Balance Summit. Mają on specjalnie ukształtowaną podeszwę, która gwarantuje przyczepność na każdym rodzaju podłoża. Dodatkową zaletą jest warstwa zabezpieczająca na przodzie buta, która chroni przed urazami podczas biegania, np. na trudnym terenie. Buty charakteryzują się też dużą przyczepnością, trwałością oraz odpornością na ścieranie. Dzięki specjalnie wykonanej podeszwie buty są też lekkie, a specjalna wkładka poliuretanowa chroni przednią część stopy przed wpływem twardego i ostrego podłoża.

Dobrej jakości buty do biegania za mniej niż 200 zł znajdziemy też w ofercie Nike. Model Nike Revolution to buty przewiewne, miękkie i lekkie oraz oferujące dobrą amortyzację oraz odpowiednią przyczepność do podłoża. Komfort biegania zapewnią wzmocnienia w obszarze śródstopia i palców. Dodatkowo buty mają sportowy, minimalistyczny wygląd, na który składa się lekka jednowarstwowa siateczka i miękka pianka pod stopą odpowiedzialna za bardzo dużą wygodę. Niebieski kolor butów sprawia, że wyglądają one modnie i nowocześnie.

Jako buty do biegania warto też wybrać coś z kolekcji firmy Salomon. Przykładowo obuwie Salomon XA PRO 3D J to buty uniwersalne, które dobrze sprawdzą się zarówno podczas biegania, jak i na co dzień. Ich konstrukcja zachowuje swój idealny kształt i zapewnia doskonałą trwałość oraz przyczepność, a także dobrą amortyzację. Plusem jest też wygodne sznurowanie, umożliwiające dostosowanie do indywidualnych potrzeb biegacza, specjalne zabezpieczenie przed błotem oraz system SensiFit, który zapewnia doskonałe dopasowanie i stabilność. Bezpieczeństwo podczas biegania zapewni dodatkowa osłona palców.

Firma Salomon posiada też buty do biegania stworzone specjalnie dla dzieci, np. model Salomon Alphacross Blast. Obuwie to oferuje dzieciom zwiększoną przyczepność i ochronę niezbędną w czasie biegania. Buty posiadają miękką wyściółkę, luźniejszy krój i elastyczną piankę, co wpływa na znaczny komfort i wygodę. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu buty świetnie pasują do mniejszej stopy i dobrze ją trzymają podczas biegu.

Dobrą propozycję stanowią też buty Reebok ZPump Fusion, stworzone specjalnie do biegania. Karbonizowana pianka oraz miękka wkładka oferują niezawodną amortyzację, a bezszwowa konstrukcja PowerFrame Fusion Sleeve gwarantuje optymalną kompresję oraz indywidualne dopasowanie. Dodatkowo niskoprofilowa konstrukcja buta zapewnia większą swobodę ruchów i pozwala na szybsze przenoszenie stopy w płaszczyźnie pięta-palce. Buty są też bardzo wytrzymałe, a także przewiewne oraz dobrze dostosowują się do stopy.

Autorka: Agata Mrowiec